رویارویی نادال و ماری در نیمه‌نهایی اوپن فرانسه

حق نشر عکس AP
Image caption نادال در روز تولد ۲۸ سالگی‌اش با فرر روبرو شد

دیروز (چهارشنبه ۱۴ خرداد) مسابقات یک‌چهارم نهایی تنیس اوپن فرانسه به پایان رسید و چهار بازیکن مرحله نیمه نهایی مشخص شدند. مروری می‌کنیم بر مهمترین مسابقات مرحله یک‌چهارم نهایی.

انتقام نادال از داوید فرر

در حالیکه باران مسابقات یک‎چهارم پایانی اوپن فرانسه را به تاخیر انداخته بود، رافائل نادال اسپانیایی، مرد شماره یک تنیس جهان موفق شد با غلبه بر هم‎وطنش داوید فرر، بخت پنجم مسابقات، با نتیجه ۱-۶, ۰-۶, ۴-۶, ۶-۴ به مرحله نیمه‎‌نهایی راه یابد. حریف او در این مسابقه اندی ماری اسکاتلندی است.

قهرمان هشت دوره اوپن فرانسه که تا این مرحله با هیچ بازیکن صاحب سیدی مسابقه نداده بود، در حالی در برابر دوست صمیمی‎اش قرار گرفت که چند هفته پیش در جریان دور یک‎چهارم پایانی مسترز مونته‎کارلو برای اولین بار بعد از ۱۰ سال بر روی خاک رس به او باخته بود.

به همین علت ، او بازی را با کمی استرس آغاز کرد. عمق کم ضربات نادال و خطاهای زیادش سبب شد که فرر با ارائه یک بازی تهاجمی کنترل بازی را در دست گیرد و ست اول را به نفع خودش به پایان برساند.

در ادامه، نادال در یک نبرد پایاپای به سختی ست دوم را برد و بازی را مساوی کرد، او با آرامش خاطر بیشتری بازی را ادامه داد و رفته رفته بر بازی مسلط و خطاهایش کمتری مرتکب شد.

فورهندهای معروف Inside Out نادال (فورهند Inside Out، فورهندی است که در آن بازیکن به جای ضربه بک‎هند از ضربه فورهند استفاده کند) در ادامه بازی امان فرر را برید تا او در مجموع در دو ست آخر تنها یک گیم برنده شود.

نادال بعد از بازی گفت: "ست اول به لحاظ ذهنی سخت بود، در ست دوم سعی کردم برای دریافت سرویس بیشتر به تور نزدیک شوم. همچنین تصمیم گرفتم بیشتر از ضربات فورهند استفاده کنم. وقتی موفق به انجام این کار شدم، جریان بازی عوض شد."

داوید فرر که سال گذشته در فینال همین مسابقات به رافائل نادال باخته بود گفت: "امروز به اندازه کافی برای این مسابقه خوب نبودم. تمرکزم را از دست دادم، خیلی کند بودم و فکر می‎کنم در حد یک بازیکنی که در ۱۰ نفر اول جای دارد، نبودم."

اندی ماری ۳ گائل مونفیس ۲

حق نشر عکس All Sport.Getty Images
Image caption هم اندی ماری هم مونفیس بدون مربی هستند

در یکی از دیدارهای مرحله یک‎چهارم پایانی اندی ماری، نفر اول تنیس بریتانیا به مصاف گائل مونفیس تنها امید باقیمانده کشور میزبان رفت و در پایان ۳ بر ۲ با نتیجه ۰-۶ , ۶-۱, ۶-۴ , ۱-۶ , ۴-۶ پیروز شد.

در حالی‎که مسابقه رافائل نادال، مرد اول تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی در استادیوم سوزان لانگلن، گنجانده شده بود، این بازی به علت حضور مونفیس فرانسوی در استادیوم اصلی مسابقات، فیلیپ شاتریه، برنامه ریزی شد تا شاید بازیکن پرشور فرانسوی بتواند با کمک هم‎وطنانش از پس اندی ماری برآید.

علی‎رغم انتظارها، مونفیس دو ست اول را به حریف اسکاتلندی‎‎اش که کمترین تخصص را در بازی بر روی زمین‎های رسی به نسبت انواع دیگر دارد، واگذار کرد و به نظر‎ می‎رسید که کار در ۳ ست پیاپی تمام شود.

اما مونفیس که همیشه غیرقابل پیش بینی است، ناگهان تلاشش را دو چندان کرد و با حمایت همه‎جانبه تماشاچیان، به بازی برگشت و نتیجه را دو بر دو مساوی کرد.

در ست سرنوشت ساز، در حالیکه که هوا در حال تاریک شدن بود و این احتمال وجود داشت که بازی متوقف شود، ماری تنها در ۲۴ دقیقه و بدون حتی از دست دادن یک گیم کار را یک‎سره کرد و به اصطلاح مونفیس را بیگل کرد. (وقتی بازیکنی ست را شش بر صفر ببرد اصطلاحا ست را بیگل کرده است.)

