بازی نیجریه و یونان؛ یونان الگویی مناسب برای ایران

حق نشر عکس AP

پیش از آغاز بازی‌های جام جهانی برزیل بیشتر تیم‌‌های حاضر در این مسابقات جهانی با برگزاری بازی‌های دوستانه سطح آمادگی خود را افزایش می‌دهند. نیجریه حریف ایران در دور مقدماتی جام جهانی سه‌شنبه در فیلادلفیا آمریکا به مصاف یونان، یکی دیگر از تیم‌های حاضر در جام جهانی رفت که درپایان به تساوی بدون گل رضایت داد.

در این بازی یونان تا دقایق پایانی تا حدودی تیم برتر میدان بود. این تیم با دوندگی و پرسینگ بسیار خوب توانست تا حدود زیادی جریان بازی را دراختیار بگیرد.

هر دو تیم با سیستم مشابه ۱-۳-۲-۴ وارد زمین شدند. در ابتدای بازی نیجریه سعی داشت تا با پرسینگ در یک سوم دفاعی یونان برتری خود را به این تیم دیکته کند. اما قدرت بدنی مناسب و دوندگی بی امان به همراه نظم خوب تیمی یونان موجب شد تا این تیم بتواند جریان بازی را دردست بگیرد.

در این بازی استفان کشی سرمربی نیجریه ترکیب اصلی خود را به زمین فرستاد که به احتمال فراوان در بازی نخست مقابل ایران هم با همین آرایش به میدان می آیند.

نیجریه تا پیش از شروع جام جهانی مشکلات فراوانی را پشت سرگذاشته است. موضوعات مربوط به رشوه گیری بازیکنان این تیم به منظور تغییر نتایج بازی‌ها موجب شد تا آژانس ملی مبارزه با جرایم (NCA) با تحقیق در مورد بازیکنان این تیم تا حدود زیادی خبرساز شود.

استفان کشی این اتهامات را کاملا بی اساس می‌داند و سعی دارد تا تمامی تمرکزش را معطوف به برزیل کند.

مسابقه اول این تیم مقابل ایران می‌تواند مهمترین بازی نیجریه باشد. اگر این تیم بتواند پیروز میدان شود و گل‌های زیادی نیز به ثمر برساند می‌تواند برای صعود بسیار امیدوار باشد.به همین دلیل نیجریه در بازی مقابل ایران با سیستمی تهاجمی وارد زمین می‌شود.

با نگاهی به ترکیب تیم ملی نیجریه مقابل یونان بیشتر با بازیکنان این تیم آشنا می شویم.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اینیه‌ما ، یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان نیجریه است

دروازه‌بان :

در درون دروازه‌ اینیه‌ما دروازه‌بان لیل فرانسه و کاپیتان نیجریه یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان این تیم است. در بازی دیروز این دروازه‌بان با تجربه بخوبی توانایی‌های خود را نشان داد.

خط دفاع:

اوبوابونا، از ریزاسپور ترکیه و اومرو، بازیکن میدلزبرو از دسته دوم لیگ انگلستان دو مدافع مرکزی این تیم هستند. این دو در بازی‌سازی بسیار تاثیرگذارند.

نیجریه تاکتیک تیمی خود را از خط دفاع شروع می کند. در جناح چپ ایچی چیل (موناکو فرانسه) و در راست آمبروس (سلتیک اسکاتلند) بازی می‌کردند. بدون شک مهمترین نقطه ضعف نیجریه در مدافعین کناری این تیم است.

در بازی مقابل یونان این دو بازیکن در دفاع و حمله تا حدود زیادی ضعیف تر از دیگر بازیکنان نیجریه عمل می‌کردند. خصوصا ایچی چیل که در زمان‌هایی که به خط حمله اضافه می‌شد یونان بخوبی از فضای پشت این بازیکن توانست چند بار دروازه نیجریه را تهدید کند.

خط میانی:

هافبک‌های نیجریه نقطه قوت این تیم هستند. اوبی میکل هافبک چلسی به همراه اونازی (لاتزیو ایتالیا) در نقش دو هافبک تدافعی در سیستم ۱-۳-۲-۴ بودند. این دو بازیکن نقش بسیار مهمی در بازی‌سازی و حمایت از خط دفاعی ایفا می‌کنند.

موزس هافبک قرضی لیورپول به همراه اودیم وینگی مهاجم استوک سیتی و احمد موسی (زسکا مسکو) در نقش هافبک‌های تهاجمی انجام وظیفه می‌کرند.

حرکات پا به توپ موزس و تکنیک مثال زدنی او می‌تواند هر خط دفاعی را به دردسر بیاندازد. ارتباط خوب موزس با امه نیکه تک مهاجم نیجریه یکی دیگر از نقاط قوت این تیم است.

در جریان بازی موزس با دیگر هافبک‌های تیم دائما در حال جابجایی است. در نیمه دوم با اضافه شدن اوچه بو هافبک جوان باشگاه سرکل بروژ بلژیک نقش موزس تا حدودی تغییر کرد و بیشتر این بازیکن در کناره‌ها ظاهر می‌شد که در این پست نیز بسیار خطرناک بود.

اودیم وینگی و موسی در تمامی دقایق بازی سعی می کنند حضوری پررنگ در جریمه حریف داشته باشند. اوچه بو در نیمه دوم بجای موسی وارد زمین شد و سیستم تهاجمی نیجریه به مراتب بهتر و با برنامه تر شد. اوچه بو با تکنیک و حفظ توپ خوب خود خلاقیت بیشتری به خط حمله نیجریه تزریق کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption امه‌نیکه (سمت چپ)، امید اول خط حمله نیجریه در جام جهانی

خط فوروارد:

امه‌نیکه مهاجم فنرباغچه ترکیه امید اول خط حمله نیجریه درجام جهانی است. این بازیکن با سرعت و قدرت خیره کننده خود می‌تواند هر خط دفاعی را پشت سربگذارد.

ارتباط خوب او با موزس و جایگیری مناسب در کانال‌های خط دفاعی می‌تواند نیجریه را صاحب گل کند. یونان به خوبی توانسته بود این ارتباط را قطع کند و با پوشش خوب مدافعین، کمتر فضای لازم را دراختیار این بازیکن قرار دهند. اگر فضای مناسب در اختیار این بازیکن قرار گیرد به هیچ عنوان مدافعین کند ایران قادر به مهار او نیستند.

با تمامی نقاط مثبتی که در تیم نیجریه وجود دارد اما این تیم به مانند تمامی تیم‌های دیگر دنیا دارای نقاط ضعفی نیز است. برونو متسی فرانسوی مربی فقید و سابق تیم ملی سنگال معتقد بود که اگر بتوانید نقاط ضعف بهترین و بزرگترین تیم‌های دنیا را به بازیکنان نشان دهید می توانید به پیروزی امیدوار باشید.

او توانست در جام جهانی ۲۰۰۲ تیم ملی فرانسه قهرمان جهان را در بازی اول به همراه سنگال شکست دهد. فلسفه این مربی بزرگ کردن نقاط ضعف حریف به جای نقاط مثبت آن است.

مدافعین کناری نیجریه بدون تردید پاشنه آشیل این تیم محسوب می شوند. استفان کشی اگر نتواند این نقیصه را برطرف کند مطمئنا روزهای دشواری را پیش رو دارد.