احتمال رأی‌گیری مجدد پس از افشاگری در مورد نحوه انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی

حق نشر عکس AFP
Image caption اعلام نام قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ تعجب بسیاری برانگیخت

روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن می گوید به "صدها میلیون سند و مدرک" دسترسی پیدا کرده که نشان می دهد محمد بن همام، رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا با پرداخت پول، هدایا، منافع سرشار مالی، جت‌های اختصاصی و پذیرایی لوکس رای اعضای کمیته اجرایی فیفا را برای انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی خریده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این روزنامه در یازده صفحه با جزئیات بسیار ادعا کرده است که محمد بن همام چگونه به اعضای کمیته اجرایی فیفا، به خصوص روسای فدراسیون‌های فوتبال ۳۰ کشور آفریقایی رشوه پرداخته است.

ساندی تایمز نوشته در روزهای آینده هم به افشای جزئیات بیشتری در این باره ادامه خواهد داد.

قطر به شدت این اتهامات را تکذیب می‌کند و تاکید می‌کند آقای بن همام هیچ نقشی در کمیته میزبانی قطر نداشته است.

حامد العبدالله، پسر آقای بن همام پس از تماس ساندی تایمز حاضر نشد به جای پدرش اظهار نظر کند.

زمانی که در دسامبر سال ۲۰۱۰ نام قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ اعلام شد، دنیای فوتبال در بهت و شگفتی فرو رفت که چگونه کشوری کوچک که در فوتبال بین‌المللی و حتی فوتبال منطقه جایگاه خاصی ندارد و زیرساخت‌هایش برای برگزاری بزرگترین رویداد فوتبال کافی نیست، به عنوان میزبان انتخاب شده است.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption استقبال محمد بن همام از آقای بلاتر در فرودگاه دوحه در سال ۲۰۱۰

حتی اگر این ها دلایل محکمی قلمداد نمی شدند، برگزاری جام جهانی در منطقه‌ای که در آن گرما در تابستان به حدود پنجاه درجه می‌رسد برای بسیاری جای شگفتی داشت.

ظن فساد مالی و رشوه در به دست آوردن رای بلافاصله مطرح شد، ساندی تایمز اتهام گرفتن ۱.۵ میلیون دلار را به دو نفر از اعضای کمیته اجرایی وارد کرد.

پیش از آن، درست چند روز پیش از رای گیری فیفا برای تعیین میزبان، برنامه پانورامای بی‌بی‌سی مدارکی را فاش کرد که از فساد مالی ریکاردو تیشرا، عیسی هایاتو و نیکلاس لیوز از اعضای ارشد کمیته اجرایی فیفا خبر می‌داد. این رشوه‌ها برای حق پخش تلویزیونی جام‌های جهانی قبلی پرداخته شده بود.

فیفا از آن زمان به بعد برای اینکه نام خود را از فساد مالی گسترده اعضایش پاک کند، سیاست "شفافیت" را در پیش گرفت و مایکل گارسیا به عنوان بازرس ارشد به تحقیق درباره رای گیری دو جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ پرداخت.

تعدادی از اعضای صاحب نفوذ کمیته اجرایی فیفا از جمله جک وارنر، چاک بلیزر و محمد بن همام در سه سال گذشته به دلیل فساد مالی برکنار شده اند.

آقای بن همام به پرداخت رشوه به اعضای کمیته اجرایی در انتخاب ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ متهم شد. در آن انتخابات آقای بن همام رقیب سپ بلاتر بود و می خواست به ریاست فیفا برسد.

او موفق نشد و در سال ۲۰۱۱ محکوم به فساد مالی و برای تمام عمر از فعالیت در امور مربوط به فوتبال محروم شد اما دادگاه حکمیت ورزش این حکم را لغو کرد.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption گفته ‌شود محمد بن همام در سال ۱۹۹۸ کمک کرد سپ بلاتر به ریاست فیفا برسد

آقای بن همام سپس تصمیم گرفت خود از دنیای فوتبال کناره کند چون "چهره بسیار زشت" آن را دیده است. البته فیفا سال بعد دوباره آقای بن همام را به محرومیت از فعالیت در حوزه فوتبال برای تمام عمر محکوم کرد.

او که عضو کمیته میزبانی قطر برای جام جهانی نبود، همواره تکذیب کرده که در میزبانی قطر نقشی ایفا کرده است.

