راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: فورتالزا

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

فورتالزا (Fortaleza)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

فورتالزا حول دژی که هلندی‌ها ساخته بودند، شکل گرفت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فورتالزا یکی از مقاصد اصلی گردشگران است

این شهر حالا ثروتمندترین شهر در شمال شرق برزیل است و به دلیل خط ساحلی ۳۰ کیلومتری و زیبایش و سواحلی مثل پرایا دو فوتورو معروف است. حتی در ماه ژوئن، یعنی آغاز زمستان در برزیل، دمای هوا می‌تواند به ۳۱ درجه سانتیگراد برسد. اما نکته منفی شهر این است که به‌خاطر نابرابری‌های اجتماعی، خشونت در آن رو به افزایش بوده است.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا کاستلائو با گنجایش ۶۴ هزار و ۸۴۶ نفر

استادیوم کاستلائو اولین ورزشگاهی بود که برای برگزاری مسابقات آماده شد. این ورزشگاه اولین‌بار در سال ۱۹۶۸ ساخته شد. کاستلائو اولین ورزشگاه کاملا سبز برزیل است و یک گواهی بین‌المللی هم دریافت کرده است. نمای این ورزشگاه با لایه‌ای از شیشه پوشانده شده که باعث انعکاس نور خورشید و کاهش گرما می‌شود. استادیوم بسیار زیبایی است، هرچند یک ورزشگاه به سبک قدیمی به شمار می‌رود. بیشترین جمعیتی که در آن حضور داشته است، حدود ۱۲۰ هزار نفر بوده که در سال ۱۹۸۰ برای دیدن پاپ ژان پل دوم به آنجا رفتند.

برنامه مسابقات

• ۱۴ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: اوروگوئه – کاستاریکا • ۱۷ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: برزیل – مکزیک • ۲۱ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: آلمان – غنا • ۲۴ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: یونان – ساحل عاج • ۲۹ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه B با تیم دوک گروه A • ۴ ژوئیه، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: تیم اول یک‌چهارم نهایی با تیم دوم یک‌چهارم نهایی

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خوراکی‌های فورتالزا، تاپیوکا: شور یا شیرین؟ تصمیم بگیرید کدام مخلفات را می‌خواهید

فورتالزا یکی از بهترین جاهای برزیل برای خوردن غذاهای دریایی است. اما قبل از اینکه از میگو و خرچنگ عالی آن لذت ببرید، تاپیوکا را امتحان کنید. این غذا نوعی کرپ است که با آرد کاساو (مانیوک) و مجموعه‌ای از مخلفات لذیذ، از گوشت خشک‌شده و پنیر گرفته تا موز درست می‌شود.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service

در فورتالزا کمبودی از بابت تفریحات شبانه وجود ندارد، اما ساحل ایراکما که به افتخار یکی از بزرگان ادبیات برزیل بنام ژوزه د آلنکار، نام‌گذاری شده، جایی است که جوانان سنت‌شکن در میکده‌ها و کلوپ‌های شبانه جمع می‌شوند و شب را به صبح می‌رسانند. بله! درست به همان خوبیست که در ذهنتان تصور کردید.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر تیمتان حذف شد، برای فراموش کردن باخت، بعدازظهر را در یک ننو بگذرانید

یک کلام: ننو؛ این تخت‌های معلق که در همه‌جای فورتالزا فروخته می‌شوند، در شمال شرقی برزیل بسیار معروف هستند. این تخت‌ها معمولا محکم، راحت، رنگارنگ و به شدت اعتیادآور هستند. البته وزنشان قدری زیاد است، پس مواظب وزن بار همراهتان باشید.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکسی موتوری: گردشگران پردل و جرأت ممکن است این موتورها را بهترین وسیله گردش در شهر بدانند

فعالیت تاکسی‌های موتوری که همیشه زرد و سیاهرنگ هستند، در اینجا قانونی است. اما همیشه باید سر قیمت چانه بزنید، چون نرخ رسمی ندارند. اتوبوس‌های موسوم به "ژاردینیراس" هم هستند که قدری گران‌ترند و به دستگاه تهویه مطبوع مجهزند. این اتوبوس‌ها در بیشتر شهرهای برزیل فعالیت می‌کنند، اما در آفتاب سوزان فورتالزا بیشتر معلوم می‌شود که چقدر به‌درد می‌خورند.