راهنمای شهرهای میزبان جام جهانی برزیل: کویابا

iFrame

برای شناخت بهتر ۱۲ شهر میزبان مسابقات امسال جام جهانی با کامیا کوستا، خبرنگار بخش برزیلی بی‌بی‌سی همراه شوید.

کویابا Cuiaba

نگاه اجمالی

حق نشر عکس BBC World Service

کویابا در وسط سه زیست‌بوم قرار دارد:

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کویابا: دروازه جنوبی آمازون

• سرادو – ساوان برزیلی • پانتانال – یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های استوایی جهان • آمازون – البته چیز زیادی از آن نمی‌بینید حالا خودتان را برای گرما آماده کنید. البته کویابا به مراتب کمتر از مانائوس شرجی است، اما درجه حرارت آن در زمستان هم تا ۳۷ درجه بالا می‌رود.

ورزشگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استادیوم آره‌نا پانتانال با گنجایش ۴۲ هزار و ۹۶۸ نفر

ساخت این ورزشگاه باید تا اکتبر ۲۰۱۳ تمام می‌شد، اما ۶ ماه بیشتر طول کشید. منتقدان می‌گویند که این ورزشگاه یکی از فیل‌های سفید برزیل است. حتی دبیر ستاد برگزاری جام جهانی شهر هم می‌گوید که فوتبال به تنهایی صرفه این استادیوم در چند سال آینده را توجیه نمی‌کند. وعده‌هایی هم که درباره بهبود وضعیت حمل و نقل شهری داده شده بود، محقق نشد. در نتیجه، باید برای ایاب و ذهاب بیشتر برنامه‌ریزی کنید.

خوراکی‌ها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کویابا به خاطر خوراک‌های ماهی‌اش معروف است

ممکن است درباره "رودیزیوس" یا همان استیک‌فروشی‌های برزیلی چیزهایی شنیده باشید. در این رستوران‌ها مقدار بسیار زیادی گوشت باربکیو شده به مشتریان داده می‌شود. اما در رودیزیوس به جای گوشت قرمز، ماهی‌های بزرگ رودخانه‌ای سرو می‌شود. لیکورهای مختلف هم از رازهای پنهان کویابا هستند. یادتان باشد که آنهایی را که طعم مانگابا دارند امتحان کنید. قابلی نداشت!

تفریحات شبانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر فکر می‌کنید که موسیقی سبک کانتری فقط مخصوص آمریکاست، وقتش است که در این مورد تجدیدنظر کنید

برزیلی‌ها به موسیقی کانتری محلی خودشان موزیکا سرتانژا می‌گویند. این موسیقی یکی از پرطرفدارترین سبک‌ها در تمام کشور است. در کویابا این سبک موسیقی کار و کاسبی خوبی هم ایجاد کرده است. شهر چندین کلوپ شبانه کانتری دارد که مالک بعضی از آنها گروه‌های دونفره خوانندگان مشهور در سطح کشور هستند. طرفداران موسیقی کانتری در اینجا کاملا احساس راحتی خواهند داشت.

خرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ویولا د کوچو؛ یک ساز ساده با طیفی بسیار گسترده از صداها

ویولا د کوچو ساز موسیقی مرسوم در این منطقه و نوعی گیتار است که از کنده یک درخت واحد درست شده است. کوچو نامی است که کشاورزان پرتغالی به کنده درختی می‌دادند که درونش خالی شده و به‌شکل ظرف درآمده باشد. این ساز تنها سه پرده دارد، جلا ندارد، اما صدایش بسیار زیباست و ارزش پرداخت هزینه اضافه بار را دارد.

محل اقامت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر در پانتانال اقامت می‌کنید، مواظب همسایه‌هایتان باشید

در چارچوب برنامه دولت‌های محلی، مهمان‌سراهای ارزان‌قیمتی در پوکونه برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده است. پوکونه شهری در نزدیکی کویاباست که "دروازه پانتانال" قلمداد می‌شود. اگر صبح زود با اتومبیل از جاده ترانسپانتانیرا عبور کنید، می‌توانید سوسمارها و پرندگان تالاب‌ها و با کمی خوش‌شانسی جگوارها (نوعی پلنگ) و میمون‌ها را ببینید؛ مناظری واقعا جذاب.