جام جهانی را از کجا دنبال کنم؟

حق نشر عکس

با شروع جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های فوتبال‌دوستان جهان این است که چگونه بازی‌های تیم مورد علاقه خود را دنبال کنند و در هر لحظه از آخرین اخبار و آمار و اتفاقات باخبر باشند.

در این نوشته قصد دارم تا بهترین اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و خدمات دیگر را برای علاقمندان به مهم‌ترین رویداد فوتبالی دنیا گردآوری کنم.

پیش از هر چیز این توضیح را لازم می‌دانم که روش‌هایی که کپی‌رایت را رعایت نمی‌کنند، کم نیستند. اما نه آنها را توصیه می‌کنم و نه معرفی.

فیفا

حق نشر عکس
Image caption نشانی سایت رسمی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در سایت فیفا قرار دارد و یکی از بهترین مراجع برای اطلاع از این رویداد است

پیش از معرفی هر وب‌سایت دیگر شاید بد نباشد اگر بدانید سایت رسمی جام جهانی برزیل کجاست؟ سایت رسمی این دوره از جام جهانی در این نشانی از سایت فیفا است.

در این وب‌سایت می‌توانید از آخرین اخبار و رویدادها و نتایج بازی‌ها باخبر شوید. اگر این قدر خوش‌شانس باشید که این بازی‌ها را از نزدیک و در برزیل می‌بینید، اطلاعات جامعی درباره میزبانی، بلیت و اماکن اقامتی در این صفحه موجود است.

بازی‌ها در شهرهای مختلف برزیل برگزار می‌شوند. سایت فیفا اطلاعاتی نیز درباره شهرهای میزبان ارائه می‌دهد.

اگر گوشی هوشمند دارید، اپلیکیشن‌های رسمی فیفا می‌توانند اطلاعات بالا را روی تلفن همراهتان کنند.

اپلیکیشن فیفا: آیفون، آیپد، اندرویدکوپا ۲۰۱۴

اما اگر اطلاعات جامع‌تری از شهرها و استادیوم‌های برگزارکننده بازی‌ها می‌خواهید، سایت دولت برزیل برای این بازی‌ها اطلاعات مناسبی ارائه می‌دهد.

ویکی‌پدیا

در کنار اخبار و اطلاعات متنوع در سایت فیفا می‌توانید اطلاعات بسیاری را در درگاه جام‌جهانی ۲۰۱۴ در دانشنامه ویکی‌پدیا به انگلیسی و به فارسی پیدا کنید.

در این صفحه از چگونگی راهیابی تیم‌ها به جام جهانی تا شهرهای برگزارکننده و زمان برگزاری بازی‌ها و اسامی داوران هر بازی را به صورت دسته‌بندی‌شده و مرتب می‌بینید.

لایو اسکور

حق نشر عکس
Image caption لایو اسکور یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های اعلام نتایج مسابقات ورزشی به طور زنده است که صفحه ویژه‌ای برای جام‌جهانی راه‌اندازی کرده است

یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های اعلام نتایج بازی‌هاست. این سایت این بار هم صفحه ویژه‌ای برای جام‌جهانی ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرده است.

اگر روی نتیجه هر بازی کلیک کنید، جزئیات گل‌های رد و بدل شده و کارت‌های زرد و قرمز را می‌بینید.

این وب‌سایت برای گوشی‌های هوشمند، اپلیکیشن آماده سازی کرده است: آی‌اواس، اندرویدفوت موب

فوت موب هم یکی از مشهورترین مراجع کسب خبر درباره فوتبال است. سایت محبوبی که عاشقان فوتبال برای دنبال کردن رویدادها بارها و بارها به آن مراجعه می‌کنند.

این سایت مشابه لایو اسکور عمل می‌کند با این تفاوت که برای بازه گسترده‌تری از گوشی‌های هوشمند، اپلیکیشن تولید کرده است: آی‌اواس، اندروید، ویندوز، ویندوزفونسایت ۴۴۲

در پیشانی این صفحه، راهنمایی به جام جهانی می‌درخشد. همان طور که از عنوانش بر می‌آید شما می‌توانید اطلاعات مفیدی را درباره تیم‌های شرکت‌کننده، سوابقشان و شعارها و اهدافی که دارند، بیابید.

اطلاعات مختصری هم درباره استادیوم‌های برزیلی این جام با تصاویرشان ضمیمه شده‌اند.

این وب‌سایت در حال حاضر تنها اپلیکیشن آیفون ارائه کرده است.

حق نشر عکس
Image caption یکی از علت‌های علاقمندی کاربران به سایت هو اسکورد، آمار و جزئیاتی است که برای مخاطبانش فراهم می‌آورد.

