لالیگا؛ فصلی مهیج، فینالی کم نظیر و قهرمانی اتلتیکو مادرید

حق نشر عکس AFP

غروب شنبه ۱۷ مه آخرین مسابقه دو باشگاه اتلتیکو مادرید و بارسلونا که سرنوشت قهرمان این فصل را تعیین می‌کرد با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسید و اتلتیکو مادرید که فقط به کسب یک امتیاز نیاز داشت قهرمان شد.

اتلتیکو مادرید از اواسط فصل خود را به صدر جدول رده‌بندی رساند و توانست مقام خود را حفظ کند. با وجودیکه شکست و دو تساوی این تیم در سه مسابقه قبلی این شانس را برای بارسلونا فراهم کرد که قهرمانی اتلتیکو مادرید را به چالش بکشد ولی سرخ و سفیدپوشان مادریدی در فینالی مهیج، با تلاش همه جانبه و ارائه یک بازی خوب در برابر قهرمان فصل های پیش، نشان دادند بی دلیل نیست که امسال معجزه‌گر لقب گرفته اند.

این مسابقه تماشایی و پر هیجان که لیاقت یک فینال مهم را داشت در نیوکمپ‌، استادیوم بارسلونا و در برابر قریب به ۹۵ هزار نفر از طرفداران بارسلونا و چند هزار طرفدار اتلتیکو مادرید انجام شد.

داور مسابقه با خونسردی و کنترل کامل ضمن بخشیدن برخی از خطاهای کوچک، اجازه داد که مسابقه با روالی سریع و پرهیجان ادامه پیدا کند. برخلاف مسابقات بارسلونا و رئال مادرید، معروف به ال کلاسیکو، که معمولا به تشنج و برخوردهای فیزیکی می‌انجامد، فینال امسال لالیگا نماد دیگری از کیفیت و زیبایی‌های فوتبال باشگاهی اسپانیا بود.

دو سال پیش اشاره او به بارسلونا و رئال مادرید بود ولی مفسران معتقد بودند که آقای مورینیو از تسلط چندین ساله بارسلونا کلافه شده و چون در مقام مربی رئال مادرید نتوانسته به این تسلط پایان دهد از لیگ برتر اسپانیا بد می‌گوید.

امسال اما دیگو سیمیونه مربی اتلتیکو مادرید در ادامه پیروزی‌های چند سال اخیر این تیم توانست سرخ و سفید پوشان را به قهرمانی لیگ برساند و نشان دهد که تنها راه پایان دادن به تسلط ابر تیم‌های اسپانیایی ارائه یک بازی بهتر است.

گل‌های مسابقه:

در دقیقه ۳۴ الکسی سانچز مهاجم شیلیایی بارسلونا با یک شوت پرقدرت و دقیق از سمت راست محوطه جریمه توپ را وارد دروازده کورتوا دروازه بان اتلتیکو مادرید کرد.

در دقیقه ۴۹ دیگو گودین مدافع اتلتیکو با یک ضربه سر زیبا و غیر قابل دفاع گل مساوی را وارد دروازه بارسلونا کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption دیگو سیمیونه نشان داد که تنها راه پایان دادن به تسلط ابر تیم‌های اسپانیایی ارائه یک بازی بهتر است

در دقیقه ۶۴ یک گل لئو مسی مهاجم بارسلونا به خاطر آفساید چند سانتیمتری این بازیکن محسوب نشد.

شاید این مسابقه را بتوان یکی از مهیج‌ترین مسابقات لیگ اسپانیا طی سال‌های اخیر و یکی از کم نظیرترین پایان‌ها بر یک فصل از فوتبال این کشور دانست.

اتلتیکو مادرید نه تنها یکپارچه و با قدرت بلکه از نظر تکنیکی هم به خوبی درخشید. بارسلونا نیز یکی از بهترین بازی‌های امسال خود را ارائه داد ولی به راحتی می‌شد دید که به سختی می‌تواند بر حریف غلبه کند. حملات هر دو تیم به دروازه طرف مقابل تقریبا یکسان بود هر چند گل اتلتیکو با ضربه سر نشان داد که آنها روی ضربات کاشته، کرنرها و توپ‌های هوایی تسلط بیشتری دارند.

بارسلون همه بازیکنان خود را که در هفته‌های قبل مصدوم بودند از جمله جرارد پیکه و نیمار را در اختیار داشت. ولی ضعف خط دفاعی تیم و به خصوص کم تجربگی پینتو دروازه‌بان این تیم که به جای ویکتور بالدس مصدوم جای او را پر کرده است، مشهود بود.