اما مدارکی که ساندی تایمز افشا کرده، نشان می‌دهد آقای بن همام عملیات به دقت طراحی شده و وسیعی را تحت پوشش شرکت ساختمانی کمکو (Kemco) انجام داده و با پرداخت پول به افراد مختلف، رای لازم را برای میزبانی قطر را جمع کرده است. بیشتر این پرداخت‌ها از حساب عایشه، دختر آقای بن همام انجام شده است.

ساندی تایمز از جمله به رینالد تماری اشاره می‌کند. او عضو کمیته اجرایی از کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه بود که بعد از یکی از افشاگری های قبلی این رونامه به فساد مالی متهم و از کمیته اجرایی تعلیق شده بود. ساندی تایمز می نویسد که آقای بن همام ۲۵۰ هزار پوند در اختیار آقای تماری قرار داد تا درخواست استیناف کند.

حق نشر عکس PA
Image caption تصویر پاکت پولی که در سال ۲۰۱۰ گفته شد برای انتخاب رییس فیفا به فدراسیون فوتبال باهاما پرداخت شد

به این ترتیب او برکناری خود را به تعویق انداخت و مانع از رای دادن معاونش دیوید چانگ بجای خودش شد، آقای چانگ قصد داشت به میزبانی استرالیا رای دهد.

به نوشته ساندی تایمز، آقای بن همام، در نوامبر سال ۲۰۱۰، برای آخرین بار پیش از رای گیری در زوریخ سوییس، میزبان "برادران" آفریقایی‌اش در دوحه بود، به مناسبت بازی دوستانه برزیل و آرژانتین، و پذیرایی شاهانه‌ای از آنها به عمل آورد.

دو ماه پیش روزنامه تلگراف انگستان نوشت که جک وارنر عضو برکنار شده کمیته اجرایی و رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و اعضای خانواده‌اش، ۱.۲ میلیون دلار از شرکت کمکو که تمام سهامش متعلق به آقای بن همام است پول گرفته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای بن همام نه سال رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا و پانزده سال عضو کمیته اجرایی فیفا بود

سپ بلاتر ماه پیش پذیرفت که انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی "اشتباه" بوده است. به گفته آقای بلاتر اعضای کمیته اجرایی به نظر بازرسان فنی فیفا بی توجهی کرده بودند. این بازرسان هشدار داده بودند که برگزاری جام جهانی در جایی که دما به پنجاه درجه می‌رسد ممکن است جان بازیکنان را به خطر اندازد.

گفته می‌شود مایکل گارسیا که به پایان ماموریت دو ساله اش برای بررسی رشوه گیری در انتخاب میزبانان دو جام جهانی ۲۰۸۱ و ۲۰۲۲ نزدیک می شود به زودی برای اولین بار با اعضای کمیته میزبانی قطر برای جام جهانی رو در رو گفتگو خواهد کرد.

البته آقای گارسیا با محمد بن همام دیدار نخواهد کرد، چون او رسما عضو کمیته میزبانی فیفا نبوده است.

پس از انتشار این ادعاها، بسیاری معتقدند فیفا برای بازگرداندن اعتبار و ایجاد اعتماد باید رای‌گیری تعیین میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ را تکرار کند.

جیم بویس نایب رییس فیفا به بی‌بی‌سی گفت اگر مایکل گارسیا تخلفی را در باره رای گیری جام جهانی ۲۰۲۲ گزارش کند، من شخصا هیچ مشکلی با تکرار رای‌گیری نخواهم داشت.

آقای بویس گفت مایکل گارسیا از حمایت "کامل" اعضای کمیته اجرایی برخوردار است و او می تواند با هر کسی در هر کجای دنیا صحبت کند تا مامورتش را کامل کند: "تمام شواهد باید به او سپرده شود و منتظر گزارش کامل او می‌مانیم."

حق نشر عکس AP
Image caption محمد بن همام و جک وارنر دو عضو سابق کمیته اجرایی فیفا به فساد مالی متهم شدند

با این حال این موضوع به احتمال زیاد کنگره سالانه فیفا را که بیستم خرداد برگزار می شود تحت تاثیر قرار خواهد داد و سپ بلاتر رییس فیفا از هم اکنون زیر فشار شدیدی قرار گرفته است.

کلایو افورد مسئول امور ورزش در حزب کارگر بریتانیا گفت تمام کسانی که در انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی دخالت داشته‌اند باید استعفا دهند: "کسی به تحقیقاتی که در فیفا زیر نظر سپ بلاتر انجام شود اعتماد نخواهد داشت."

مطالب مرتبط