راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: سائوپائولو

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

سائوپائولو (Sao Paulo)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

سائوپائولو بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر برزیل است. بافت جمعیتی این شهر تنوع بسیار زیادی دارد و بیش از ۱۰۰ گروه قومیتی مختلف در آن زندگی می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سائوپائولو با جمعیت حدود ۱۱ میلیون نفر بزرگ‌ترین شهر آمریکای جنوبی است

بزرگ‌ترین جمعیت ژاپنی‌ها در خارج از ژاپن در سائوپائولو زندگی می‌کند. این شهر محل بعضی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشور و مرکز فرهنگی و آشپزی آن است. اما آمار جرم و جنایت در آن واقعا تکان‌دهنده است.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا دی سائوپائولو با گنجایش ۶۸ هزار نفر

این استادیوم که به نام ایتاکوئرائو هم شناخته می‌شود، خانه باشگاه کورینتیانس، یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های برزیل است. جداره بیرونی استادیوم طوری طراحی شده است که سروصدای تماشاگران داخل ورزشگاه را دو برابر کند. پس گوش‌گیرهایتان را همراه داشته باشید. در جریان ساخت این ورزشگاه سه کارگر در اثر یک سانحه کشته شدند و با نزدیک شدن مهلت ساخت، نگرانی فیفا درباره شرایط کار در آن بیشتر می‌شد.

برنامه مسابقات

• ۱۲ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: برزیل – کرواسی • ۱۹ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: اوروگوئه – انگلستان • ۲۳ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: هلند – شیلی • ۲۶ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: کره جنوبی – بلژیک • اول ژوئیه، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه F با تیم دوم گروه E • ۹ ژوئیه، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: برنده سوم یک‌چهارم نهایی با برنده چهارم یک‌چهارم نهایی

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترجمه تحت‌اللفظی "کوکسینیا" ران کوچک است، چرا که به ران مرغ شبیه است

پائولیستانوس (ساکنان سائوپائولو) تلاش خواهند کرد ثابت کنند که بهترین پیتزاها یا حتی بهترین غذاهای ژاپنی جهان را درست می‌کنند، اما چیزی که در درست کردن آن استاد هستند، "کوکسینیا" است؛ مرغ خردشده و سرخ‌شده که در کل کشور معروف است. حتی نایجلا لاوسون، سرآشپز مشهور هم می‌گوید که طعم این خوراکی عالیست.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منتظر شلوغ شدن محله ویلا مادالنا در سائوپائولو باشید

در سائوپائولو برای هر سلیقه‌ای چیزی پیدا می‌شود، اما ممکن است از کلوپ‌های شبانه اطراف خیابان اوگوستا در مرکز شهر سر در بیاورید. میکده‌ها و رستوران‌های ویلا مادالنا از جمله پاتوق‌های اهالی شهر است. در اواخر شب دنبال نانوایی‌های ۲۴ ساعته باشید و از پخت آخر شب، یا اگر تا صبح بیدارید، صبحانه‌های عالی لذت ببرید.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رزیل بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است و می‌توانید طعم‌های مختلفی را در این کشور امتحان کنید

سائوپائولو به پیشینه‌اش به عنوان مرکز تولید قهوه وفادار است و بهترین جا برای خرید مرغوب‌ترین انواع قهوه است. البته در کمال تعجب بهترین انواع قهوه را نمی‌توانید در سوپرمارکت‌ها پیدا کنید، چرا که مردم برزیل همیشه به بهترین محصولات کشورشان دسترسی ندارند. در مغازه‌ها انواع قهوه‌های مرغوب را می‌توانید با برچسب "gourmet" پیدا کنید. البته قیمت بالایشان هم علامت خوبی است.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یکی از راه‌های اجتناب از ترافیک افسانه‌ای سائوپائولو

این شهر وسیع با داشت ۱۵۰ ایستگاه بزرگ‌ترین سیستم اجاره دوچرخه را در برزیل دارد. فعالان مدنی حامی دوچرخه‌سواری برای افزایش ایمنی دوچرخه‌سواران تلاش می‌کنند، اما اتومبیل‌ها همچنان در خیابان‌های شهر می‌تازند. بیشتر مسیرهای ویژه دوچرخه‌ها تنها آخر هفته‌ها باز است و رفتن به استادیوم ایتاکوئرائو با دوچرخه انتخاب دشواری است.