اتلتیکو مادرید در همان بیست و چند دقیقه اول مسابقه دو بازیکن کلیدی خود را به خاطر مصدومیت‌های قبلی آنها از دست داد. دیه گو کوستا مهاجم برزیلی و گلزن اصلی تیم و همینطور آردا توران بازیکن مهم خط میانی این تیم مجبور شدند بازی را ترک کنند.

به این ترتیب از سال ۱۹۹۶ اتلتیکو مادرید یک بار دیگر به قهرمانی لالیگا رسید. هجده سال پیش دیه گو سیمیونه بازیکن اصلی در ترکیب اتلتیکو بود و امسال در لباس مربی این تیم را به قهرمانی رساند. شادی طرفداران اتلتیکو مادرید و ستایش آنها از سیمیونه قابل تصور است.

حق نشر عکس Getty
Image caption ضربه سر دیگو گودین که منجر به گل تساوی این بازی و قهرمانی اتلتیکو مادرید شد

برخی ازمفسران از انتقال نقطه ثقل فوتبال اسپانیا از بارسلونا به مادرید صحبت می‌کنند و برای اثبات نظر خود علاوه بر قهرمانی اتلتیکو در لیگ به پیروزی رئال مادرید در جام حذفی و رسیدن دو باشگاه مادریدی به فینال لیگ قهرمانان اروپا اشاره می‌کنند.

اگر انتقال نقطه ثقل از بارسلونا به مادرید درست و دیرپا باشد باید دید که علاوه بر آینده باشگاه بارسلونا روی فوتبال کشوری اسپانیا و عملکرد تیم ملی این کشور در جام جهانی امسال چه تاثیراتی خواهد گذاشت. دوران پیروزی‌های تیم ملی اسپانیا با سال‌های درخشش بارسلونا همزمان بود و بعید است که این همزمانی تصادفی بوده باشد.

در هر حال در یک نکته نمی توان شک کرد و آن اینکه در پایان فصل جاری در حقیقت باید فوتبال اسپانیا را قهرمان دانست. این کشور صاحب عنوان قهرمانی جهان و صاحب عنوان قهرمانی اروپاست، باشگاه سویا قهرمان جام حذفی اروپا شد و در نهایت قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا نیز به یک باشگاه اسپانیایی خواهد رسید.

کمی هم خرافات

طرفداران رئال مادرید که از شکست حریف اصلی خود یعنی بارسلونا خوشحال هستند و در عین حال قهرمانی جام حذفی امسال را هم در کیسه دارند می‌گویند امسال سال رسیدن به رقم ۱۰ است.

اگر منطق و یا خرافات آنها را در نظر بگیریم اتلتیکو مادرید امسال دهمین قهرمانی خود در لیگ را به دست آورد و اگر رقم ۱۰ حقیقتا سرنوشت ساز باشد رئال مادرید نیز باید در فینال لیگ قهرمانان اروپا، ۲۴ ماه مه در شهر لیسبون به پیروزی برسد چون تاکنون ۹ بار قهرمان شده و امسال نوبت دهمین قهرمانی این تیم است.

نگاهی به دو باشگاه در سالهای اخیر

بارسلونا

حق نشر عکس AFP
Image caption بارسلونا در دوران رویایی خود با مربیگری پپ گواردیولا، مربی کنونی بایرن مونیخ، در فاصله سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ ، به افتخارات بزرگی رسید.

بارسلونا در دوران رویایی خود با مربیگری پپ گواردیولا در فاصله سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ ، به افتخارات بزرگی رسید. طبق برخی از ارزیابی‌ها و از روی مجموع قهرمانی های این باشگاه می توان آن را موفق‌ترین باشگاه اسپانیایی دانست هر چند که در صحنه رقابت‌های اروپایی هنوز با ۹ مورد قهرمانی رئال مادرید فاصله زیادی دارد.

همچنین گفته می شود که بارسلونا در شبکه های اجتماعی بزرگترین و پرشمارترین هواداران را دارد و یکی از محبوب ترین باشگاه‌های فوتبال در جهان است.

