ایران در جمع بزرگان در لیگ جهانی والیبال

حق نشر عکس iranvolleyball.com
Image caption دومین تمرین تیم ملی والیبال ایران در ایتالیا

بیست و پنجمین دوره مسابقات لیگ جهانی والیبال از هفته گذشته آغاز شده و تیم ایران که دومین حضور خود را در این رقابت‌های مهم تجربه می‌کند در اولین دیدار خود فردا (جمعه ۹ خرداد) میهمان تیم قدرتمند ایتالیا خواهد بود.

تیم ایران در این دوره از لیگ جهانی در گروه A با تیم‌های برزیل، ایتالیا و لهستان هم‌گروه است. در گروه B تیم‌های روسیه، صربستان، آمریکا و بلغارستان حضور دارند. بیست تیم رده‌های پایین‌تر هم در ۵ گروه چهار تیمی با هم رقابت می‌کنند.

تیم‌های هم‌گروهی چهار بار (دو بار در زمین هر کدام از تیم‌ها) با هم بازی می‌کنند و در نهایت بعد از انجام ۱۲ بازی تیم‌های صعودکننده به مرحله بعد مشخص می‌شوند.

مرحله نهایی این مسابقات با حضور ۶ تیم در شهر فلورانس ایتالیا برگزار می‌شود. این شش تیم عبارتند از دو تیم اول گروه A، دو تیم اول گروه B، تیم میزبان و یک تیم برتر از مجموع گروه‌های C، D و E.

البته اگر ایتالیا در گروهش اول یا دوم شود تیم سوم این گروه هم به مرحله نهایی راه خواهد یافت که این مسئله شانس ایران را برای راهیابی به دور نهایی بیشتر می‌کند.

تیم ایران سال گذشته در اولین حضورش در لیگ جهانی نتایج درخشانی گرفت و از جمله توانست تیم‌های ایتالیا و کوبا را در زمین خودشان و تیم آلمان را در تهران شکست دهد.

این نتایج خوب و همین‌طور بازی‌های خوب ایران در مسابقات قهرمانان جهان باعث شد فدراسیون جهانی والیبال، تیم ایران را علی‌رغم رتبه ۱۲ در رده‌بندی جهانی، در میان هشت تیم برتر در گروه‌بندی لیگ جهانی قرار دهد.

حق نشر عکس iranvolleyball.com
Image caption سرمربی تیم ملی والیبال ایران معتقد است برای پیروزی بر ایتالیا باید آنها را از تور دور نگهداشت

اما تیم ایران از سال گذشته دچار یک تغییر اساسی شده است: رفتن خولیو ولاسکو، سرمربی مشهور آرژانتینی که سهم او در نتایج خوب سال‌های اخیر والیبال ایران در سطح اول جهان غیرقابل انکار است.

ولاسکو که تا پایان سال ۲۰۱۴ با ایران قرارداد داشت ناگهان با پیشنهاد مربیگری تیم ملی کشورش روبرو شد و به گفته خودش بعد از دهه‌ها زندگی کردن بیرون از آرژانتین نتوانست این پیشنهاد را رد کند.

با رفتن ولاسکو فدراسیون والیبال ایران اسلوبودان کواچ صرب را استخدام کرد. کواچ با آن‌که بسیار جوان‌تر و در مربیگری کم‌تجربه‌تر از ولاسکو است اما چه در دوران بازیگری و چه در دوران مربیگری بسیار موفق بوده و افتخارات زیادی در کارنامه‌اش دارد.

تیم ایران در اولین هفته مسابقات لیگ جهانی امسال استراحت داشت و مشغول بازی‌های تدارکاتی بود. از جمله دو بازی با تیم ملی بلغارستان و یک بازی با تیم ملی صربستان که در هر سه آن‌ها شکست خورد. گرچه این بازی‌ها اولین بازی‌های تیم ایران با مربیگری کواچ در برابر تیم‌های سطح اول دنیا بودند.

حق نشر عکس iranvolleyball.com
Image caption لیگ جهانی نخستین آزمون جدی اسلوبودان کواچ با تیم ملی والیبال ایران است

در اولین هفته این مسابقات و در گروه A، تیم ایتالیا توانست برزیل نایب‌قهرمان لیگ سال گذشته و پرافتخارترین تیم تاریخ این مسابقات را دو بار و با نتایج مشابه ۳ - ۱ در خود برزیل شکست دهد و از همین ابتدا خود را به عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی معرفی کند.

اسلوبودان کواچ برای دو بازی در زمین ایتالیا و دو بازی بعدی در زمین برزیل، ۱۳ بازیکن را انتخاب کرده است: سعید معروف، مهدی مهدوی، محمد موسوی، شهرام محمودی، علیرضا مباشری، عادل غلامی، آرمین تشکری، فرهاد قائمی، امیر غفور، مجتبی میرزاجانپور، عبدالرضا علیزاده، سامان فائزی و میلاد عبادی پور.

۱۰ بازیکن اول در لیگ جهانی گذشته هم از بازیکنان اصلی ایران بودند اما سه بازیکن آخر از امسال به ترکیب اصلی تیم راه پیدا کرده‌اند.

تیم ایران از ایتالیا به برزیل سفر می‌کند تا دو بازی با این تیم انجام دهد. بازی‌هایی که همزمان با آغاز جام جهانی فوتبال در این کشور است.

تیم ایران پس از بازگشت به کشور در سه هفته متوالی میزبان برزیل، ایتالیا و لهستان است و در هفته آخر میهمان لهستان خواهد بود.

برنامه کامل تیم‌های دسته A در دور مقدماتی:

۲ و ۴ خرداد: برزیل – ایتالیا

۹ و ۱۱ خرداد: برزیل – لهستان ، ایتالیا – ایران

۱۶ و ۱۸ خرداد: برزیل – ایران ، ایتالیا – لهستان

۲۳ و ۲۵ خرداد: لهستان – ایتالیا ، ایران – برزیل

۳۰ خرداد و اول تیر: ایران – ایتالیا ، لهستان – برزیل

۶ و ۸ تیر: ایران – لهستان

۱۳ و ۱۵ تیر: ایتالیا – برزیل ، لهستان – ایران

مطالب مرتبط