نقاط قوت و ضعف بازیکنان ایران در جام‌جهانی برزیل

دروازه‌بانان

دانیال داوری

حق نشر عکس BBC World Service

شماره -۱۲

سن : ۲۶ سال

قد -۱.۹۲

باشگاه گراس هاپر سوئیس

بازی ملی: ۵

اولین بازی ملی: ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳ مقابل تایلند

نقطه قوت: دروازه بانی با فیزیک بدنی مناسب و دید عالی همراه با جایگیری های اصولی که کمتر نیاز به عکس العمل‌های ناگهانی دارد.

نقطه ضعف: فاقد تجربه بین المللی کافی است و عدم ارتباط کلامی مناسب با مدافعان ایران می تواند برای او مشکلاتی را بوجود بیاورد. بنظر می رسد که این بازیکن با کیفیت هنوز با شرایط فوتبال ایران بخوبی آشنا نیست. هنوز نتوانسته تمامی توانایی های فنی خود را برای تیم ملی ایران نشان داد.

رحمان احمدی

حق نشر عکس BBC World Service

شماره :۱

سن: ۳۳ سال

قد:۱.۸۴

باشگاه: سپاهان اصفهان

بازی ملی:۱۰

اولین بازی ملی: در بازیهای غرب آسیا ۲۰۰۸

نقطه قوت: دروازه بان با تجربه ایی که عکس العملهای ناگهانی از نکات بارز او است.شوتگیری فهار که در نبردهای یک در مقابل یک نیز تخصص دارد.

نقطه ضعف: مهمترین مشکل احمدی در بازی با پا است. او در بازی با پا بسیار ضعیف عمل می کند. همین موضوع می تواند جایگاه او در برزیل را بخطر بیاندازد.

علیرضا حقیقی

حق نشر عکس BBC World Service

پست بازی: دروازه بان

شماره :۱۲

سن:۲۶ سال

قد:۱.۹۶

باشگاه: اسپورتینگ کوویلا پرتغال

بازی ملی: ۸

نقطه قوت: دروازه بانی با اعتماد بنفس که تمامی رده های ملی را طی کرده است. حقیقی در شروع مجددها بسیار موفق عمل می کند. پرتابهای بلند با دست از نکات مثبت این دروازه بان است.

نقطه ضعف: حقیقی هنوز نتوانسته جایگاه ثابتی در باشگاهای ایرانی پیدا کند.نوسانات مرتب این بازیکن در گذشته موجب شده است که مربیان داخلی کمتر به او اطمینان کنند.

مدافعان

سید جلال حسینی

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع مرکزی

شماره :۴

سن :۳۲ سال

قد:۱.۸۴

باشگاه: پرسپولیس تهران

بازی ملی: ۸۸

اولین بازی ملی: بازی دوستانه مقابل بلاروس فوریه ۲۰۰۷

گل زده ملی: ۶

نقطه قوت: مدافعی جسور و شجاع که از قدرت سرزنی بالایی برخوردار است. حسینی در جدالهای یک در مقابل یک یه سختی مقهور می شود. قدرت تکل زنی بالا و جنگدگی منحصر بفرد او را به یکی از بهترین و مطمئن ترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران تبدیل کرده است.

نقطه ضعف: تنها نقطه ضعف حسینی در چرخشها است که سرعت خوبی در این شرایط ندارد.

پژمان منتظری

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع مرکزی

شماره:۱۵

سن:۳۰ سال

قد:۱.۸۶

باشگاه: ام صلال قطر

بازی ملی:۲۲

گل زده ملی: ۱

نقطه قوت: مدافعی با هوش که در بازیسازی از خط دفاع تبحر دارد. منتظری با هوش سرشار خود در بازیخوانی نیز بسیار موفق عمل می کند. او یکی از معدود مدافعین ایرانی است که در فوتبال روز دنیا می تواند جایگاه ثابتی داشته باشد.

نقطه ضعف: منتظری با هوش سرشار سرعت کم خود را جبران می کند اما در شرایط یک در مقابل یک و در صورتی که فضای مناسب در اختیار مهاجم باشد کاملا ضربه پذیر است.

