شیلی در جام جهانی

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

شیلی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در ۸ کشور دیگر آمریکای جنوبی برای ۴ سهمیه مستقیم این قاره رقابت می‌کرد. این تیم مرحله مقدماتی را چندان خوب شروع نکرد و در ۳ بازی اول دو باخت ۴ گله را تجربه کرد، اما نتایج آن در ادامه بهتر شد، و با کسب ۷ امتیاز از ۳ مسابقه نهایی (از جمله برد ۲-۱ مقابل اکوادور در بازی آخر) در پایان ۱۶ بازی این مرحله با ۲۸ امتیاز بعد از آرژانتین (۳۲ امتیاز) و کلمبیا (۳۰ امتیاز) در جای سوم قرار گرفت، و جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را بدست آورد.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

بهترین عملکرد شیلی در جام‌های جهانی به سال ۱۹۶۲ بازمی‌گردد. در آن سال شیلی که میزبان جام بود، در مرحله اول در گروهی نسبتا دشوار در کنار آلمان غربی سابق، ایتالیا و سوئیس قرار گرفت. اما شیلیایی‌ها ابتدا سوئیس را ۳-۱ شکست دادند، و سپس در مسابقه مقابل ایتالیا، که به‌علت حرکات و خطاهای خشونت‌آمیز بازیکنان دو تیم "نبرد سانتیاگو" نام گرفت، ۲-۰ از سد ایتالیا گذشتند. آنها با وجود باخت ۰-۲ به آلمان غربی در بازی سوم، به‌عنوان تیم دوم گروه به جمع ۸ تیم پایانی راه یافتند. شیلی در یک‌چهارم نهایی در میان شگفتی شوروی (قهرمان آن زمان اروپا) را ۲-۱ برد و به نیمه‌نهایی رسید، اما در این مرحله ۲-۴ مغلوب برزیل شد و از رسیدن به فینال بازماند. با این حال، شیلی در بازی رده‌بندی با یک گل یوگسلاوی سابق را شکست داد و به مقام سوم رسید.

سرمربی

خورخه سامپائولی

این مربی آرژانتینی ۵۳ ساله از سال ۲۰۱۲ هدایت قرمزپوشان شیلی را بدست گرفته است. او در ۱۹ سالگی در حالی که برای تیم جوانان باشگاه نیولز اولد بویز آرژانتین بازی می‌کرد، دچار مصدومیت شدیدی شد و مجبور شد فوتبال را کنار بگذارد. خورخه سامپائولی در کسوت مربی در باشگاه‌های پرو، اکوادور و شیلی کار کرده، و در سال ۲۰۱۱ با باشگاه اونیورسیداد شیلی قهرمانی لیگ این کشور و فتح جام سود آمریکانا را تجربه کرده است. او به استفاده از تاکتیک‌های تهاجمی شهرت دارد.

ستاره افسانه‌ای

ایوان زامورانو

این مهاجم جنگنده و خستگی ناپذیر در دهه ۱۹۹۰ شناخته شده‌ترین و موفق‌ترین فوتبالیست شیلیایی در سطح جهان بود. او در اواخر این دهه در کنار مارسلو سالاس در خط حمله شیلی زوج مرگباری را تشکیل می‌داد و توانست در سال ۱۹۹۸ کشورش را بعد از ۱۶ سال به جام جهانی برساند. زامورانو در رده باشگاهی پس از ترک کشورش ابتدا ۲ سال در باشگاه سوئیسی سن‌گالن بازی کرد، و سپس به سویای اسپانیا پیوست. در سال ۱۹۹۲ رئال مادرید او را برای پر کردن جای هوگو سانچز، مهاجم مکزیکی‌اش، جذب کرد. "ایوان مخوف" طی ۴ سال حضور در رئال مادرید ۱ قهرمانی لیگ و ۱ قهرمانی جام حذفی اسپانیا را تجربه کرد و در سال ۱۹۹۵ آقای گل لیگ شد. او در سال ۱۹۹۶ به اینتر رفت و در سال ۱۹۹۸ با این تیم قهرمان جام یوفا شد. زامورانو در سال‌های پایانی فوتبالش در باشگاه‌های مکزیک (باشگاه آمریکا) و شیلی (کولو کولو) بازی کرد. او در ۶۹ بازی ملی ۳۴ گل برای کشورش زد و بعد از مارسلو سالاس ۳۷ گله بهترین گلزن تاریخ تیم ملی شیلی است. او در حال حاضر عضو کادر فنی تیم ملی نوجوانان شیلی است.

چهره شاخص این دوره

آرتورو ویدال

این هافبک ۲۶ ساله فرمانده خط میانی تیم ملی شیلی است. او که عضو باشگاه یوونتوس است، در دو فصل اخیر یکی از بهترین بازیکنان لیگ ایتالیا بوده، و در صعود شیلی به جام جهانی هم نقش پررنگی داشته است. ویدال فوتبال حرفه‌ای را با باشگاه کولوکولوی شیلی شروع کرد، اما بعد از قهرمانی در لیگ این کشور، در سال ۲۰۰۷ به بایر لورکوزن آلمان پیوست. او در پایان فصل ۱۱-۲۰۱۰ به عضویت تیم برگزیده فصل بوندسلیگا انتخاب شد و تابستان همان سال به یوونتوس پیوست. ویدال فصل گذشته به‌عنوان بهترین بازیکن یوونتوس برگزیده شد. قدرت بدنی، جنگندگی و دوندگی بی‌امان، و حضور همزمان در حمله و دفاع از ویژگی‌های این بازیکن است. او ۵۲ بار با پیراهن تیم ملی شیلی به میدان رفته و ۸ گل هم برای کشورش زده است.

سابقه در جام‌های جهانی

شیلی تابحال ۸ بار در جام جهانی حاضر شده ، اما به‌غیر از کسب مقام سومی در سال ۱۹۶۲، که به‌عنوان میزبان در مسابقات شرکت کرده بود، در دوره‌های دیگر توفیق چندانی ندشته است. این تیم در سال‌های ۱۹۳۰، ۱۹۵۰، ۱۹۶۶، ۱۹۷۴ و ۱۹۸۲ در همان دور اول از جام خداحافظی کرده، و در جام‌های جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ از گروهش صعود کرده، اما در یک‌هشتم نهایی با شکست مقابل برزیل از گردونه مسابقات کنار رفته است.

ارزیابی فنی