جوکوویچ در فینال اوپن فرانسه مقابل نادال قرار می‌گیرد

حق نشر عکس Getty
Image caption نواک جوکوویچ پس از غلبه بر ارنستس گولبیس به فینال راه پیدا کرد

رافائل نادال و نواک جوکوویچ، بخت‎های اول و دوم قهرمانی، روز جمعه با غلبه بر حریفانشان به فینال مسابقات اوپن فرانسه راه یافتند تا برای چهل‎ و دومین بار روبروی یکدیگر قرار گیرند.

در آفتابی‎ترین روز مسابقات تا بدین مرحله، نواک جوکوویچ، مرد دوم تنیس جهان و دارنده‎ی ۶ عنوان قهرمانی انفرادی گرنداسلم در اولین دیدار مرحله نیمه‎پایانی به مصاف ارنستس گولبیس بخت هجدهم مسابقات رفت و در پایان موفق شد سه بر یک با نتیجه ۳ ۶ , ۶ ۳ , ۳ ۶ , ۳ ۶ پیروز شود.

جوکوویچ که در صورت قهرمانی در مسابقه روز یک‎شنبه، به صدر رنکینگ جهانی نیز صعود خواهد کرد، کار چندان دشواری در برابر جوان ۲۵ ساله اهل لتونی که برای اولین بار حضور در نیمه‎پایانی یک گرنداسلم را تجربه می‎کرد، نداشت و با وجود تحمل شکست در ست سوم، در مجموع عملکرد قابل قبولی از خود ارائه داد.

جوکوویچ درباره بازی فینال در برابر نادال گفت: "می‎دانم که بازی نفس‎گیری خواهد بود، من برای آن آماده‎ام."

نایب قهرمان این مسابقات در سال ۲۰۱۲، در صورت شکست نادال در بازی پایانی، تبدیل به هشتمین تنیس‎بازی در تاریخ خواهد شد که هر چهار گرنداسلم تنیس را فتح کرده است.

آفتاب انرژی‌زا برای نادال

در دومین مسابقه این مرحله، رافائل نادال، قهرمان هشت دوره این مسابقات، در برابر اندی ماری قهرمان ویمبلدون قرار گرفت و در یک بازی کاملا یک طرفه ۳ بر صفر با نتیجه ۱ ۶ , ۲ ۶ , ۳ ۶ به برتری رسید.

ماتادور اسپانیایی که همواره می‌گوید آفتاب یعنی انرژی٬ از هوای گرم روز جمعه در پاریس حداکثر استفاده را کرد و بازی را آنطور که می‎خواست پیش برد.

در ورزش تنیس هر چه هوا گرمتر باشد، سرعت حرکت توپ در آن زیادتر شده و پس از برخورد با زمین ارتفاع بیشتری می‎گیرد و این مسئله کار حریف را برای حمله کردن و ضربه زدن دشوارتر می‎کند. این دقیقا همان چیزی است که مناسب سبک بازی نادال و ضربات با ارتفاع زیاد او که بعضا تا حدود ۵۰۰۰ دور در دقیقه چرخش (اسپین) دارند، می‎باشد.

حق نشر عکس Getty
Image caption رافائل نادال با پیروزی بر اندی ماری، قهرمان ویمبلدون راهی فینال شد

ماری که چند هفته پیش در یک بازی نزدیک در مسترز رُم به نادال باخته بود امروز هر چه سعی کرد با همان استراتژی تهاجمی بازی کند، نتوانست کاری از پیش ببرد و با مرتکب شدن ۲۶ خطا و تنها ۱۱ ضربه برنده بازی را واگذار کرد.

نادال که از عملکرد خودش بسیار راضی به نظر می‎رسید بعد از مسابقه گفت: "این بهترین بازی این فصل من بر روی خاک بود، خیلی خوشحالم که به فینال رسیدم."

سیمونا هالپ - ماریا شاراپووا در فینال بانوان

روز پنج‎شنبه و در جریان بازی‎های مرحله نیمه‎پایانی بانوان، ماریا شاراپووا و سیمونا هالپ به ترتیب با غلبه بر اوژنی بوشار و آندریا پتکوویچ به مسابقه فینال راه یافتند.

شاراپووا که در این بازی نیز همانند دو مسابقه قبلی‎ا‎ش ست اول را واگذار کرد، با همان روحیه جنگندگی همیشگی‎اش به بازی برگشت و در نهایت، بوشار آینده دار را با حساب ۲ ۶ , ۵ ۷ , ۶ ۴ از پیشرو برداشت تا برای سومین بار به فینال اوپن فرانسه راه یابد.

سیمونا هالپ، بخت چهارم این مسابقات، که تا پیش از این هرگز از مرحله یک‎چهارم پایانی هیچ گرنداسلمی فراتر نرفته بود، حریف آلمانی‎اش را در یک دیدار نسبتا دشوار با نتیجه ۶ ۷ , ۲ ۶ شکست داد تا بدون از دست دادن حتی یک دست به مسابقه فینال برسد.

تنیس‎باز ۲۳ ساله رومانیایی که در رنکینگ جهانی بالاتر از شاراپووای روس قرار دارد، در بازی فینال کار دشواری مقابل او که برای نهمین بار حضور در فینال یک گرنداسلم را تجربه می‎کند، در پیش دارد.

مطالب مرتبط