امیر حسین صادقی

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع مرکزی

شماره:۵

سن:۳۲ سال

قد:۱.۸۷

باشگاه:استقلال تهران

بازی ملی:۱۷

اولین بازی ملی:۲۰۰۵

گل زده ملی:۱

نقطه قوت: بازیکن با تجربه ایی که در جام جهانی ۲۰۰۶ المان نیز حضور داشت. مدافعی با فیزیک بدنی مناسب که قدرت تکلزنی و سرزنی مناسبی دارد. صادقی در درگیریهای فیزیکی نیز بسیار موفق عمل می کند. شجاعت از بارزترین خصوصیات این بازیکن است.

نقطه ضعف: صادقی به مانند بیشتر مدافعین ایرانی در پوششها ضععیف است. سرعت کم و اشتباهات بسیار ابتدایی در بازیهای مهم موجب شده است که هرگز نتواند به مدافعی مطمئن در فوتبال ایران تبدیل شود.

احمد آل نعمه

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع مرکزی

شماره:۱۷

سن:۳۱ سال

قد:۱.۹۲

باشگاه :نفت تهران

بازی ملی:۹

گل زده ملی:۱

نقطه قوت: مدافعی تنومند که از قدرت شوت زنی بالایی برخوردار است. آل نعمه با توجه به قدرت سرزنی خوبی که دارد در ضربات شروع مجدد همواره نقش موثری ایفا می کند. زدن ضربات ایستگاهی بیرون از محوطه جریمه یکی دیگر از خصوصیات خوب این بازیکن جنوبی است.

نقطه ضعف: آل نعمه هیچوقت نتوانست تمامی شایستگی هایش را بروز دهد. نوسانات بیش از اندازه این بازیکن موجب شده است که کمتر در تیمی دوام بیاورد. درخشش آل نعمه به همراه نفت تهران موجب شد تا کی روش بر خلاف نظربسیاری از کارشناسان او را به برزیل ببرد.

حسین ماهینی

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع راست

شماره:۱۳

سن:۲۷

قد:۱.۸۴

باشگاه: پرسپولیس تهران

تعداد بازی ملی:۲۲

گل زده ملی:۰

نقطه قوت: ماهینی توانایی بازی در هر دو جناح را دارد. تکنیک مناسب و حضور خوب در حمله از نقاط مثبت این بازیکن است

نقطه ضعف: در نقش مدافع کناری بازیکن انرژیکی محسوب نمی شود. در پاسهای نهایی و ارسال از جناحین نیز فاقد دقت کافی است.

هاشم بیگ زاده

حق نشر عکس BBC World Service

پست:مدافع چپ

شماره:۱۹

سن:۳۰ سال

قد:۱.۸۹

باشگاه:استقلال تهران

تعداد بازی ملی:۱۷

گل زده ملی:۱

اولین بازی ملی: اوت ۲۰۰۶ مقابل امارات

نقطه قوت: بیگ زاده بازیکن خستگی ناپذیری است که قدر دوندگی بالایی دارد. از معدود بازیکنان ایرانی است که توانایی بازی با دو پا را دارد. بیگ زاده نوسانات کمتری در بازی دارد و از قدرت شوت زنی خوبی نیز برخوردار است.

نقطه ضعف: بیگ زاده بازیکنی است که بیشتر از توانایی های بدنی اش استفاده می کند. از هوش سرشاری به عنوان مدافع کناری برخوردار نیست و در بازیسازی نیز کمتر تبحر دارد.

مهرداد بیت آشور

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع راست

سن: ۲۷ سال

قد:۱.۷۸

باشگاه: ونکوور وایت کپس کانادا

تعداد بازی ملی:۶

گل زده ملی:۰

اولین بازی ملی: مقابل تایلند در مقدماتی جام ملتهای ۲۰۱۵

نقطه قوت: بیت آشور بازیکنی باهوشی است که اصول اولیه فوتبال را بخوبی می داند. بسیار ساده اما موثر بازی می کند.حضور خوبی در حمله و دفاع دارد.در پوشش ها از جناحین نیز بخوبی عمل می کند.

نقطه ضعف: این بازیکن فاقد فیزیک مناسب در این پست است. از تکنیک خوبی برخوردار نیست و در شرایط تک به تک نمی تواند از حریف مستقیم خود براحتی عبور کند.

