حذف فدرر از اوپن فرانسه

راجر فدرر حق نشر عکس AP
Image caption فدرر: فصل چمن در ذهن من آغاز شده است

ارنستس گولبیس، تنیس باز اهل لتونی با شکست دادن راجر فدرر در دور چهارم مسابقات تنیس اوپن فرانسه به جمع هشت نفر پایانی رسید.

در یکی از مهمترین دیدارهای مرحله چهارم مسابقات تنیس اوپن فرانسه در روز یک‎شنبه، راجر فدرر، پر افتخارترین تنیس‎باز تاریخ با هفده عنوان قهرمانی در مسابقات گرنداسلم، با نتیجه ۳ بر ۲ از ارنستس گولبیس، جوان ۲۵ ساله اهل لتونی شکست خورد و از جریان مسابقات کنار رفت.

فدرر که ست اول را در تای‎بریک برده بود، در ست دوم نیز ۵ بر ۳ جلو افتاد و چیزی نمانده بود که در نتیجه کلی هم ۲ بر صفر از حریفش پیش بیافتد. اما نتوانست از ۲ فرصتی که برای بردن این ست داشت بهره‎ ببرد و در نهایت در تای‎بریک باخت.

گولبیس که استراتژی موثر حمله کردن به بک‎هند راجر فدرر را در دستور کار قرار داده بود، با اعتماد به نفس بیشتری بازی را ادامه داد و سرانجام موفق شد با حساب ۳ ۶ , ۶ ۴ , ۲ ۶ , ۶ ۷ , ۷ ۶ از سد فدرر عبور کند.

گولبیس بعد از این پیروزی گفت: "قطعا این بزرگترین پیروزی دوران ورزشی من است."

نفر هفدهم تنیس جهان که هفته پیش در تورنمنت شهر نیس قهرمان شده بود، ادامه داد: "عذر می‎خواهم، باید این مسابقه را می‎بردم. می‎دانم که اینجا همه فدرر را خیلی دوست دارند. مسابقه سختی بود... من در فرانسه خیلی خوب بازی می‎کنم، مارسی و نیس را بردم، امیدوارم پاریس را نیز بتوانم ببرم."

گولبیس که در سال ۲۰۰۸ به یک‎چهارم پایانی اوپن فرانسه رسیده بود، حالا برای دومین بار حضور در جمع ۸ نفر پایانی در یک گرنداسلم را تجربه می‎کند. او در این مرحله باید به مصاف توماس بردیچ، تنیس باز اهل چک برود. بردیچ، بخت ششم مسابقات، در دیدار مرحله چهارم خود جان ایزنر آمریکایی را ۳ بر صفر شکست داد.

راجر فدرر، قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۰۹، که با این شکست، رشته ۹ حضور پیاپی‎اش‎ در مرحله یک چهارم پایانی اوپن فرانسه پاره شد، بعد از بازی گفت: "از اینکه نتوانستم بازی را به نفع خودم به پایان برسانم سرخورده‌ام. بعد از شانسی که در ست دوم از دست دادم خیلی تاسف ‎خورم. در ست چهارم به بازی برگشتم ولی نتوانستم ست پنجم را بهتر بازی کنم."

حق نشر عکس Getty
Image caption گولبیس برای دومین بار در دوران تنیس حرفه‌ای خود به یک چهارم نهایی یک گرنداسلم رسید

با وجود اینکه شکست فدرر از گولبیس به نوعی شگفتی محسوب می‎شود، اما آنقدرها هم دور از انتظار نبود. استاد سوئیسی که حالا ۳۳ سال دارد و به تازگی صاحب یک دوقلوی دیگر هم شده، دیگر آنقدرها به بردن بر روی زمین‎های رسی که به نسبت انواع دیگر، موفقیت‎هایی کمتری در آن دارد، فکر نمی‎کند.

از همان ابتدای فصل که خبر همکاری فدرر با استفان ادبرگ، شماره یک سابق و دارنده ۶ عنوان قهرمانی گرنداسلم، علنی شد، همگان منتظر آن هستند که نتیجه این همکاری را در ویمبلدون و بر روی سطح چمن ببینید. فدرر در این مورد گفت: "صادقانه بگویم که از لحاظ ذهنی، پیشاپیش فصل چمن برای من آغاز شده است."

