مختل شدن تردد در سائوپائولو در آستانه بازی افتتاحیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption جام جهانی برزیل زیر سایه اعتصاب و اعتراض آغاز خواهد شد؟

کمتر از سه روز تا بازی افتتاحیه جام جهانی برزیل در این شهر باقیمانده، متروی شهر تعطیل است و برای رسیدن به مقصد باید فکر ترافیک بی سر و ته را پیش از سوار شدن به تاکسی کرد، مسیر یک ساعته ممکن است دو ساعت، دو ساعت و نیم و شاید بیشتر هم طول بکشد.

ترافیک بخش مهمی از زندگی ساکنان بزرگترین شهر آمریکای جنوبی است، شهری که همانند تهران ساکنانش به ترافیک عادت دارند و ساعت‌ها در اتومبیل‌های خود در انتظار رسیدن به مقصد می‌نشینند.

کمتر از سه روز به بازی افتتاحیه جام جهانی باقیمانده و اعتصاب کارکنان متروی سائوپائولونشانه خوشایندی برای فیفا و همچنین مسوولان برگزاری این مسابقات نیست.

کارکنان متروی سائوپائولو از پنج‌شنبه هفته گذشته برای افزایش حقوق خود دست از کار کشیده‌اند و دادگاه کار ایالت سائوپائولو در واکنش به اقدام آنها در حکمی از اعتصاب کننده‌ها خواسته تا به سر کار خود باز گردند.

اتحادیه کارکنان مترو هم پس از حکم دادگاه تصمیم به اعتصاب نامحدود گرفتند، تصمیمی که با توجه به کمبود وسایل نقلیه عمومی در سائوپائولو، این شهر را در آستانه بازی افتتاحیه جام جهانی به شدت تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

متروی شهر سائوپائولو با دو خط اصلی شمالی-جنوبی روزانه بیش از سه و نیم میلیون نفر را جا به جا می کند و عدم توسعه زیرساخت های حمل و نقل در سائوپائولو باعث شده مترو نقش عمده ای در جا به جایی مردم ایفا کند.

اگر دولت نتواند در سه روز باقیمانده با اتحادیه کارکنان مترو بر سر افزایش حقوق به توافق برسد و اعتصاب تا افتتاحیه جام جهانی ادامه پیدا کند، بسیاری از هواداران و شاید حتی اتوبوس تیم ها، ساعت ها در ترافیک برای رسیدن به ورزشگاه در وسیله نقلیه خود انتظار بکشند.

هفتاد دو ساعت مانده به بازی افتتاحیه، کارگران با کلاه‌های ایمنی بر سر، حتی شب‌ها هم باید برای آماده شدن ورزشگاه کار کنند.

تمیز کردن صندلی‌ها، کنترل نهایی سقف و نحوه قرارگیری سیم ها آخرین اقداماتی است که باید تا قبل از روز افتتاحیه انجام شود. میزان آمادگی ورزشگاه کورینتیانس برای برگزاری مسابقات با وجود حضور همه ظرفیت آن، هرگز مورد آزمایش قرار نگرفته است.

حق نشر عکس Getty

مقامات رسمی ورزشگاه کورینتیانس اعلام کرده‌اند که هزینه تمام شده این استادیوم، چیزی مابین ۴۱۷ تا ۴۳۱ میلیون دلار خواهد بود.

تاخیر در آماده سازی ورزشگاه‌های جام جهانی علاوه بر افزایش میزان هزینه‌های کشور میزبان، باعث خشم گروهی از برزیلی‌ها شده است، آنها معتقدند که دولت دیلما روسف ۱۱ میلیارد خرجی را که برای ساختن ورزشگاه های جام جهانی کرد می‌توانست در توسعه بهداشت، آموزش و پرورش سرمایه گذاری کند.

طول ترافیک شهر سائوپائولو به طور متوسط در یک جمعه شب به ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد و این رقم با اعتصاب مترو در پنج روز گذشته به ۶۰۰ کیلومتر رسیده است. با توجه به تجربه چند روز گذشته، اگر در روز افتتاحیه اعتصاب کارکنان مترو ادامه پیدا کند شاید بسیاری از هواداران مجبور باشند از رادیو اتومبیل خود بازی را دنبال کنند.

دیلما روسف رئیس جمهور برزیل امروز پس از ادامه اعتصاب‌ها گفته که با اعتراضاتی که هدف آن ایجاد اختلال در برگزاری جام جهانی باشد برخورد خواهد کرد.

شهر میزبان افتتاحیه جام جهانی سه روز مانده به جام جهانی حال و هوای یک شهر میزبان بزرگترین رخداد فوتبال جهان را ندارد، مردم به شدت از دولت عصبانی هستند چرا که معتقدند دولت به دلیل فساد و عدم مدیریت نتوانسته هزینه های مربوط به جام جهانی را مدیریت کند.

با وجود همه نگرانی هایی که در مورد تکرار حوادث سال گذشته جام کنفدراسیون‌ها در برزیل وجود دارد، بسیاری از هواداران زرد پوش برزیل در انتظار شنیدن سوت آغاز بازی کرواسی و برزیل در بازی افتتاحیه جام جهانی هستند، جامی که آنها قصد دارند این بار در خانه قهرمانی آن را جشن بگیرند.

مطالب مرتبط