مهرداد پولادی

حق نشر عکس BBC World Service

پست:مدافع چپ

شماره:۲۳

سن:۲۷

قد:۱.۸۱

باشگاه :پرسپولیس تهران

تداد بازی ملی:۲۰

گل زده ملی:۰

نقطه قوت: بازیکنی انرژیک است که توانایی بازی در خط میانی را نیز دارد. پولادی سرعت خوبی دارد و در کارهای دفاعی نیز بسیار موفق است.در حمله اورلپ های سریع او دیدنی است.قدرت شوتزنی پولادی نیز یکی از خصوصیات خوب این بازیکن است.

نقطه ضعف: پولادی در نقش مدافع کناری باید در ارسالها دقت بیشتری کند.سانترهای بی هدف و بدون کیفیت در مواقعه ایی نوع بازی او را زیر سوال می برد.

خسرو حیدری

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مدافع راست

شماره:۲

سن:۳۰

باشگاه:استقلال تهران

قد:۱.۷۴

تعداد بازی ملی:۴۹

گل زده ملی:۰

اولین بازی ملی:۲۰۰۷ مقابل فلسطین

نقطه قوت: مدافعی با هوش با ارسالهای دقیق و دیدنی.حیدری در نفوذها بسیار موفق است. یکی از ابزارهای مهم هر تیم در سیستم تهاجمی ان محسوب می شود. حیدری در شرایط یک در مقابل یک براحتی از حریفش عبور می کند. این خصوصیت و سانترهای دقیقش موحب شده تا کی روش از او بیشتر در خط هافبک استفاده کند.

نقطه ضعف: حیدری اگر در خط دفاع بازی کند فاقد قدرت لازم برای حمله و دفاع است. اگر در خط میانی به بازی گرفته شود کمتر حضور فعال در محوطه جریمه حریفان دارد. در نقش مدافع و هافبک کناری بازیکن انرژیکی محسوب نمی شود. ضعف در سرزنی یکی دیگر از نقاط ضعف این باز یکن با هوش است.

خط میانی

احسان حاج صفی

حق نشر عکس BBC World Service

پست: هافبک و مدافع چپ

شماره:۳

سن:۲۴ سال

باشگاه:سپاهان اصفهان

قد:۱.۷۶

تعداد بازی ملی:۶۲

گل زده ملی:۳

اولن بازی ملی: سال ۲۰۰۸ مقابل زامبیا

نقطه قوت: حاج صفی تمامی رده های ملی را طی کرده است. بازیکنی انرژیک و با تکنیک که قدرت شوتزنی خوبی نیز دارد. حضور موثر و خوب او در زمان حمله موجب شده است تا کی روش بیشتر از او در خط میانی استفاده کند.

نقطه ضعف: حاج صفی علاقه ای به دفاع کردن ندارد. در پوشش ها از جناحین نیز بسیار مبتدی عمل می کند. در بیشتر بازیهایی که در نقش مدافع کناری بازی می کند فضای پشت او بهترین منطقه برای استفاده حریفان است.

جواد نکونام -کاپیتان

حق نشر عکس BBC World Service

پست: هافبک دفاعی

شماره پیراهن: ۶

سن:۳۳ سال

قد: ۱۸۰ سانتیمتر

باشگاه: الکویت - کویت

تعداد بازی ملی: ۱۳۹

نخستین بازی ملی: اردن - ایران (۳۱ مه ۲۰۰۰)

گل زده ملی: ۳۷

نقطه قوت: به عنوان بازی‌ساز اصلی تیم ملی در جلوی خط دفاعی تاکتیک تیم را مشخص می کند. به این نوع هافبک‌ها در فوتبال رجیستا گفته می شود. دید عالی و پاس‌های دقیق در تعویض جریان بازی و شم گلزنی بالا از خصوصیان بارز این هافبک با تجربه است. نکونام در سیستم مورد نظر کی روش نقش اساسی و محوری دارد.

نقطه ضعف: عدم تحرک و جنگندگی مناسب و توپگیری از حریفان شاید مهمترین نقطه ضعف او باشد.

مسعود شجاعی

حق نشر عکس BBC World Service

پست:هافبک

شماره:۷

سن:۳۰ سال

باشگاه:لاس پالماس اسپانیا

قد:۱.۸۷

تعداد بازی ملی :۵۰

گل زده ملی:۵

اولین بازی ملی:سال ۲۰۰۶ مقابل لائوس

نقطه قوت: شجاعی بازیکن با تکنیکی است که قدرت دریبل زنی بالایی دارد. هوش بالای او موجب شده تا کی روش علاقه خاصی به نوع بازی او داشته باشد.

