حذف قهرمانان تنیس اوپن استرالیا در دور اول اوپن فرانسه

حق نشر عکس ALLSPORT.Getty Images
Image caption واورینکا در شانزده سال گذشته اولین قهرمان اوپن استرالیا است که در دور اول اوپن فرانسه حذف شده است

دور اول تنیس اوپن فرانسه، یکی از چهار گرند اسلم تنیس جهان، امروز (سه شنبه شش خرداد) به پایان می‌رسد. در تنیس مردان مهمترین شگفتی دور اول حذف استنیسلاس واورینکا مرد شماره سه تنیس جهان و در تنیس زنان حذف لی نا نفر دوم رده بندی جهانی بود.

تنیس باز سوییسی که ابتدای فصل با قهرمانی در مسابقات تنیس اوپن استرالیا همه را شگفت زده کرده بود٬ در دومین روز اوپن فرانسه از حریف اسپانیایی نه چندان مطرحش، گییرمو گارسیا لوپز، شکست خورد تا مهمترین اتفاق مرحله نخست مسابقات رقم بخورد.

تنیس باز سوییسی که بازی بر روی زمین های رسی را بیشتر از انواع دیگر می‎پسندد٬ در حالی این مسابقه را با نتیجه سه بر یک به نفر چهل و یکم جهان واگذار کرد که کارشناسان او را به عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در این تورنمنت‎ می‎شناختند. او بعد از این شکست گفت: "قطعا شکست سختی بود، من ناراحتم، اما شاید این شکست تاثیر مثبتی بر روند بازی من در ادامه فصل داشته باشد."

واورینکا فصل تنیس خاک رس را با قهرمانی در مسابقات تنیس مسترز مونته کارلو آغاز کرد، جایی‎که وی در فینال از سد هم وطنش راجر فدرر گذشت و موفق شد اولین عنوان مسترز دوران ورزشی‎اش را نیز به دست آورد.

اما او در مسابقات مادرید و رم ناکام بود و در همان مراحل اولیه حذف شد: "من ثبات لازم را نداشته‎ام، به همین خاطر است که معتقدم در سطح جوکوویچ، نادال و فدرر نیستم، برای اینکه آنها سالهاست که در سطح اول تنیس جهان هستند و همه چیز را برده‎اند. من می‎توانم در سطح آنها بازی کنم، می‎توانم آنها را شکست دهم، ولی این متفاوت است."

عملکرد واورینکا در روزهای اخیر چندان رضایت بخش نبوده، اما رکورد بی نقص او در این فصل، شش پیروزی- بدون باخت در برابر ده مرد برتر جهان، همچنان دست نخورده باقی مانده است.

حذف سید نهم مسابقات، کی نیشیکوری ژاپنی از دیگر اتفاقات مهم مرحله اول مسابقات بود. او که به مصاف مارتین کلیزان، نفر پنجاه و ششم تنیس مردان رفته بود، در نهایت در سه ست پیاپی مغلوب وی شد و از جریان مسابقات کنار رفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لی نا در چهارده سال گذشته اولین قهرمان اوپن استرالیاست که در دور اول اوپن فرانسه حذف شده است

در تنیس زنان هم حذف لی نا، سید دوم مسابقات در مقابل تنیس باز فرانسوی کریستینا ملادنوویچ با نتیجه دو بر یک شگفتی دیگر دور اول بود.

تنیس باز ۳۲ ساله چینی در سال ۲۰۱۱ در همین مسابقات اوپن فرانسه (رولان گاروس) قهرمان شده بود و فصل جاری را هم با قهرمانی در اوپن استرالیا آغاز کرده بود.

لی نا پس از این شکست گفت: "هیچکس نمی‌گوید چون کسی نفر شماره دو رده بندی جهانی است باید تمام مسابقاتش را ببرد."

"در تنیس هر کسی که به زمین مسابقه می‌آید شانس بردن دارد. من فکر نمی‌کنم که فرقی می‌کرد امروز مقابل چه کسی بازی می‌کردم، هر کسی که بود باز هم مسابقه را می باختم، او مرا زیر فشار نگذاشت، من خودم مسابقه را وا دادم."

lملادنوویچ که ۲۱ سال دارد در رده بندی بندی جهانی در رتبه صد و سوم است، اما سال گذشته در ویمبلون و امسال در اوپن استرالیا، همراه با دانیل نستور کانادایی قهرمان دوبل مختلط شده است.

رافائل نادال، نواک جوکوویچ، اندی ماری و راجر فدرر در دور نخست کار دشواری در پیش نداشتند و به راحتی از سد حریفان خود عبور کردند و راهی مرحله دوم شدند.

اوپن فرانسه دومین گرنداسلم فصل تنیس است که بر روی خاک رس برگزار می‎شود و رافائل نادال مرد شماره یک تنیس جهان مدافع عنوان قهرمانی آن است.

مطالب مرتبط