راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: کوریتیبا

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

کوریتیبا (Curitiba)

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

کوریتیبا نمونه‌ای بارز از گوناگونی فرهنگی برزیل است و در آن گروه‌هایی با تبار آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی و اوکراینی زندگی می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کوریتیبا هوایی معتدل دارد

دومین جامعه بزرگ لهستانی‌های مهاجر جهان در این شهر زندگی می‌کند. منظره شهر از سال ۱۹۵۰ که میزبان جام جهانی بود، تا امروز تغییر زیادی کرده است. تلاش‌ها برای ایجاد جاذبه‌های توریستی به تأسیس یک "پایتخت زیست‌محیطی" منجر شد که ۳۰ پارک دارد. این شهر در زمینه حمل‌ونقل شهری هم یکی از نمونه‌های مرجع بود، اما مدتی است که برای حفظ این عنوان به زحمت افتاده است.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ورزشگاه استادیو ژواکیم آمریکو (آره‌نا دابایشادا) با گنجایش ۴۳ هزار و ۹۸۱ نفر

این استادیوم که در سال ۱۹۱۴ ساخته شد و تا به حال دو بار نوسازی شده است، قرار بود اولین استادیوم کشور باشد که سقف کشویی دارد. در کوریتیبا رگبارهای شدید زیاد رخ می‌دهد. اما تأخیر در نوسازی ورزشگاه و اعتصاب کارگران، آب سردی بر سر این طرح‌ها ریخت. برای جلوگیری از مخالفت فیفا با برگزاری بازی‌ها قرار است سقف جذاب این ورزشگاه بعد از جام جهانی به آن اضافه شود.

برنامه مسابقات

  • ۱۶ ژوئن، ساعت ۲۰ به وقت گرینویچ: ایران – نیجریه
  • ۲۰ ژوئن، ساعت ۲۳ به وقت گرینویچ: هندوراس – اکوادور
  • ۲۳ ژوئن، ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ: استرالیا – اسپانیا
  • ۲۶ ژوئن، ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ: الجزایر – روسیه

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آجیل‌های دیگر برزیل ممکن است معروف‌تر باشند، اما در کوریتیبا احتمال پیدا کردن دانه کاج بیشتر است

این منطقه نوعی درخت کاج بومی دارد و کلمه کوریتیبا را می‌توان چیزی شبیه به "سرزمین درختان کاج" ترجمه کرد. در ماه‌های ژوئن و ژوئیه، می‌توانید غذاهای زیادی را پیدا کنید که با "پینیائو" یا همان دانه کاج درست می‌شوند: از مزه‌ها گرفته تا انواع دسر، ریزوتو و حتی سوپ که خوردنشان به شدت توصیه می‌شود.

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شب را با ایوان‌های شیک مرکز قدیمی شهر شروع کنید

کلوپ‌های شبانه‌ای که در آنها موسیقی سبک کانتری پخش می‌شود، در کوریتیبا زیاد هستند. اگر زیاد سراغ این نوع موسیقی نرفته‌اید، شاید اینجا جای مناسبی برای امتحان کردنش باشد. "کوریتیبانوس" (اهالی کوریتیبا) به باتل (محله طبقه متوسط نشین) در نزدیکی استادیوم می‌روند. اگر می‌خواهید عصر را زودتر شروع کنید، لارگو دا اوردِم، مرکز تاریخی شهر، عصرها سرزنده‌تر از جاهای دیگر است.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اهالی شهر وقتی هم که دانه کاج نمی‌خورند، مشغول پوست کندن آن هستند

می‌دانم که ایده داشتن یک دستگاه برای پوست کندن دانه کاج ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما قدری صبر کنید. محلی‌ها انواع چوبی این دستگاه را در بازارهای دست‌فروشان در سراسر شهر می‌فروشند. خرید یک یادگاری مخصوص اروپای شرقی در برزیل ممکن است عجیب به نظر برسد، اما کوریتیبا پر از "پسانکاس" یا همان تخم‌مرغ‌های تزئین‌شده اوکراینی است.