البته او قبل از مسابقات تنیس ویمبلدون باید به هاله برود تا از عنوان قهرمانی‎اش در این مسابقات دفاع کند.

پیروزی آسان جوکوویج مقابل سونگا

در یکی دیگر از دیدارهای مهم روز یک‎شنبه، نواک جوکوویچ، نفر دوم تنیس مردان، ظرف تنها ۸۹ دقیقه جو ویلفرد سونگا، یکی از امیدهای کشور میزبان را با حساب ۱ ۶ , ۴ ۶ , ۱ ۶ شکست داد. این بازی دقیقا بر خلاف بازی دو سال پیش این دو در همین تورنمنت بود که پنج ست به طول انجامید و پر از افت و خیز بود.

با این پیروزی، رکورد حضور پیاپی جوکوویچ در یک چهارم پایانی گرنداسلم‎ها به عدد ۲۰ رسید. او حالا باید به مصاف میلوش رائونیچ، بخت هشتم مسابقات از کانادا برود که در مرحله چهارم مارسل گرانویر اسپانیایی را در ۳ ست با نتیجه ۳ ۶ , ۳ ۶ , ۳ ۶ شکست داد.

بازگشت شاراپووا به بازی در مقابل استوسر

حق نشر عکس AP
Image caption شاراپووا در یک چهارم نهایی با موگوروزا روبرو می‌شود که سرینا ویلیامز را در دور دوم حذف کرد

ماریا شاراپووا، نایب قهرمان مسابقات در سال گذشته، امروز در یکی از دیدارهای جذاب بخش بانوان در حالی‎که ست اول را به سم استوسر استرالیایی با حساب ۶ ۳ واگذار کرده بود، در دو ست بعدی با ۰ ۶ , ۴ ۶ به پیروزی دست یافت و حریف گاربینیه موگوروزا از اسپانیا در مرحله یک‎چهارم پایانی شد.

شاراپووا بعد از پیروزی به خبرنگاران گفت: "سَم در ست اول خیلی خوب بازی کرد، با این وجود من ۵ بار موقعیت داشتم که سرویس او را بشکنم، ولی نتوانستم از هیچ‎کدام از آن موقعیت ها استفاده کنم."

ادامه ماراتن ماری و کولشرایبر در مرحله سوم

نبرد ماری و کولشرایبر در مرحله سوم که شنبه شب به علت تاریکی هوا در امتیاز ۷-۷ در ست پنجم نیمه‎کاره مانده بود، روز یک‎شنبه پیگیری شد. در این مسابقه که از افت و اخیزهای فراوانی برخودار بود در نهایت ماری توانست با حساب ۱۰ ۱۲ , ۶ ۴ , ۳ ۶ , ۳ ۶ , ۶ ۳ بر حریف آلمانی‎اش غلبه کند. او بعد از بازی گفت: "بازی امروز استاندارد بالایی داشت، او (فیلیپ) حتی وقتی عقب بود ضربات خوبی می‎زد. فکر می‎کنم هر دوی ما امروز بهتر سرویس زدیم. این پایان خوبی برای یک همچنین مسابقه‎ای بود."

ماری در بازی مرحله بعد خود به مصاف فرناندو ورداسکو از اسپانیا می‎رود که او نیز مسابقه‎اش با ریشار گسکه فرانسوی به علت تاریکی هوا نصفه مانده بود. ورداسکو که به راحتی با نتیجه ۳ ۶ , ۲ ۶ , ۳ ۶ گسکه را شکست داد، درباره قطع شدن بازی گفت: "اصلا آسان نیست که وقتی از حریفت ۲ بر صفر پیش هستی مسابقه را قطع کنند. چرا که در ادامه باید خیلی حواست جمع باشد، چون هر اتفاقی ممکن است بیافتد، مخصوصا وقتی در برابر حریفی مانند ریشار آن هم در فرانسه بازی می کنی."

اوژنی بوشار، تنیس‎باز نوظهور کانادایی هم در اولین دیدار استادیوم اصلی مسابقات در روز یک‎شنبه موفق شد بر انجلیک کربر، بخت هشتم مسابقات، در دو ست با نتیجه ۲ ۶ , ۱ ۶ غلبه کند. حریف او در مرحله یک‏‎چهارم پایانی کارلا سوآرز ناوارو از اسپانیا است.

مطالب مرتبط