جام جهانی ۲۰۲۲؛ احتمال طرح شکایت حقوقی از سوی قطر

حق نشر عکس Getty Images

گزارش شده در صورتی که رای‌گیری مجدد برای انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ از سوی فیفا (فدراسیون بین‌المللی فوتبال) برگزار شود، احتمال طرح شکایت حقوقی از سوی مقامات قطری وجود دارد.

ادعاهایی در مورد فساد و رشوه در روند انتخاب قطر برای میزبانی این مسابقات باعث شده است فیفا با درخواست‌های متعددی برای رای‌گیری مجدد روبرو شود.

هفته گذشته اسنادی توسط روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز درز کرد که از جمله مهمترین موارد مخالفت با میزبانی قطر به حساب می آید.

این روزنامه ادعا کرده که طی یک ماه آینده تعداد کثیری ای‌میل و اسناد سری را منتشر خواهد کرد که ثابت می‌کند قطر برای رسیدن به این موفقیت خارق‌العاده و میزبانی جام جهانی مقررات فیفا را نقض کرده است.

قطر همه اتهامات در ارتباط با فساد و رشوه گری را رد کرده است اما سرنوشتش در دست مایکل گارسیا، مسئول تحقیقات فیفاست.

این وکیل آمریکایی که جداگانه تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده قرار است تا چند روز دیگر (دوشنبه ۹ ژوئن) پرونده طولانی و کامل خود را در مورد نحوه انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ ارائه دهد.

در همین حال میشل پلاتینی رئیس یوفا (اتحادیه فدراسیون های فوتبال اروپا) که خود یکی از رای دهندگان میزبانی قطر بود موافقت خود را با برگزاری رای‌گیری مجدد، در صورت اثبات اتهامات علیه قطر، اعلام کرد.

جیم بویس، نایب رئیس فیفا نیز در اظهار نظری مشابه گفته است که او "هیچ مشکلی با رای‌گیری مجدد ندارد".

مقامات قطری ادعا می‌کنند که اگر فیفا آنها را از میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ خلع کند، بیش از ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این زمینه از دست خواهد رفت.

مطالب مرتبط