ماری بعد از بازی گفت: "مسابقه سختی بود، شرایط در طول بازی خیلی تغییر کرد، اوایل بازی خیلی باد می‎آمد، اما اواخر بازی باد افتاد و با سرد شدن هوا بازی کند و آرام شد."

دارنده دو عنوان قهرمانی در گرنداسلم، در بازی بعدی خود در مرحله نیمه‎پایانی به مصاف، رافائل نادال می‎رود. این‎دو در سال ۲۰۱۱ در همین مرحله روبروی یکدیگر قرار گرفته بودند که در آن مسابقه نادال برنده شد.

امید شاراپووا به دومین قهرمانی در رولان گاروس

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption مادر اندی ماری توئیت کرده بود "شاراپووا مثل چای کیسه‌ای است، او را در آب داغ بیندازید تا بفمید چقدر قوی است."

ماریا شاراپووا، قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۱۲، که حالا با حذف‎ شانس‎های اصلی قهرمانی از جمله سرینا ویلیامز، امیدش برای فتح مجدد این تورنمنت بسیار بیشتر از پیش شده، روز سه‎شنبه در دیدار مرحله یک‎چهارم پایانی خود، در یک بازی نزدیک، گاربینه موگوزورا، پدیده مسابقات را با نتیجه ۱-۶ , ۵-۷ , ۶-۱ شکست داد. موگوروزای اسپانیایی سرینا ویلیامز را حذف کرده بود.

جنی بوشار کانادایی نیز موفق شد در یک بازی جذاب بر کارلا سوآرز ناوارو از اسپانیا غلبه کند تا برای دومین بار به نیمه پایانی یک گرنداسلم برسد. او ابتدای فصل در اوپن استرالیا هم خوش درخشیده بود و تا مرحله نیمه‎پایانی بالا آمد ولی به لی نا از چین باخت.

ماریا شاراپووا در نیمه نهایی جنی بوشار را در دو ساعت و ۲۷ دقیقه با نتایج ۴-۶ ۷-۵ ۶-۲ شکست داد و به فینال رسید، به این ترتیب تنیس باز ۲۷ ساله روس فرصت دارد پنجمین گرنداسلم خود را ببرد.

حریف شاراپووا در فینال سیمونا هالپ است که آندریا پتکویچ را در دو ست شکست داد.

سیمونا هالپ، نفر چهارم رده بندی و آندریا پتکوویچ بخت بیست و هشتم قهرمانی چهره‌هایی تازه در نیمه نهایی یک گرند اسلم هستند.

برای رسیدن به نیمه نهایی، هالپ که به مصاف، سوتلانا کوزنتسوا، تنیس‎باز کهنه‎کار روس و قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۰۹ رفته بود، با نتیجه ۲-۶ , ۲-۶ به پیروزی دست یافت تا برای اولین بار حضور در جمع چهار نفر پایانی در یک گرنداسلم را تجربه کند.

آندریا پتکوویچ که سال گذشته در مرحله مقدماتی این تورنمنت حذف شد، در یک‎چهارم نهایی در برابر سارا ارانی، نایب قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۱۲، با نتیجه ۲-۶ , ۲-۶ به برتری رسید تا او نیز برای اولین بار نیمه نهایی یک گرنداسلم را تجربه کند.

جوکوویچ به دنبال جایگاه شماره یک

نواک جوکوویچ، نفر دوم تنیس جهان که تنها به دو برد نیاز دارد تا دوباره بر جایگاه نفر اول تنیس جهان تکیه بزند، روز سه‎شنبه در یک بازی نه چندان دشوار میلوش رائونیچ، جوان بلند قامت کانادایی را با نتیجه ۴-۶ , ۶-۷ , ۵-۷ کنار زد و راهی مرحله نیمه‎پایانی شد.

حق نشر عکس AFP. Getty Images
Image caption جوکویچ بعد از بازی به شوخی گفت دو روز باقی مانده تا نیمه‌نهایی را به جشن و خوشگذرانی خواهد گذراند

جوکوویچ امسال بارها گفته که هدف اصلی‎اش در این فصل فتح اوپن فرانسه است. او اگر بتواند این مسابقات را ببرد، هشتمین تنیس بازی در تاریخ تنیس خواهد بود که هر چهار گرنداسلم را حداقل یک بار برده است.

اما او قبل از رسیدن به مسابقه فینال ابتدا باید از سد ارنستس گولبیس، تنیس‎باز اهل لتونی بگذرد که در یک‎چهارم نهایی خود به راحتی توماس بردیچ، بخت ششم مسابقات، را در سه ست شکست داد.

جوکوویچ درباره گولبیس گفت: "او خیلی خوب بازی می‎کند. او در حال حاضر اعتماد به نفس زیادی دارد، اما من هم امیدوارم چراکه در چند هفته اخیر از مسابقات رم گرفته تا همین ده روز اخیر در رولان گاروس خیلی خوب بازی کرده‎ام."

مطالب مرتبط