راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: مانائوس

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‎بی‌سی همراه شوید.

مانائوس (Manaus)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

مانائوس نام خود را از قبیله‌ای بومی به همین اسم می‌گیرد که با استعمارگران مقابله کرد، اما بعدها از بین رفت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مانائوس به خاطر ساختمان اپرایی که در قرن نوزده ساخته شده، معروف است

این شهر در دوران شکوفایی صنعت تولید کائوچو در قرن نوزدهم رونق گرفت. در همان دوران بود که ساختمان اپرای معروف شهر ساخته شد. امروزه مانائوس به لطف منطقه آزاد تجاری بودنش در میان مراکز ایالات برزیل از نظر تولید ناخالص داخلی هفتم است. نابرابری و رشد بی‌برنامه از جمله معضلات این شهر هستند.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا آمازونیا با گنجایش ۴۲ هزار و ۳۷۴ نفر

استادیوم ویوالدائو از دیگ‌های جوشان فوتبال برزیل نیست، اما به یکی از ورزشگاه‌های سبز جام جهانی تبدیل شده است. این استادیوم با یک سازه فلزی شبیه سبدهای حصیری که در منطقه تولید می‌شوند، احاطه شده است. اما مرگ چهار کارگر در جریان ساخت استادیوم بسیار خبرساز و جنجال‌برانگیز شد.

برنامه مسابقات

• ۱۴ ژوئن، ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ: انگلستان – ایتالیا • ۱۸ ژوئن، ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ: کامرون – کانادا • ۲۲ ژوئن، ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ: آمریکا – پرتغال • ۲۵ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: هندوراس – سوئیس

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بعضی ماهی‌های رودخانه آمازون ممکن است تا ۲ متر طول داشته باشند

پیراروکو، تامباکی، ماترینکسا و ژاراکی گونه‌هایی از ماهی‌های رودخانه‌ای هستند که نامشان را فقط در مانائوس می‌شنوید و همگی ارزش امتحان کردن را دارند. امیدوارم چندان به سوپ ماهی بودو نیاز پیدا نکنید. می‌گویند این سوپ دوای بدحالی بعد از خوردن مشروبات الکلی است.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جشن‌های بوی بومبا در سنت‌ها و رسومی قبیله‌ای ریشه دارند

"بوی بومبا" یک رسم محلی است که به اندازه کارناوال معروف اهمیت دارد. در این مراسم ماجرای یک گاو روایت می‌شود که می‌میرد و سپس به زندگی بازگردانده می‌شود. البته کل ماجرا به مراتب از این پیچیده‌تر است. جشن‌های اصلی در پایان ماه ژوئن در شهر پارینتینس برگزار می‌شود، اما هر شنبه تمرینات مربوط به آن همراه با کنسرت موسیقی در مانائوس انجام می‌شود. به این مراسم "بار دو بوی" می‌گویند و در آن دو تیم اصلی شرکت می‌کنند: کاپریچوزو (آبی) و گارانتیدو (قرمز). گفته بودم که قضیه قدری پیچیده است.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صنعتگران محلی آثار منحصر به فردی تولید می‌کنند و تخصص اصلی‌شان ساخت کارهای چوبی است

همانطور که انتظار می‌رود، در مانائوس آثار هنری و صنایع دستی بومی زیادی یافت می‌شود. به نقاشی‌های دقیق و پرنگار و بوم‌های خاتم‌کاری شده‌ای که در بهترین گالری‌های هنری شهر پیدا می‌شوند، خوب دقت کنید. دیوید بکام در سفر اخیرش به مانائوس به این کارها بسیار علاقمند شد. آنها بسیار فراتر از جعبه‌ها و زیورآلات زیبا هستند.

ایاب و ذهاب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکسی موتوری: دل و جرأت پریدن پشت یکی از اینها را دارید؟

مانائوس هم به نوبه خود گرفتار مشکل ترافیک است و تاکسی‌های موتوری یکی از گزینه‌های رایج برای افراد ماجراجو هستند. البته قانون وضع شده در این زمینه تازه است. در نتیجه، خیلی‌ها بدون مجوزهای لازم مشغول این کار هستند. توصیه اهالی شهر استفاده از تاکسی موتوری‌هایی است که رانندگانشان جلیقه‌های زرد یا نارنجی به تن می‌کنند. البته گفته می‌شود که باید از راننده مجوز کار او را خواست.

محل اقامت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هتل جنگلی: راهی غیرمعمول برای وارد شدن به هتل

هتل‌های جنگلی در بیرون مانائوس هستند (مسیری ۳۰ دقیقه‌ای تا ۲ ساعته با قایق)، اما امکان تجربه جنگل را از نزدیک فراهم می‌کنند. هرچند اگر هدف اصلی تماشای مسابقه است، شاید از این هتل‌ها تا استادیوم فاصله قدری زیاد باشد. بعد از برگشتن به شهر، برای رسیدن به ورزشگاه باید دست‌کم ۳۰ دقیقه وقت بگذارید.