فینال لیگ قهرمانان اروپا: پولدارهای مادریدی جلوی جنگجو‌ها

حق نشر عکس Ali Akhondan

در حالی که گفته می‌شود ۷۰ تا ۱۲۰ هزار هوادار اسپانیایی به لیسبون می‌آیند، شنبه شب برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا دو همشهری برای قهرمانی در این مسابقات به مصاف هم می‌روند.

کیلومتر‌ها دور‌تر از مادرید و در لیسبون پرتقال دو تیم مادریدی مهم‌ترین داربی تاریخشان را برگزار می‌کنند. در یک سوی میدان کهکشانی‌های رئال مادرید قرار دارند و در سوی دیگر پادشاهان جدید فوتبال اروپا؛ اتلتیکو مادرید.

رئال مادرید به رهبری کریستیانو رونالدو که این فصل رکورد گلزنی در لیگ قهرمانان را شکست و با کمک گرث بیل، گران‌قیمت‌ترین بازیکن فوتبال جهان، در فکر کسب دهمین قهرمانی در اروپاست.

اتلتیکو هم که همیشه در سایه همشهری‌اش قرار داشته با هدایت دیگو سیمئونه به تحقق رویایی دیگر می‌اندیشد. این تیم که بودجه‌اش یک چهارم بارسلوناست، هفته گذشته توانست با گرفتن یک مساوی در خانه این تیم به حکومت دو غول فوتبال اسپانیا در لالیگا پایان دهد و حالا برای کسب بزرگ‌ترین افتخار تاریخ‌اش خیز برداشته است.

دو تیم این فصل تا به حال چهار بار به مصاف هم رفته‌اند. در لالیگا، اتلتیکو در بازی رفت توانست رئال را خانه‌اش یک بر صفر شکست دهد و بازی برگشت در ورزشگاه "ویسنته کالدرون" ۲-۲ مساوی شد. در دو بازی رفت و برگشت جام حذفی، اما رئال برنده شد و توانست اتلتیکو را در مجموع با نتیجه ۰-۵ شکست دهد.

روی کاغذ رئال بخت بیشتری برای پیروزی دارد. این تیم بیش از نیمی از دیدارهای مستقیم‌اش را برده، در حالی که اتلتیکو از ۱۹۹ حضورش در داربی مادرید تنها ۴۸ دفعه پیروز از زمین خارج شده. در گلزنی هم رئال دست بالا را دارد و با حساب ۳۴۲ به ۲۵۲ از حریف پیش است. اما از نظر سازمان دفاعی این اتلتیکو است که آمار بهتری دارد. متوسط گل خورده این تیم در هر بازی نیم گل است، در حالی که رئال ۰/۷۵ گل در هر بازی خورده است.

پردرآمد‌ترین باشگاه جهان که فقط در پنج سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون دلار خرج کرده، در فکر این است که پس از ۱۲ سال بار دیگر قهرمان اروپا شود؛ البته اگر نحسی حضور در سیزدهمین فینال اروپایی دامن سفید‌پوشان مادریدی را نگیرد.

حق نشر عکس Ali Akhondan

اتلتیکو مادرید اما، این روز‌ها خطرناک‌ترین تیم اروپاست و این را بیش از همه مدیون "دزد دریایی" آرژانتینی است. دیه‌گو سیمئونه از تعطیلات زمستانی فصل ۱۲-۲۰۱۱ و در حالی که اتلتیکو در رتبه دهم لالیگا بود، روی نیمکت این تیم نشست. در اولین فصل حضور‌ او، اتلتیکو قهرمان لیگ اروپا شد و در فاصله دو امتیازی کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا قرار گرفت. تابستان بعد، آن‌ها در سوپر کاپ اروپا چلسی را له کردند و پس از آن، هم قهرمان جام حذفی اسپانیا شدند و هم در رتبه سوم لالیگا قرار گرفتند. به این ترتیب اگر سیمئونه در بازی شنبه شب پیروز از زمین خارج شود، طی سه سال توانسته در پنج فینال (تمام فینال‌های ممکن برای یک باشگاه اسپانیایی) برنده شود.

اما گذشته از تمام این مسائل آن‌چه شاید بتواند سرنوشت این بازی را تعیین کند، اما و اگر‌هایی است که بر سر حضور بازیکنان تاثیر‌گذار دو تیم وجود دارد. بازیکنی که بدون شک این بازی را از دست خواهد داد، ژابی آلونسو است. او که حضورش جلوی چهار مدافع رئال استحکامی مضاعف برای دفاع این تیم به همراه داشت، به خاطر اخطاری که جلوی بایرن مونیخ گرفت، از حضور در فینال محروم است.

اما مهم‌ترین مصدوم رئال، کریستیانو رونالدو است. البته رونالدو در آخرین تمرین رئال قبل از پرواز به لیسبون که روز پنجشنبه برگزار شد ۲۵ دقیقه با تیم و ۲۰ دقیقه انفرادی تمرین کرد. اما خبرهای مثبت در مورد روند بهبود رونالدو، خیلی زود برای کارلو آنچلوتی به نگرانی برای دو بازیکن دیگر تبدیل شد . کریم بنزما و پپه تا آخرین لحظات حضور در مادرید مشغول فیزیوتراپی بودند و نتوانستند در تمرین شرکت کنند. البته در این میان گفته می‌شود که وضعیت بنزما بهتر است و آنچلوتی به احتمال زیاد مجبور خواهد بود رافائل واران را به جای پپه راهی زمین کند.

وضعیت اتلتیکو هم چندان مشخص نیست و شاید دو ستاره مصدوم این تیم در بازی جلوی بارسا به فینال لیگ قهرمانان نرسند. دیه‌گو کوستا، ستاره و بهترین گلزن راه‌راه ‌پوشان مادریدی بعد از دو جلسه فیزیوتراپی از روز پنجشنبه توانست به همراه تیم تمرین کند و احتمال حضورش پنجاه-پنجاه است. آردا توران، اما بدون مشکل خاصی با تیم تمرین کرد و به احتمال فراوان به بازی می‌رسد.

گذشته از غایبان احتمالی این دیدار، انتظار می‌رود که فینال امسال مسابقه‌ای تماشایی از کار در بیاید. اتلتیکو بیش از هر چیز "تیمی تمام عیار" است و توانایی‌اش در کنار آمدن با غایبان‌ مهم‌ترین سلاح این تیم در فصل جاری بوده. رئال با تمام وجود و با تکیه بر فوق ستاره‌ها و مربی خوش‌فکر‌ش کارلو آنچلوتی برای خراب کردن رویای اتلتیکو به زمین می‌آید، هرچند که هیچ نتیجه‌ای نمی‌تواند دست‌آورد‌های این فصل شاگردان سیمئونه را زیر سئوال ببرد.