راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: بلوهوریزونته

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

بلوهوریزونته (Belo Horizonte)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption چند پارک بزرگ شهر را احاطه کرده‌اند

وقتی به مرکز میناس گریس که بین کوه‌ها قرار گرفته است، می‌رسید، زمستان برزیل قدری بیشتر حال و هوای زمستانی پیدا می‌کند. فضای فرهنگی پرجنب‌وجوش شهر تأثیر خود را بر موسیقی، ادبیات و تئاتر کشور گذاشته است. همچنین رئیس‌جمهور کنونی کشور دیلما روسف در این شهر به دنیا آمده‌ است. او نخستین زن در تاریخ برزیل است که به مقام ریاست جمهوری رسیده است.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم مینیرائو با گنجایش ۶۲ هزار و ۵۴۷ نفر

مثل بسیاری از فوتبالیست‌های برزیلی، این استادیوم بیشتر به نام مستعارش شناخته می‌شود. نام رسمی این ورزشگاه استادیوم استادیو گوورنادور ماگالیائس پینتو است، اما همه آن را مینیرائو می‌خوانند. این استادیوم حالا کاملا نوسازی شده، و محل رویارویی دو تیم بزرگ منطقه، یعنی اتلتیکو مینیرو و کروزیرو است. گیرنیفتادن در ترافیک شهر در روز مسابقه کار سختی است. پس بهتر است روزتان را زود شروع کنید. استادیوم به دانشگاه فدرال میناس و اماکن دیگری نظیر دریاچه پامپولیا و یک مجتمع ورزشی نزدیک است که توسط نیه‌میر طراحی شده است.

جدول مسابقات

• ۱۴ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: کلمبیا – یونان • ۱۷ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: بلژیک – الجزایر • ۲۱ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: آرژانتین – ایران • ۲۴ ژوئن، ساعت به وقت گرینویچ: کاستاریکا – انگلستان • ۲۸ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه A با تیم دوم گروه B • ۸ ژوئیه، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: برنده بازی اول یک‌چهارم نهایی با برنده بازی دوم یک‌چهارم نهایی

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیچوقت کاکتوس نخورده‌اید؟ الان بهترین فرصت است

ظاهرا وجه تسمیه کاکتوس "اورا-پرو-نوبیس" – که در زبان لاتین به معنای "برای ما دعا کنید" است – این بوده که در مناطق کاتولیک‌نشین خارج شهرها در ایالت میناس گریس در نزدیکی کلیساها می‌روییده است. این گیاه "گوشت فقرا" هم خوانده می‌شود، چون منبع پروتئین است و در پخت یک خورش مرغ بسیار لذیذ از آن استفاده می‌شود.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتخاب از میان هزاران گزینه موجود سخت است

بلوهوریزونته به پایتخت میکده‌های جهان مشهور است و حدود ۱۲ هزار میکده دارد. آنقدر حق انتخاب زیاد است که نمی‌دانید به کدامیک بروید. در محله سانتا ترزا میکده‌های سنتی‌تری هم پیدا می‌شوند. این محله جایی است که بعضی از معروف‌ترین گروه‌های پاپ و راک کشور از جمله گروه هوی متال سپولترا در آن شکل گرفتند.

خرید

ایالت میناس گریس مرکز اصلی تولید نوشیدنی کاشاسا (برندی گرفته شده از نیشکر) در برزیل است. بیش از هزار و ۵۰۰ مارک محلی در این ایالت وجود دارد. بهترین نوع کاشاسا قطعا در اینجا پیدا می‌شود. اگر اهل مشروبات الکلی نیستید، بعضی از دسرهای خانگی فوق‌العاده میناس را امتحان کنید که با گواوا، موز یا کدو حلوایی درست می‌شوند.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکسی لوتاکائو: آیا این کوچک‌ترین اتوبوس جهان است؟

در بلوهوریزونته تاکسی‌هایی هستند که مثل اتوبوس کار می‌کنند و به آنها "تاکسی لوتاکائو" گفته می‌شود. این تاکسی‌ها نرخ معینی دارند، سه تا چهار نفر را سوار می‌کنند و در طول مسیری مشخص هرجا که مسافران بخواهند آنها را پیاده می‌کنند. این تاکسی‌ها شما را مقابل درب استادیوم نمی‌رسانند، اما مسیر آنها از بیشتر مناطق مرکزی شهر عبور می‌کند.