تیم ملی تکواندو ایران قهرمان آسیا شد

حق نشر عکس iritf
Image caption تیم ملی تکواندو ایران با مربیگری بیژن مقانلو برای سومین بار قهرمان جهان شد

تیم ملی تکواندو مردان ایران با کسب سه مدال طلا، دو نقره و یک برنز برای سومین بار قهرمان آسیا شد، تیم زنان ایران هم در این رقابت‌ها دو مدال نقره و دو برنز به دست آورد.

فرزان آشورزاده در وزن منهای ۵۸ کیلوگرم، در دور اول ۱۴ بر ۱۳ مقابل حریف قزاق خود به پیروزی رسید و در دور دوم در یک مبارزه یک طرفه، ورسیف از ازبکستان را ۱۳ بر یک مغلوب کرد.

نماینده ایران در وزن ۵۸- کیلوگرم، علی اسیری از عربستان را ۱۹ بر ۱۱ از پیش رو برداشت و در مبارزه نیمه نهایی با استفاده از تکنیک بالا ۲۴ بر ۹ حریف کره‌ای را شکست داد و به فینال راه یافت.

آشورزاده در دیدار فینال مقابل وان دی از ویتنام قرار گرفت و با پیروزی ۱۸ بر ۲ اولین مدال طلای تیم ایران را به گردن آویخت.

بهنام اسبقی در وزن منهای ۶۸ کیلوگرم دومین مدال طلای تیم مردان ایران را به دست آورد. او پس از پیروزی مقابل حریفانی از قزاقستان، کره جنوبی به دیدار نیمه نهایی راه پیدا کرد.

نماینده ایران در این وزن در مبارزه نیمه نهایی مقابل روح الله نیک پا از افغانستان و دارنده مدال برنز المپیک قرار گرفت و در نهایت ۱۴ بر ۵ او را مغلوب کرد و راهی بازی فینال شد.

اسبقی در دیدار فینال با شکست قاضی السماری از عربستان مدال طلای این وزن را به دست آورد.

مهدی خدابخشی تکواندوکار وزن منهای ۸۰ کیلوگرم آخرین نماینده تیم ملی ایران بود که در این مسابقات موفق کسب به مدال طلا شد. او با دو برد قاطع مقابل حریفانی از ماکائو و یمن به نیمه نهایی این وزن راه پیدا کرد.

او در مبارزه مرحله نیمه نهایی مقابل نماینده کشور میزبان این رقابت‌ها یعنی ازبکستان قرار گرفت و با پیروزی ۱۲ بر ۳ فینالست شد، خدابخشی در مبارزه پایانی با پیروزی ۱۵ بر یک مقابل تکواندوکار فلیپینی قهرمان آسیا شد.

یوسف کرمی در وزن ۸۷- و علیرضا نصرآبادانی نماینده ایران در وزن منهای ۷۴ کیلوگرم با شکست در مبارزه این وزن مدال نقره قهرمانی آسیا را به گردن آویختند.

تک مدال برنز ایران را مرتضی شیری در وزن ۸۷+ کسب کرد.

تیم زنان ایران هم در این مسابقات یک مدال نقره و سه برنز به دست آورد، اکرم خدابنده لو در وزن ۷۳+ کیلوگرم با شکست مقابل تکواندوکاری از چین مدال نقره گرفت.

شکرانه ایزدی، سوسن حاجی پور و فریده رشیدی مدال برنز این رقابت‌ها را کسب کردند.

تیم ملی تکواندوی مردان ایران پیش از این در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ هم قهرمان آسیا شده بود. پس از قهرمانی تیم ملی تکواندوی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران کسب این مقام را تبریک گفت.