راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: ناتال

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی بی سی همراه شوید.

ناتال (Natal)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

ناتال به دلیل صخره‌ها و تپه‌های شنی‌اش معروف است، اما چند عنوان دیگر هم دارد.

حق نشر عکس Natal
Image caption ناتال در اواخر قرن شانزدهم بنیان گذاشته شد

در جریان جنگ جهانی دوم، آمریکایی‌ها به آن لقب "یکی از چهار نقطه استراتژیک جهان" را دادند. گتولیو وارگاس، رئیس‌جمهور وقت برزیل، بعد از امضای توافقنامه‌ای با فرانکلین روزولت وارد جنگ شد. به گفته ناسا (اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا) می‌توانید "پاک‌ترین هوای قاره آمریکا" را در این شهر استنشاق کنید.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا داس دوناس با گنجایش ۴۲ هزار و ۸۶ نفر

استادیوم ناتال یکی از ورزشگاه‌های نو و سبز برزیل است و انرژی و آب مورد نیاز خود را از صفحات خورشیدی و بازیافت آب باران تامین می‌کند. ساختار مواج این استادیوم از روی تپه‌های شنی ناتال الگوبرداری شده و قرار است از تماشاگران در مقابل گرما محافظت کند. با آنکه شهر فاقد زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی لازم برای پاسخگویی به همه نیازهایش است، موقعیت مرکزی استادیوم دسترسی به آن را آسان می‌کند.

برنامه مسابقات

  • ۱۳ ژوئن، ساعت ۱۶ به وقت گرینویچ: مکزیک – کامرون
  • ۱۶ ژوئن، ساعت ۲۲ به وقت گرینویچ: غنا – آمریکا
  • ۱۹ ژوئن، ساعت ۲۲ به وقت گرینویچ: ژاپن – یونان
  • ۲۴ ژوئن، ساعت ۱۶ به وقت گرینویچ: ایتالیا – اوروگوئه

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کایپیرینیا

برزیلی‌ها در درست کردن انواع کایپیرینیا، از جمله کایپیروسکا – که به جای کاشاسا (برندی نیشکر) با ودکا درست می‌شود، تخصص دارند. آنها می‌توانند هر نوع "روسکا" را با میوه مورد علاقه‌تان درست کنند. در ناتال کاژاروسکا را امتحان کنید. طعم این نوشیدنی را فقط می‌توانید در شمال شرق کشور بچشید.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گردشگران می‌توانند در شب‌های ناتال سامبای سنتی را تجربه کنند

وقتی گردشگران به پونتا نگرا می‌روند، محلی‌ها در کلوپ‌های شبانه پتروپولیس هستند یا در بکو دالاما به تماشای کنسرت مشغولند. بکو دالاما کوچه‌ای در محله تاریخی ریبیرا است. این محله مرکز تب سامبایی است که نوازندگان سنتی را با تازه‌واردها پیوند می‌دهد.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صنایع دستی توری ناتال میراث دوران استعمار پرتغالی‌ها هستند

در هریک از مراکز صنایع دستی ناتال می‌توانید طیف گسترده‌ای از کارهای توری و گلدوزی از جمله پرده، حوله و پارچه پیدا کنید. اما یادتان باشد سراغ "بوردادو د سریدو" را بگیرید که توسط زنان روستایی منطقه ریوگرانده دو نورته دوخته می‌شود. اینجا جایی است که می‌توانید هدایایی زیبا برای والدینتان یا خودتان بخرید.

محل اقامت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برای در امان بودن از ازدحام تماشاگران فوتبال به ساحل پیپا بروید

اتاق‌های پرشمار هتل‌های ناتال به‌سرعت پر می‌شوند، اما این شهر شبکه‌ای گسترده و مجهز از مهمان‌سراهای ارزان‌قیمت‌تر دارد. اگر احساس خاکی بودن می‌کنید، می‌توانید در ساحل پیپا چادر بزنید که یکی از معروف‌ترین نقاط برزیل برای چادر زدن است. رفتن به ناتال از این دهکده با اتوبوس دو ساعت طول می‌کشد، اما اتوبوس شما را تا نزدیکی استادیوم می‌برد.