راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: سالوادور

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

سالوادور (Salvador)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

سالوادور اولین پایتخت دستگاه حکومتی استعماری پرتغالی‌ها و یکی از مراکز اصلی تجارت بردگان در جهان بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فوتبال ساحلی: سالوادور، "پایتخت شادی" برزیل

نسب و تبار آفریقایی، بخش مهمی از شخصیت این شهر را تشکیل می‌دهد. سالوادور امروزه شهری غنی و پرتنوع است که با فقر و نرخ بالای جرم و جنایت دست و پنجه نرم می‌کند. در اینجا با تضادهای عمیقی که جامعه برزیل را شکل داده‌اند، به خوبی آشنا می‌شوید. چشم‌هایتان را کاملا باز نگه دارید.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا فونته نووا با گنجایش ۵۶ هزار نفر

استادیوم تازه آره‌نا فونته نووا که در مرکز شهر واقع شده، در محل استادیوم قدیمی شهر ساخته شده است. این ورزشگاه محل رویارویی تیم‌های محلی، یعنی باهیا و ویتوریا است. مسابقات این دو تیم از پرتماشاگرترین بازی‌های کشور بوده است. اما ورزشگاه قدیمی بعد از حادثه‌ای که در سال ۲۰۱۰ رخ داد، تخریب شد. این حادثه یکی از بدترین حوادث از این دست در تاریخ کشور بود و در جریان آن ۷ نفر کشته شدند. استادیوم جدید، یک سقف فلزی سبک‌وزن دارد که تماشاگران را از هوای گرم سالوادور در امان می‌دارد.

برنامه مسابقات

• ۱۳ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: اسپانیا – هلند • ۱۶ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: آلمان – پرتغال • ۲۰ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: سوئیس – فرانسه • ۲۵ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: بوسنی و هرزگوین – ایران • اول ژوئیه، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه H با تیم دوم گروه G • ۵ ژوئیه، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: تیم هفتم یک‌چهارم نهایی با تیم هشتم یک‌چهارم نهایی

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فومیرو: غذاهای منطقه باهیا از میراث آفریقایی آن تاثیر زیادی گرفته‌اند

بعد از اینکه انواع و اقسام غذاهای آفریقایی-برزیلی موجود را امتحان کردید (حواستان به ادویه زیاد آنها باشد)، به یک میکده بروید و یک "کارن دو فومیرو" سفارش بدهید. این غذا با گوشت خوک دودی، پیاز داغ، فاروفا (آرد گیاهی به نام مانیوک) و سرکه و روغن زیتون درست می‌شود.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در مرکز تاریخی سالوادور هیچگاه از موسیقی زنده و برنامه‌های جالب دور نیستید

مثل دیگر مناطق شمال شرقی در ماه ژوئن همه‌جا صدای فورو به‌گوش می‌رسد. فورو نوعی آواز و موسیقی محلی است. جشن‌های سائوژائو با چاشنی موسیقی آفریقایی در مرکز تاریخی شهر برگزار می‌شود. روزهای شنبه اهالی شهر به دیدن کنسرت‌های جاز در موزه هنرهای مدرن می‌روند. این موزه که ساختمان آن در قرن هفدهم ساخته شده است، در کنار دریا قرار دارد. سعی کنید زود به آنجا برسید و از غروب آفتاب لذت ببرید.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صدای سالوادور را با یک آگوگوی اصل باهیایی بشنوید

یکی از یادگاری‌های معروف سالوادور "کوکوداس‌ها" هستند؛ نوعی دسر نارگیلی که هیچوقت از خوردنش پشیمان نخواهید شد. اما باید حواستان به ابزارهای موسیقی هم باشد. همه از ساز بزرگی به نام "بریم‌بائو" حرف می‌زنند، اما "آگوگو" را هم امتحان کنید. این ابزار یک زنگ آفریقایی است که تغییراتی در آن داده شده و به بخش مهمی از موسیقی برزیل تبدیل شده است. حسنش این است که در چمدانتان جا می‌شود.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بهتر است در شهر فقط از مسیرهای ویژه دوچرخه استفاده کنید

در شهر حدود ۴۰ ایستگاه اجاره دوچرخه وجود دارد؛ از جمله ایستگاهی که در کنار استادیوم آره‌نا فونته نووا قرار دارد. اما مسیرهای ویژه دوچرخه بیشتر خط ساحلی را پوشش می‌دهد و در نتیجه، این ناحیه برای تازه‌واردها از همه‌جا امن‌تر است. برای رسیدن به استادیوم باید با رانندگان محلی روبه‌رو شوید که چندان به دوچرخه‌سوارها روی خوش نشان نمی‌دهند.

محل اقامت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کاچوئیرا یا آبشار به زبان پرتغالی، اولین‌بار از سوی سرخ‌پوستان بومی به‌عنوان محل سکونت انتخاب شد

مسافرانی که به سالوادور می‌روند برای اقامت می‌توانند در شهرهای نزدیک اطراف نظیر کاچوئیرا هم مستقر شوند. این شهر یک جواهر سبک باروک است و به‌خاطر رقص سنتی "سامبا دِ رودا" شهرت دارد. کاچوئیرا با اتومبیل یک ساعت و نیم با سالوادور فاصله دارد، ولی در آنجا با جلوه‌های دیگری از منطقه باهیا آشنا می‌شوید.