هو اسکورد این سایت مورد توجه همیشگی علاقمندان به فوتبال است. یکی از علت‌های این علاقمندی آمار و جزئیاتی است که برای مخاطبانش فراهم می‌آورد.

بخش مربوط به جام جهانی که در بخش تورنمنت‌های بین‌المللی قرار گرفته، همه بازی‌ها را با همان جزئیات جالب بازی‌های معمول ارائه می‌دهد.

سوفا اسکور

سوفا اسکور می‌تواند انتخاب دیگر علاقمندان به جزئیات بازی‌های فوتبال باشد.

برخی از بازی‌ها علاوه بر آمار و جزئیات بازی، خلاصه‌ای از بازی را هم به صورت متنی آماده کرده‌اند.

سوفا اسکور اپلیکیشن‌هایی برای برخی از گوشی‌های هوشمند فراهم کرده است: آی‌اواس، اندروید، ویندوزفونگل

سایت گل هم یکی از معتبرترین مراجع بازی‌های فوتبال در جهان است که به زبان‌های مختلف تولید خبر می‌کند. اپلیکیشن‌های سایت گل هم برای بسترهای مختلف گوشی‌های هوشمند آماده شده است: آی‌اواس، اندروید، ویندوزفون، بلک‌بری، نوکیا

دو اپلیکیشن دیگر در این زمینه با نام گل لایو یا گل زنده هستند که تنها برای دو بستر ارائه می‌شوند: آی‌اواس، اندرویدبی‌بی‌سی

حق نشر عکس
Image caption سرویس ورزشی بی‌بی‌سی انگلیسی هم بخش ویژه‌ای برای جام جهانی برزیل در نظر گرفته که با اخبار مختلف، نتایج، گفت‌وگوها و مطالب خواندنی دیگر به‌روز می‌شود.

سرویس ورزشی بی‌بی‌سی انگلیسی هم بخش ویژه‌ای برای جام جهانی برزیل در نظر گرفته که با اخبار مختلف، نتایج، گفت‌وگوها و مطالب خواندنی دیگر به‌روز می‌شود.

اپلیکیشن‌های بی‌بی‌سی اسپورت هم برای این بسترها در دسترسند: آی‌اواس، اندروید، کیندل و در این میان صفحه ویژه جام جهانی بی‌بی‌سی فارسی را هم از دست ندهید و اگر اهل توییتر هستید، شناسه توییتر ورزشی بی‌بی‌سی فارسی را دنبال کنید.

ای‌اس‌پی‌ان

در میان سایت‌های فوتبالی، ای‌اس‌پی‌ان هواداران خود را دارد. این سایت با نزدیک شدن به جام جهانی طراحی تازه‌ای پیدا کرده و برای این رویداد بزرگ اطلاعات ویژه‌ای را فراهم کرده. می‌توانید در طول صفحه به پایین بیایید و اخبار متنوع و پرشماری را ببینید.

و این هم برای کسانی که دوست دارند از اپلیکیشن‌های این سایت استفاده کنند: آی‌اواس، اندروید، ویندوزفونیاهو اسپرت

یکی دیگر از مراجع دنبال کردن اخبار جام جهانی پیش رو، ب خش ورزشی سایت یاهو است و برای استفاده از اطلاعات این سایت روی دستگاه‌های همراه، نسخه‌های اپلیکیشن آن در دسترس است: آی‌اواس، اندروید

اپلیکیشن‌های دیگر

به مناسبت جام جهانی برزیل در دنیای اپلیکیشن‌ها هم غوغایی برپاست. برنامه‌های متعدد ورزشی یا خود را برای جام‌جهانی ۲۰۱۴ به‌روز کرده‌اند یا اختصاصا برای این رویداد پا به بازار گذاشته‌اند. تعدادی از این اپلیکیشن‌های مفید را اینجا فهرست می‌کنم تا بنا بر سلیقه خود هر کدام را که بیشتر می‌پسندید یا حتی همه آنها را روی دستگاه خود بریزید.

اسکور موبایل: آی‌اواس، اندروید، ویندوزفون، بلک‌بری

فورزا فوتبال: آی‌اواس، اندروید، آی‌اواس (ویژه هواداران)

وان فوتبال: آی‌اواس، اندروید، ویندوزفون، بلک‌بری، نوکیا

۳۵۶ اسکور: آی‌اواس، اندروید

اسکوآوکا: آی‌اواس

ورلد کاپ ۲۰۱۴ پلاس: ویندوزفون

اسکور ایکور لایو: ویندوزفون

مطالب مرتبط