با یک چنین سوابق درخشانی در فصل جاری بارسلونا نتوانست مثل سال‌های اخیر بدرخشد. کارشناسان به عوامل متعددی از جمله مصدومیت دو ماهه لئو مسی در اوایل فصل، عدم انطباق نیمار مهاجم برزیلی با الگوی بازی بارسلونا و فضای رقابت‌ها در اسپانیا، روش قدیمی مدیریت مربی جدید این باشگاه، مصدومیت طولانی کارلس پویول کاپیتان و مدافع اصلی باشگاه و ضعف خط دفاعی تیم و بالاخره حوادث غیر ورزشی مثل افشای مواردی از خلافکاری‌های بارسلونا در عقد قرارداد با بازیکنانی مثل نیمار و اعضای تیم نوجوان این باشگاه اشاره می‌کنند.

برخی از صاحبنظران و منتقدان بارسلونا می‌گویند که روش بازی این تیم با پاس‌های کوتاه و حفظ توپ که به "تیکی تاکا" شهرت دارد و در دوره گواردیولا به اوج خود رسید، اکنون دیگر کارآمد نیست و باشگاه‌های دیگر پادزهر مناسب آن را پیدا کردند. کما اینکه بارسلونا در فصل گذشته و فصل جاری در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد در صورتیکه در تمام هفت سال گذشته یا این عنوان قهرمانی را کسب کرده بود و یا به فینال و نیمه نهایی رسیده بود.

ولی چهره های اصلی دوران شکوفایی بارسلونا از پپ گواردیولا گرفته که اکنون مربی بایرن مونیخ است تا ژاوی هرناندز کاپیتان و بازی ساز فعلی تیم و آندرس اینیستا ستاره دیگر این باشگاه، همه از روش بازی " تیکی تاکا " دفاع کرده و عدم موافقیت امسال در مقایسه با فصل های قبل را محصول عوامل دیگری می‌دانند.

بارسلونا که سه هفته پیش تقریبا شانس ادامه رقابت بر سر قهرمانی لیگ برتر اسپانیا را از دست داده بود، پس از شکست و تساوی اتلتیکو مادرید و رئال مادرید در سه مسابقه اخیر خود، یک شانس دیگر برای کسب قهرمانی را در مسابقه آخر فصل پیدا کرد. با شکست در این فینال اولین بار پس از هفت سال پیاپی است که بارسلونا با دست خالی فصل را به پایان می‌رساند.

آتلتیکو مادرید

آتلتیکو مادرید هیچگاه نتوانست از زیر سایه دو باشگاه بزرگ اسپانیا، بارسلونا و رئال مادرید، خارج شود. اما در سه فصل اخیر با مربی جدید خود دیه گو سیمیونه، توانسته به پیروزی های چشمگیری برسد.

آخرین سال‌های شکوفایی اتلتیکو مادرید در سال ۱۹۹۶ بود که با مربیگری رادومیر آنتیچ یکی از فوتبالیست‌های موفق یوگسلاوی سابق توانست قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی اسپانیا را کسب کند.

در همان دوره دیه گو سیمیونه مربی فعلی باشگاه برای اتلتیکو مادرید در خط میانی تیم بازی می کرد و در موفقیت این باشگاه نقش مهمی ایفا کرد.

پس از آن سال‌های اتلتیکو مادرید یک دوره افول را طی کرد. صاحب قبلی آن به جرم فساد مالی و کلاهبرداری‌های مالیاتی به زندان افتاد و در سال ۲۰۰۰ این تیم به دسته دوم سقوط کرد. تنزلی که هیچگاه برای سه باشگاه اسپانیایی مهم دیگر رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیک بیلبائو اتفاق نیفتاده است.

طرفداران اتلتیکو به عنوان تیم دوم مادرید خود را همیشه قربانی ثروت باشگاه‌های دیگر به خصوص رئال مادرید می‌دانستند. ولی از سال ۲۰۰۸ این باشگاه از یک سو توانسته بازیکنان بهتر و گرانقیمت‌تری را جذب کند و در عین حال نسل خوبی از شاگردان بومی در آموزشگاه اتلتیکو پا به زمین گذاشته‌اند.

آمدن دیه گو سیمیونه به عنوان مربی با توجه به خوشنامی او در دوران بازی برای این باشگاه شور و هیجان زیادی به طرفدران بخشیده و شاید سه فصل اخیر را بتوان بهترین دوران صعود اتلتیکو مادرید تلقی کرد. این تیم در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ توانست قهرمانی جام حذفی اسپانیا و همزمان قهرمانی جام حذفی اروپا را کسب کند.