نقطه ضعف: شجاعی قدرت دوندگی زیادی ندارد. معمولا کمتر در درگیریهای فیزیکی وارد می شود. بیشتر مواقع در سیستم‌های دفاعی وظیفه خود را به نحو شایسته انجام نمی دهد.

رضا حقیقی

حق نشر عکس BBC World Service

پست:هافبک دفاعی

شماره:۸

سن:۲۵

باشگاه:پرسپولیس تهران

قد:۱.۹۷

تعداد بازی ملی:۸

گل زده ملی:۰

اولین بازی ملی :۲۳ فوریه ۲۰۱۲ مقابل اردن

نقطه قوت: حقیقی هافبکی دونده و تخریبی است که بخوبی می تواند سیستم‌های تهاجمی تیمهای مقابل را بی اثر کند. تعویض جریان بازی با پاسهای بلند یکی از خصوصیات خوب این بازیکن است.قدرت بدنی بالا به همراه فیزیک مناسب این اجازه را به او می دهد تا در درگیریهای فیزیکی حضور فعالب داشته باشد. قدرت شوتزنی خوب او نیزیکی دیگر از خصوصیات بارز این هافبک میانی است.

نقطه ضعف: در زمانهایی از بازی بیشتر از انکه از هوشش استفاده کند از قدرت بدنی اش استفاده می کند. تکنیک فردی مناسبی ندارد و کمتر در بازیسازی شرکت می کند.

قاسم حدادی فر

حق نشر عکس BBC World Service

پست:هافبک

شماره:۱۱

سن:۳۰

باشگاه :ذوب آهن اصفهان

قد:۱.۸۰

تعداد بازی ملی:۱۷

گل زده:۰

اولین بازی ملی: مقابل ارمنستان در سال ۲۰۱۰

نقطه قوت: حدادی فر بازیکن چپ پا یی است که تکنیک مناسبی دارد. در بازیسازی بسیار موفق عمل می کند. تعویض جریان بازی و حضور به موقع در حمله و پاسهایع دقیق این بازیکن او را به یکی از بازیکنان مورد علاقه کی روش تبدیل کرده است.

نقطه ضعف: حدادی فر کمتر در درگیریهای فیزیکی موفق است و فاقد قدرت رهبری مناسب در نقش یک هافبک بازیساز است.

آندرانیک تیموریان

حق نشر عکس BBC World Service

پست: هافبک مرکزی و دفاعی

شماره:۱۴

سن:۳۱

قد:۱.۸۰

باشگاه: استقلال تهران

تعداد بازی ملی :۷۹

گل زده ملی: ۸

اولین بازی ملی

نقطه قوت: موتور تیم ملی ایران محسوب می شود. تیموریان با قدرت بدنی مناسب وپیروزی در درگیریهای فیزیکی یکی از بهترین هافبکهای تخریبی تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود. قدرت شوت زنی بالا به همراه حضور موثر در زمان حمله و پوشش خوب در میانه میدان همیشه حمایت کننده مناسبی برای دیگر هافبکها بشمار می رود.

نقطه ضعف: تیموریان با تمامی نقاط مثبتی که دارد در پاسهای نهایی دقت کافی ندارد. کمتر در تعیین سرعت بازی تاثیرگذار است و در نقش "باکس تو باکس میدفیلدر" (هافبکی که می تواند در محوطه جریمه هر دو طرف موثر باشد) باید بیشتر در حمله شرکت کند.

بختیار رحمانی

حق نشر عکس BBC World Service

پست: هافبک میانی

شماره:۱۸

سن:۲۲

قد:۱.۷۸

باشگاه:فولاد خوزستان

تعداد بازی ملی:۴

گل زده ملی:۰

اولین بازی ملی:۲۲ مه ۲۰۱۳ مقابل عمان

نقطه قوت.بازیکنی با هوش بالا که در بازیسازی تبحر دارد.رحمانی بدون شک اگر همین روند را ادامه هد به یکی از بهترین بازیسازهای تاریخ فوتبال ایران بدل می شود.دید مناسب و تکنیک فردی این بازیکن حوان بسیار دیدنی است.حضور به موقع در محوطه جریمه حریفان وقدرت گلزنی به همراه و ضربات کاشته دقیق این بازیکن از دیگر خصوصیان مثبت او است.

