راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: پورتو الگره

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

پورتو الگره (Porto Alegre)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

پورتو الگره در ابتدا در مالکیت اسپانیایی‌ها بود، اما پرتغالی‌ها آن را فتح کردند. رشد و ترقی این منطقه بعد از آن آغاز شد که زوج‌های جوان تشویق شدند برای افزایش جمعیت به آنجا کوچ کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این شهر یکی از آبادترین شهرهای برزیل است

در طول سالیان، این شهر مهاجران اروپایی زیادی را به خود جلب کرده است. با آنکه پورتو الگره هم مسائل شهری خاص خود را دارد، برای زندگی یکی از بهترین شهرهای برزیل به حساب می‌آید. به علاوه، در این شهر می‌توانید زمستان واقعی را تجربه کنید: در ماه ژوئن درجه حرارت می‌تواند تا ۳ درجه زیر صفر پایین بیاید.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ورزشگاه استادیو بیرا ریو با گنجایش ۵۱ هزار و ۳۰۰ نفر

نوسازی ورزشگاه خانگی باشگاه اینترناسیونال با مشکلاتی همراه بوده است. بعد از تأخیرها و اعتصابات متعدد، بودجه ساخت ورزشگاه ۱۵۴ درصد از بودجه اولیه فراتر رفت. دولت محلی هم مجبور شد برای استقرار و نصب سازه‌های موقت در فاصله دو ماه مانده به آغاز مسابقات جام جهانی دست به جیب شود.

برنامه مسابقات

• ۱۵ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: فرانسه – هندوراس • ۱۸ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: استرالیا – هلند • ۲۲ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: کره جنوبی – بلژیک • ۲۵ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: نیجریه – آرژانتین • ۳۰ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: تیم اول گروه G با تیم دوم گروه H

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کوراکائو: این ساندویچ مال آدم‌های رقیق‌القلب نیست

اگر با سنت جنوبی "چوراسکو" (باربکیو) آشنا باشید، می‌دانید که در پورتو الگره علاقه به انواع گوشت باربکیوشده به استیک‌فروشی‌ها محدود نمی‌شود. بیشتر میکده‌ها ساندویچ‌های لذیذی با دل مرغ درست می‌کنند. بدون شوخی، این یکی از معروف‌ترین خوراکی‌های شهر است.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروه‌های بین‌المللی و محلی در سالن‌های موسیقی پورتو الگره برنامه اجرا می‌کنند

اهالی پولدارتر شهر به رستوران‌های خیابان فرناندو گومز می‌روند؛ جایی که به آن کوی شهرت می‌گویند. اما سنت‌شکنان و افراد خاکی‌تر به میکده‌ها و کلوپ‌های شبانه سیداده بایکا می‌روند و در مهمانی‌های شلوغی که "برزیل عرق‌آلود" نام دارند، با موسیقی زنده راک، الکترونیک یا سامبا-راک می‌رقصند.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نوشیدنی "یربا ماته" در چند کشور آمریکای جنوبی رواج دارد

مرسوم‌ترین یادگاری پورتو الگره جعبه ابزار لازم برای درست کردن یک نوشیدنی به نام "چیمارائو" است که با گیاه "یربا ماته" تهیه می‌شود. اما اگر در این سفر طرفدار نوشیدنی نسبتا قوی نشدید، دنبال "ماتیرا" بروید که نوعی کیف دستی چرمی است که با نقاشی‌ها و طرح‌های محلی تزئین شده، و اهالی منطقه برای حمل ابزار لازم برای درست کردن چیمارائو از آن استفاده می‌کنند.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دوچرخه: با گذر از کنار رودخانه به استادیوم بروید

سیستم اجاره دوچرخه شهر به تنها ۳۸ ایستگاه مجهز است. این ایستگاه‌ها امکان رفت و آمد میان بخش اعظم مرکز شهر و استادیوم را از کنار رودخانه گویابا فراهم می‌کنند. اما به دوچرخه‌سواران توصیه می‌شود که از خیابان‌های بزرگتر دوری کنند، چرا که موارد تصادف با اتوبوس و اتومبیل‌های دیگر زیاد است.