این باشگاه امسال با شکست دادن تیم‌های قدرتمندی به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده که روز ۲۴ ماه در لیسبون در برابر همشهری خود رئال مادرید برگزار خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان با نگاهی به نتایج فصل جاری، مسابقه فینال فصل بین اتلتیکو ماردید با بارسلونا را رویارویی یک تیم پر تلاش و تشنه پیروزی با تیمی می‌دانستند که دوران رویائی خود را پشت سرگذاشته ولی هنوز هم به خاطر تجارب خود در بازی‌های حساس و کیفیت بازیکنان آن می‌تواند هر حریفی را شکست دهد.

نتایج رویارویی های قبلی دو تیم در فصل جاری

۲۱ اوت ۲۰۱۳ مسابقه رفت سوپر کاپ اسپانیا، نتیجه یک بر یک

۲۸ اوت ۲۰۱۳ مسابقه برگشت سوپرکاپ اسپانیا، نتیجه صفر بر صفر

۱۱ ژانویه ۲۰۱۴ اولین مسابقه در چارچوب لیگ برتر، نتیجه صفر بر صفر

۱ آوریل ۲۰۱۴ مسابقه رفت در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، نتیجه یک بر یک

۹ آوریل ۲۰۱۴ مسابقه برگشت در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، نتیجه یک بر صفر به نفع اتلتیکو مادرید

نگاهی به تاریخچه دو باشگاه

بارسلونا

سال تاسیس: ۱۸۹۹

استادیوم: کمپ نو با ظرفیت ۱۰۰ هزار نفر

مربی: خراردو ( تاتا) مارتینو از آرژانتین

رنگ لباس و پرچم: آبی اناری

لقب هواداران: نشیمنگاه ( باسن ها) ریشه این لقب از آنجا گرفته شده که در اولین استادیوم رسمی این که در دهه ۱۹۲۰ ساخته شد، برای تماشاچیان محل نشستن وجود داشت و هواداران سایر تیم ها به آنها لقب نشیمنگاه داده بودند.

بارسلو تنها باشگاه اسپانیایی است که طی یک فصل، در سال ۲۰۰۹، سه قهرمانی مهم کشوری و اروپایی یعنی قهرمانی لیگ و جام حذفی اسپانیا و قهرمانی لیگ اروپا را به دست آورده است.

در همین سال در سوپر کاپ اسپانیا، مسابقه بین قهرمان لیگ و جام حذفی، در سوپر کاپ اروپا ، مسابقه بین قهرمان لیگ و جام حذفی اروپا و در قهرمانی جام باشگاههای جهان که توسط فیفا برگزار می شود نیز به پیروزی رسید.

دستاوردها:

طبق تازه ترین ارزیابی های موسسات مالی از جمله آمارهای مجله فوربس، ارزش مالی باشگاه بارسلونا حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است. درآمد سالانه آن حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. بارسلونا با فاصله ای ۱۵۰ میلیون دلاری پس از رئال مادرید با ارزش ترین باشگاه فوتبال جهان است.

باشگاه بارسلونا از آغاز فعالیت خود به صورت یک انجمن اعضا اداره شده و تصمیم گیریهای مهم توسط هیئت مدیره منتخب و با تایید جلسات مجمع عمومی اعضای باشگاه اتخاذ می شوند.

اتلتیکو مادرید

سال تاسیس: ۱۹۰۳

استادیوم: ویسنته کالدرون با ظرفیت ۵۵ هزار نفر

مربی: دیه گو سیمیونه از آرژانتین

رنگ لباس و پرچم: سرخ و سفید

لقب طرفداران: به خاطر رنگ راه راه سرخ و سفید به آنها لقب تشک دوز داده‌اند.

دستاوردها:

طبق ارزیابی‌های موسسات مالی، از جمله آمارهای مجله فوربس، باشگاه اتلتیکو مادرید با حدود ۳۳۰ میلیون دلار از نظر ارزش مالی در رده بندی باشگاههای فوتبال جهان در رتبه هفدهم قرار دارد. در مقایسه می توان دید که ارزش مالی اتلتیکو مادرید حدود یک دهم قدرت مالی بارسلونا است.

قرارداد اخیری که بین بارسلونا و لئومسی برای تمدید قرارداد او تا سال ۲۰۱۸ منعقد شده دستمزد ستاره آرژانتینی را حدود ۲۰ میلیون یورو خالص در سال تعیین کرده که تقریبا با دستمزد تمامی بازیکنان اتلتیکو مادرید روی هم رفته برابر است.

باشگاه اتلتیکو مادرید به صورت یک شرکت اقتصادی سهامی اداره می شود که یک سرمایه دار اسپانیایی به نام میگل آنخل خیل مارتین صاحب ۹۰ درصد سهام آن است.

مطالب مرتبط