واریز درآمدهای استقلال و پرسپولیس به حساب‌های غیرقانونی

حق نشر عکس isna

دیوان محاسبات در گزارشی که از عملکرد بودجه دولت در شش ماهه اول سال ۹۲ ارائه داده، بخشی را به تخلف باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در تصرف غیر مجاز اموال عمومی اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش در شش ماهه اول سال، باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس مفاد بند ۵۳ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۲ مبنی بر واریز درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات شرکت‌های دولتی به حساب‌های معرفی شده از سوی خزانه‌داری کل کشور را رعایت نکرده‌اند.

همچنین گزارش شده است که در شش ماه اول سال ۱۳۹۲ شرکت‌های توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، ۷۸ درصد از منابعشان وصول شده و ۷۸ درصد از مصارفشان نیز انجام شده است.

از سوی دیگر، باشگاه پرسپولیس ۲۳.۶ درصد از منابعش تحقق یافته و از این منابع ۲۲.۲ درصد را مصرف کرده است.

باشگاه استقلال نیز ۲۷.۹ منابعش تحقق یافته که از این میزان ۱۶.۳ مصرف شده است.

بنا بر این گزارش، در شش‌ماهه اول سال ۹۲، در مجموع حدود ۳۵ درصد از مجموع اعتبارات طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تخصیص یافته به وزارت ورزش و جوانان و دستگاه‌های تابعه پرداخت و مصرف شده که هر چند مبلغ مناسبی است اما همچنان ساخت و اتمام پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام مانده و این موضوع موجب افزایش هزینه‌های عمرانی در درازمدت و استهلاک سرمایه‌ها می‌شود.

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، وزارت ورزش و جوانان به حساب مالی و دارایی‌های دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تهران رسیدگی کرد و در نهایت به تغییرات گسترده در ترکیب هیات مدیره این دو باشگاه انجامید.

همچنین بیش از یک دهه است که دولت ایران قصد خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را دارد.

اما این بحث از زمانی اوج گرفت که امیر رضا خادم، نماینده وزارت ورزش و جوانان در روزهای پایانی سال گذشته موضوع عدم شفافیت دارایی‌های استقلال و پرسپولیس را مطرح کرد.

دیری نگذشت که محمد گودرزی، وزیر ورزش و جوانان تایید کرد این دو تیم تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

آقای گودرزی با انتقاد از شفاف نبودن قراردادهای "سنگین" در فوتبال گفت "تا این عدم شفافیت در فوتبال وجود دارد نمی‌توان به تیم‌های فوتبال کمک کرد."

مطالب مرتبط