راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: رسیف

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

رسیف (Recife)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

رسیف یکی از مهم‌ترین شهرها بین ایالت‌های شمال شرق برزیل است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption واژه "رسیف" در زبان پرتغالی به معنای صخره مرجانی است

با اینکه این شهر ابتدا به دست استعمارگران پرتغالی افتاد، ولی در دوره تسلط پرتغالی‌ها، هلندی‌ها به‌مدت ۲۴ سال بر آن حکومت کردند. امروزه این شهر به دلیل جشنواره‌های فرهنگی پرطرفدارش شناخته شده است و یکی از مراکز فناوری کشور به شمار می‌رود. البته نرخ قتل هم در این شهر بسیار بالاست و در سواحل شهر تابلوهای هشداردهنده‌ای در مورد خطر حمله کوسه‌ها نصب شده است.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا پرنامبوکو با گنجایش ۴۶ هزار و ۱۵۴ نفر

استادیوم آره‌نا پرنامبوکو که از هیچ ساخته شده است، در منطقه سائولورنسو داماتا در ۲۲ کیلومتری مرکز شهر رسیف واقع شده است. فاصله زیاد، یکی از دلایلی بود که باعث می‌شد تیم‌های بزرگ شهر مایل نباشند این استادیوم را به‌عنوان ورزشگاه خانگی خود انتخاب کنند. بعد از جام جهانی، این استادیوم، خانه باشگاه نوتیکا خواهد شد که در میان تیم‌های پرطرفدار رسیف از بقیه کوچکتر است.

برنامه مسابقات

• ۱۵ ژوئن، ساعت ۲ به وقت گرینویچ: ساحل عاج – ژاپن • ۲۰ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: ایتالیا – کاستاریکا • ۲۳ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: کرواسی – مکزیک • ۲۶ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: آمریکا – آلمان • ۲۹ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه D با تیم دوم گروه C

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سورورو نوعی صدف است که در بعضی مناطق برزیل به آن "صدف فقرا" می‌گویند

در رسیف سوپی موسوم به "کالدو د سوروروگ" که با صدف‌های کوچک پخته می‌شود، به‌خاطر طعم لذیذش معروف است. این سوپ در میکده‌ها به عنوان مزه در کنار آبجوی خنک سرو می‌شود. لابد می‌گویید ترکیب سوپ داغ و آبجوی خنک باید عجیب باشد. اما اینطور نیست. به ما اعتماد کنید.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سبک‌های رقص فورو از منطقه‌ای تا منطقه دیگر فرق می‌کند

در ماه ژوئن جشنواره سائوژائو برگزار می‌شود. این جشنواره در بسیاری از مناطق برزیل پرطرفدار است و تنها کارناوال شهر از حیث محبوبیت با آن رقابت می‌کند. جشنواره این شهر چاشنی خاص خود را دارد و خوراکی‌های بسیاری که از ذرت یا بادام زمینی درست شده‌اند، خورده می‌شوند. در طول مراسم، موسیقی و رقص سنتی فورو در جشن‌هایی در سراسر شهر برقرار است.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سبک مستره ویتالینو بین خیلی از مجسمه‌سازان محبوب است

در مجسمه‌های رسی ساده مستره ویتالینو صحنه‌هایی از زندگی در شمال شرقی برزیل به تصویر کشیده می‌شود. تصاویر معمولا نشان‌دهنده فقر و سختی زندگی مردم است و از سنتی‌ترین صنایع دستی کشور است. ایده این کار از پسر یک کشاورز روستایی ساکن پرنامبوکو بود. او در کودکی برای سرگرمی، با خاک رس حجم‌هایی می‌ساخت. نوه او هنوز هم به فروش این اشیاء دست‌ساز ادامه می‌دهد.

محل اقامت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اولیندا در دوران استعمار برزیل چندین‌بار دست به دست شد

برای تغییر هم که شده، اولیندا را امتحان کنید. این شهر متعلق به دوران استعمار که در کنار رسیف واقع شده است، تاریخی غنی دارد و نماهای رنگارنگ و کلیساهای قدیمی در آن دیده می‌شود. بعضی از اهالی شهر به طرحی پیوسته‌اند که طبق آن می‌توانید در خانه‌هایشان به قیمت حدود ۲۴ دلار برای هر شب اتاق با صبحانه اجاره کنید.