بایرن مونیخ ارزشمندترین نام تجاری در دنیای فوتبال

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption پپ گوآردیولا در اولین فصل حضورش در آلمان دو جام برد اما انتقادهای شدیدی از عملکردش در اروپا شده است

تحقیقی که یک شرکت مشاوره مالی انجام داده است نشان می‌دهد که بایرن مونیخ ارزشمندترین نام (برند) را در دنیای فوتبال دارد.

این تیم با امتیازی که در تاریخ باشگاه رکورد محسوب می‌شود، قهرمان بوندس لیگا شد و سپس جام حذفی آلمان را هم برد.

ارزش نام بایرن مونیخ در سال ۲۰۱۴ به ۸۹۶ میلیون دلار رسیده است. این تیم سال گذشته با قهرمانی سه‌گانه در اروپا، بوندس لیگا و جام حذفی آلمان جای منچستر یونایتد را در صدر این جدول گرفت.

بایرن مونیخ امسال در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا با شکستی دردناک در مقابل رئال مادرید حذف شد، اما در جدول تجاری از این تیم پیش است.

در رتبه دوم رئال مادرید قرار دارد که ارزش تجاری نامش پس از دهمین قهرمانی در اروپا بیشتر شده و به ۷۶۸ میلیون دلار رسیده است.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption رئال مادرید با قهرمانی در اروپا موقعیت تجاری خود را محکم کرد

رئال مادرید چند سال پیش ارزشمندترین نام را در میان باشگاه‌های فوتبال داشت، اما بحران اقتصادی اروپا باعث شد آنها جایگاه خود را به منچستر یونایتد واگذار کنند؛ هر چند باشگاه مادریدی از نظر فروش از تمام باشگاه‌های فوتبال پیش است.

کارشناسانی که این بررسی را انجام داده‌اند معتقدند که بهبود اوضاع اقتصادی در اسپانیا کمک خواهد کرد که رئال مادرید به صدر جدول ارزش تجاری نام باشگاه‌های فوتبال برگردد.

رئال مادرید "با داشتن بازیکنی مثل رونالدو که احتمالا بهترین بازیکن دنیاست" و کسب اولین قهرمانی اروپا از سال ۲۰۰۲، موقعیت خود را دوباره تحکیم کرده است.

در رتبه سوم، منچستر یونایتد قرار دارد که ارزش نامش پس از یک فصل فاجعه‌بار، با ۹۸ میلیون دلار کاهش به ۷۳۹ میلیون دلار تنزل کرده است.

شیاطین سرخ با به خدمت گرفتن لویی فان خال امیدوارند چه در زمین و چه در بیرون زمین دوباره به جایگاه قبلی برگردند.

اد وودوارد، مدیر اجرایی منچستر یونایتد دو هفته پیش به سهامداران باشگاه گفته بود که عدم حضور در لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده، حدود سی میلیون پوند برای باشگاه ضرر اقتصادی داشته است.

با این حال بر اساس این گزارش "مدیریت مالی هوشمندانه" مانع از این شده که به نام منچستر یونایتد لطمه بیشتری وارد شود.

منچستر یونایتد فصل پیش با سرمربی‌گری دیوید مویز که جای سر الکس فرگوسن را گرفت، یکی از بدترین فصل‌ها را در ۲۵ سال گذشته گذراند، برای اولین بار در تاریخ لیگ برتر در رتبه هفتم قرار گرفت و برای اولین بار در ۲۵ سال گذشته در هیچ رقابت اروپایی حضور نخواهد داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لویی فان خال امیدوار است با کمک رابین فان پرسی منچستر یونایتد را به جایگاه سابق برگرداند

از این رو لویی فان خال هدف اصلی خود را "بازگشت منچستر یونایتد به جایگاه اول فوتبال انگستان" و اینکه طرفداران این تیم "دوباره خود را قهرمان انگلستان ببینند" عنوان کرده است.

با این حال منچستر یونایتد بر اساس گزارش مالی سه ماه گذشته خود، درآمدی ۱۱ میلیون پوندی داشته در حالیکه این مبلغ سال گذشته ۳.۶ میلیون پوند بود.

درآمد باشگاه هم در سه ماهه گذشته به رقم بی سابقه ۱۱۵ میلیون پوند رسیده است.

مطالب مرتبط