فوتبال باشگاهی اروپا، بهترین تیم‌ها و ارزشمندترین بازیکنان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئال مادرید در فصل گذشته بیشتر از هر تیم دیگری دروازه حریفان را تهدید کرده است

رصدخانه فوتبال (CIES)، یک موسسه تحقیقاتی که به تحلیل لیگ‌های معتبر اروپایی می‌پردازد، گزارش سالانه خود را از فصل ۱۴-۲۰۱۳ منتشر و در آن عملکرد تیم‌های پنج لیگ معتبر اروپا (اسپانیا، انگلستان، آلمان، ایتالیا و فرانسه) را بررسی کرده و ارزش بازیکنان در بازار نقل و انتقالات و گرانقیمت‌ترین تیم‌های دنیا را تخمین زده است.

این موسسه بر اساس مدل آماری-اقتصادی خود لیونل مسی، مهاجم آرژانتینی بارسلونا را گران‌قیمت‌ترین بازیکن جهان ارزیابی کرده و ارزش او را ۲۹۵ میلیون دلار تخمین زده است.

بعد از او کریستیانو رونالدو مهاجم پرتغالی رئال مادرید قرار دارد که قیمت او تقریبا نصف لیونل مسی است، ۱۵۵ میلیون دلار. این تفاوت قیمت بیش از هر چیز بعلت جوانتر بودن مسی است.

با این حال در فصل گذشته قیمت رونالدو ۲۶ میلیون دلار افزایش پیدا کرد در حالیکه قیمت مسی ۵.۵ میلیون دلار کاهش یافت.

در رتبه سوم لوییس سوآرز مهاجم لیورپول قرار دارد که ارزش او ۱۴۵میلیون دلار تخمین زده شده است.

عدنان یانوزای بازیکن منچستر یونایتد هم از نظر قیمت در صدر بازیکنانی است که فصل گذشته از تیم جوانان به تیم اصلی باشگاه خود رسیدند.

رصدخانه فوتبال همچنین عملکرد بازیکنان لیگ‌های معتبر اروپا را در فصل گذشته بررسی کرده است.

حق نشر عکس d
Image caption ۳۶ گل در ۳۶ بازی و ۱۱ پاس گل کارنامه لیونل مسی در فصل گذشته بوده است

در میان دروازه‌بانان جان لوئیجی بوفون دروازه‌بان یوونتوس از نظر درصد مواردی که دروازه تیمش را نجات داده در صدر جدول قرار گرفته است.

در میان مدافعان رصدخانه فوتبال بهترین عملکرد را متعلق به جورجو کیلینی مدافع یوونتوس می‎داند. در میان مدافعان کناری دنی آلوز مدافع برزیلی بارسلونا در صدر قرار گرفته است.

در خط میانی، بهترین عملکرد را در بین هافبک‌های دفاعی میرالم پیانیچ هافبک بوسنیایی رم داشته و در بین هافبک‌های تهاجمی، آنخل دی ماریا بازیکن آرژانتینی رئال مادرید در بالای جدول قرار دارد.

در میان مهاجمان هم کریستیانو رونالدو بهترین مهاجم دنیا در فصل گذشته بوده است.

نکته جالبی که در بررسی این رصد خانه به چشم می‌خورد قرار گرفتن بایرن مونیخ در صدر جدول باشگا‌های اروپا از نظر تعداد پاس است که بوضوح تاثیر گوآردیولا را در این تیم نشان می‌دهد. (بطور متوسط ۷۳۹ پاس در هر بازی).

از نظر عملکرد دفاعی دو باشگاه در صدر جدول قرار دارند، یوونتوس کمتر از هر باشگاه دیگری اجازه داده حریفان از داخل محوطه جریمه به سمت دروازه‌اش شلیک کنند.

اما در مجموع بهترین کار دفاعی از آن بارسلوناست که بطور متوسط کمتر از نه بار (۸.۹) در هر بازی به حریفان اجازه داده توپ را روانه دروازه‌اش کنند.

حق نشر عکس Getty
Image caption سوآرز، مسی و رونالدو با ارزشترین بازیکنان دنیا هستند

بر خلاف مدافعان، مهاجمان یوونتوس کم‌دقت‌ترین مهاجمان در بین تیم‌های بزرگ هستند و باید ۵.۲ ضربه در چارچوب دروازه حریف می‌زدند تا یکی به تور بنشیند.

پاری سن ژرمن هم کندترین کار تهاجمی را داشته و بیشتر از هر باشگاهی در پنج لیگ معتبر اروپا باید پاس می‌داده تا برای حریف خطر ایجاد کند (۴۳.۹ پاس).

اما در حمله رئال مادرید از هر تیمی بیشتر دروازه حریفان را تهدید کرده و در هر بازی بطور متوسط ۱۹.۳ ضربه به دروازه حریفان زده است. بازیکنان این تیم دقیقترین مهاجمان بوده‌اند و بیشتر از هر تیمی ضربه هایشان در چارچوب دروازه بوده است (بطور متوسط ۷.۹ ضربه).

اما از نظر کارآیی بارسلونا و منچسترسیتی بهترین بازده را در حمله داشته‌اند و برای گل زدن فقط بطور متوسط به ۶.۴ ضربه نیاز داشتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رونالدو: ۳۱ گل در ۳۰ بازی در لالیگا، ۱۷ گل در ۱۱ بازی لیگ قهرمان که رکورد محسوب می‌شود

نکته جالب دیگر اینکه در چهار لیگ معتبر اروپا تیمی که مجموع قیمت بازیکنانش بیشتر از تیمهای دیگر بوده قهرمان شده است اما امسال لیگ اسپانیا استثنا بوده است و این اهمیت کار آتلتیکو مادرید و سرمربی‌اش دیگو سیمئونه را نشان می دهد. قیمت مجموع بازیکنان این تیم پس از رئال و بارسلونا در لیگ اسپانیا سوم است.

از نظر مجموع قیمت بازیکنان بارسلونا در اروپا اول است و مجموع دارایی این تیم از نظر قیمت بازیکن به ۸۱۰ میلیون دلار می رسد. در رده‌های بعدی رئال مادرید (۶۶۵)، بایرن مونیخ (۵۴۵)، منچسترسیتی (۵۲۵)، چلسی ( ۵۲۴)، لیورپول (۵۰۷) و آرسنال (۴۸۷)، یوونتوس (۳۸۴)، پاری‌سن ژرمن (۳۷۸) و منچستر یونایتد (۳۷۱) قرار دارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ۳۱ گل در ۳۳ بازی، آمار لوییس سوآرز در فصل گذشته یکی از بهترین‌ها در تاریخ لیگ برتر انگلستان است

در در میان پنج تیمی که از نظر مجموع قیمت بازیکنان در لیگ‌های معتبر اروپایی در قعر جدول هستند، نام اینتراخت برانشوایگ و فولام دیده می‌شود که هر دو به دسته پایین‌تر سقوط کردند و هر دو یک بازیکن در تیم ملی ایران دارند.

مطالب مرتبط