ماریا شاراپووا قهرمان اوپن فرانسه شد

حق نشر عکس Getty

روز شنبه ۷ ژوئن (۱۷خرداد) ماریا شاراپووا، تنیس‎باز نامدار روس موفق شد با غلبه بر سیمونا هالپ از رومانی در مسابقه فینال با نتیجه ۴ ۶ ، ۷ ۶ ، ۴ ۶ ، برای دومین بار در طی سه سال گذشته قهرمانی در مسابقات تنیس اوپن فرانسه را جشن بگیرد.

شاراپووای ۱ متر ۸۸ سانتی‎متری که روز گذشته برای نهمین بار حضور در فینال یک گرنداسلم را تجربه می‎کرد، در مسابقه فینال نیز همانند ۳ دیدار قبلی‎اش در این تورنمنت که با سه ست همراه بود، کار دشواری در پیش داشت.

هر چند او این‎بار ست اول را به نفع خودش به پایان برد و در ست دوم هم ۲ بر صفر از حریفش پیش افتاد، اما هالپ جویای نام با تلاش فراوان به بازی برگشت و در نهایت در تای‎بریک پیروز شد و بازی را به تساوی کشاند.

سرانجام در ست سوم این شاراپووا بود که از موقعیت‎هایش بهتر استفاده کرد و توانست در مسابقه‎ای که سه ساعت و دو دقیقه به طول انجامید به برتری دست یابد.

اولین قهرمانی شاراپووا در اوپن فرانسه در سال ۲۰۱۲ بدست آمد. اما او سال گذشته نتوانست از عنوان خود دفاع کند و در فینال مغلوب سرینا ویلیامز شد.

دارنده پنج عنوان قهرمانی در مسابقات گرنداسلم، بعد از قهرمانی گفت: "این سخت‎ترین فینال گرنداسلمی بود که تا به حال تجربه کرده‎ام... من فکر می‎کنم سیمونا امروز فوق‎العاده بازی کرد."

هنگامی که شاراپووا در سال ۲۰۰۴ اولین عنوان قهرمانی گرنداسلم‎اش را در ویمبلدون و بر روی زمین چمن که سرعت حرکت توپ در آن زیاد است به‎دست آورد، کمتر کسی فکر می‎کرد که او روزی بر روی زمین‎های رُسی که بسیار کند هستند، عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

اما حالا فرنچ اوپن اولین و تنها گرنداسلمی است که شاراپووا دو بار برده است. او در همین رابطه گفت: "باورم نمی‎شود، هفت هشت سال پیش هرگز فکر نمی‎کردم وقتی ۲۷ ساله بشوم تعداد قهرمانی‎هایم در رولند گاروس بیشتر از بقیه گرنداسلم‏‎ها باشد. این مثل یک رویاست، اوپن فرانسه ارزش زیادی برای من دارد و حالا من آن ‎را دو بار برده‎ام. خیلی احساساتی شده‎ام، الان حتی نمی‎توانم صحبت کنم."

سیمونا هالپ که برای اولین بار حضور در فینال یک گرنداسلم را تجربه می‎کرد نیز در مراسم اهدای جایزه گفت: "این اولین سخنرانی من در فینال یک گرنداسلم است. اما امیدوارم در آینده تعداد بیشتری داشته باشم."

او بعد از اینکه قهرمانی را به رقیبش تبریک گفت ادامه داد: "دو هفته بی‎نظیری را سپری کردم، تورنمنت فوق‎العاده‎ای برای من بود. بهترین بازی‎‎هایم را انجام دادم و خیلی خوشحالم که شما (خطاب به تماشاچیان) در همه مسابقه‎ها از من حمایت کردید. میخواهم از همه شما تشکر کنم و هم‎چنین از هم‎وطنانم در رومانی."

با این پیروزی، شاراپووا در رنکینگ جدید با سه پله صعود در جایگاه پنجم خواهد ایستاد. سیمونا هالپ نیز با رسیدن به فینال این مسابقات، جای آگنیشکا رادوانسکا را در رده سوم خواهد گرفت.

اضافه می‎شود امروز ساعت ۵.۳۰ به وقت ایران رافائل نادال و نواک جوکوویچ مسابقه فینال انفرادی مردان را برگزار خواهند کرد.

مطالب مرتبط