نقطه ضعف:رحمانی به دلیل ضعف قدرت بدن کمتر در درگیریهای فیزیکی شرکت می کند.قدرت شوتزنی خوبی نیز ندارد.باید استقامت بدنی خود را افزایش دهد.

اشکان دژاگه

حق نشر عکس BBC World Service

پست: هافبک

شماره:۲۳

سن:۲۸

قد:۱.۸۱

باشگاه: فولام انگلستان

تعداد بازی ملی:۱۴

گل زده ملی :۴

اولین بازی ملی :مقابل قطر در فوریه ۲۰۱۲

نقطه قوت: بازیکنی به تمام معنی در اختیار تیم، دژاگه سرعت و تکنیک مناسبی دارد. به عنوان هافبک در دفاع و حمله بطور یکسان نقش حیاتی ایفا می کند. بازیخوانی خوب او موجب می شود که در گلزنی نیز بسیار موفق باشد. مهمترین خصیصه خوب این بازیکن در اختیار بودن تیم است. ابتدا تمامی وظایفی را که مربی در اختیارش می گذارد را بنحو شایسته انجام می دهد و سپس سعی می کند خلاقیت فردی خود را نشان دهد. همیشه اجرای برنامه های تکتیکی تیم اولویت اول او است.

نقطه ضعف: دژاگه بدلیل دوندگی بی امان در زمان‌هایی از بازی توپ را براحتی از دست می دهد. زمانی که تیم در حمله است این موضوع می تواند دردسرهای فراوانی ایجاد کند.

مهاجمان

علیرضا جهانبخش

حق نشر عکس BBC World Service

پست:هافبک و مهاجم

شماره:۹

سن:۲۰

قد:۱.۸۰

باشگاه:نایمخ هلند

تعداد بازی ملی:۷

گل زده ملی:۱

اولین بازی ملی :۱۵ اکتبر ۲۰۱۳ مقابل تایلند

نثطه قوت: جوانی با خصوصیات بالای فنی که با تکنیک منحصر بفرد خود می تواند هر خط دفاعی را آزار دهد. مهمترین خصوصیات خوب او حضور خوب و به موقع در محوطه جریمه است. در گلزنی نیز بسیار موفق عمل می کند.

نقطه ضعف: نیاز به تجربه در میدانهای بزرگ بین المللی دارد. از لحاظ فنی با توجه به سن کمی که دارد زمان کافی برای ترمیم تمامی نقاط ضعف خود را دارد.

کریم انصاری فرد

حق نشر عکس BBC World Service

پست: مهاجم

شماره:۱۰

سن:۲۴

قد:۱.۸۸

باشگاه :تراکتور سازی تبریز

تعداد بازی ملی:۴۲

گل زده ملی:۹

اولین بازی ملی: نوامبر ۲۰۰۹ مقابل ایسلند

نقطه قوت: مهاجمی با قدرت و شم گلزنی بالا که می تواند هر لحظه توپ را به تور دروازه بچسباند. در چرخشها عالی عمل می کند و براحتی از یار مستقیم خود می گذرد.

نقطه ضعف: بعنوان تک مهاجم فاقد قدرت لازم در بازی گرفتن از هافبکهای تیم است. نقش مهاجم رابط را بخوبی اجرا نمی کند.

رضا قوچان نژاد

حق نشر عکس BBC World Service

پست:مهاجم

شماره:۱۶

قد:۱.۸۰

باشگاه:چارلتون اتلتیک انگلستان

تعداد بازی ملی:۱۴

گل زده ملی :۱۰

اولین بازی ملی: اکتبر ۲۰۱۲ مقابل کره جنوبی

نقطه قوت: با نگاهی به آمار این بازیکن در تیم ملی بخوبی می توان به قدرت خوب گلزنی پی برد. بازیکنی که تشنه گلزنی است و چارچوب دروازه را بخوبی می شناسد. از همه مهمترین خصوصیاتش شجاعت این بازیکن و نترس بودن او در محوطه جریمه است.

نقطه ضعف: براحتی تحت تاثیر قرار می گیرد و آرامش خود را از دست می دهد. در زمانهایی از بازی که کاملا مهار می شود نمی تواند در فضا سازی برای استفاده دیگران موفق عمل کند.