گنجینه فیلم‌های فیفا

حق نشر عکس k

با شروع جام جهانی تب جام جهانی همه جا را فرا گرفته و همه جا صحبت از فوتبال است. از شرکت های تولیدکننده لوازم ورزشی و تبلیغات آن ها گرفته تا حوزه فرهنگ هنر، همه و همه سعی می کنند تا نقشی در این رویداد بزرگ داشته باشند.

در این میان سینما هم نقش خود را برای جام جهانی ایفا می کند. فیلم های زیادی در مورد فوتبال ساخته شده است که شاید مشهورترین آن ها فرار به سوی پیروزی (جان هیوستن، ۱۹۸۱) با بازی مایکل کین، سیلوستر استالونه، پله، بابی مور باشد. اما جدا از فیلم های داستانی، این رویداد بزرگ با انبوه لحظه های تلخ و شیرین بستر مناسبی برای سینمای مستند است.

موسسه فیفا فیلمز در شهر زوگ سوئیس مسئول مدیریت و نگه داری از آرشیو تمامی فیلم های فیفا است. آرشیو این موسسه مملو از لحظات تاریخی، حساس، غم انگیز و شادی بخشی است که در هر جام جهانی اتفاق می افتد. علاوه بر این ها فیفا هر دوره یک مستند رسمی از بازی ها ارائه می دهد که بخش مهمی از گنجینه فیلم های فیفا را شامل می شود. تاریخچه این فیلم های جام جهانی خود حکایت جالبی است.

از سال ۱۹۵۴ فیلمسازان شناخته شده بین المللی مسئول ساخت فیلم رسمی هر دوره از رقابت ها بوده اند. این فیلم ها پوشش کاملی بر کل این تورنمنت، گل ها و لحظلات حساس بازی هستند. این فیلم ها در راستای بازی های جام جهانی تغییراتی را به خود دیده اند. از زمانی که به شیوه ۳۵ میلی متری تهیه شده اند تا زمانی که تکنولوژی های جدید فیلمبرداری و زوایای دوربین متعدد امروزی وارد عرصه شدند. در این فیلم ها گاه شخصیت های مشهوری همچون شون کانری و مایکل کین به عنوان راوی بوده اند و ستارگان فوتبال هم در این فیلم ها نقش داشته اند. این مجموعه شامل ۱۵ فیلم (۲۰۰۶- ۱۹۳۰) است:

۱۹۳۰- اروگوئه- فیلم جدید و رسمی جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه – ۱۴ دقیقه

اثر شاخص و به لحاظ تاریخی ارزشمندی که به تازگی به مجموعه فیلم های فیفا افزوده شده است. این چهارده دقیقه که به دوران پیش از تلویزیون تعلق دارد شامل تصاویر رنگی و سیاه و سفید از اولین دوره جام جهانی است. پنج دقیقه از این فیلم که به صورت رنگی است به بازی فینال و پیروزی اروگوئه اختصاص دارد.

۱۹۵۴- سوئد- آلمانی های غول پیکر- ۸۹ دقیقه

فیلم با نمایش فینال بازی ها شروع می شود و نشان می دهد که چگونه مجارستانی های قرمز پوش و محبوب به رهبری پوشکاش سرانجام در یک فینال کلاسیک با نتیجه ۳-۲ از آلمان غربی شکست می خورند.

۱۹۵۸- سوئد – Heini - ۸۲ دقیقه

فیلم به ظهور ستاره ای به نام پله می پردازد. این ستاره ۱۷ ساله برزیل را به فینال هدایت می کند؛ جایی که با شکست ۵-۲ میزبان به قهرمانی می رسند.

۱۹۶۲- شیلی- زنده باد برزیل – ۸۸ دقیقه

فیلم روایت تلاش برزیل برای تصاحب مجدد عنوان قهرمانی است. شیلی که میزبان بازی ها بود در بازی تاریخی نیمه نهایی تاریخی نتیجه را ۴-۲ به برزیل واگذار کرد. برزیل در ادامه در فینالی یک طرفه با شکست ۳-۱ چک و اسلواکی شگفتی دیگری را رقم زد.

۱۹۶۶- انگلستان – گل – ۱۰۰ دقیقه

انگلستان که به دلیل میزبانی انتظار می رفت تا نمایش خوبی داشته باشد، بعد از دیدارهای سخت در برابر آرژانتین و پرتغال، سرانجام در فینالی تاریخی ۴-۲ آلمان غربی را شکست داد. انگلستان به لطف هت تریک جف هرست و دفاع خوب و حملات بابی مور و بابی چارلتون در این بازی به موفقیت رسید. این فیلم اولین فیلمی بود که به صورت تمام رنگی فیلمبرداری شد. راوی این فیلم هم نایجل پاتریک هنرپیشه انگلیسی است.

۱۹۷۰- مکزیک – جهان بر پای آن ها- ۹۲ دقیقه

فینال سال ۱۹۷۰ شاهد ظهور بزرگترین تیمی بود که تمام دوره های جام جهانی به خود دیده است. پله که اخرین فینال خود را تجربه می کرد، با قابلیت گلزنی خود و در ترکیب با بازی خیره کننده جرزینهو برزیل را به سوی پیروزی ۴-۱ در برابر ایتالیا رساند. پاتریک آلن که در کارنامه اش بازی در فیلم ام را به نشانه مرگ بگیر ( هیچکاک ،۱۹۵۹ ) هم به چشم می خورد راوی این فیلم است.

۱۹۷۴- آلمان غربی – پیش به سوی افتخار – ۸۹ دقیقه

فینال این دوره از مسابقات شاهد ظهور فوتبال شناور هلندی ها به رهبری یوهان کرایف افسانه ای بود. هلندی ها تمام حریفان خود را از میان برداشتند تا این که در فینال در برابر میزبان سرسخت قرار گرفتند و سرانجام آلمانی ها به رهبری بکن بائر به پیروزی دست یافتند. راوی این فیلم هنرپیشه مشهور انگلیسی جوس آکلند است.

۱۹۷۸- آرژانتین – قهرمانان – ۹۱ دقیقه

ارژانتین به عنوان میزبان تحت فشار زیادی برای قهرمانی بود. آن ها در میان هوادارن پرشورشان با ترکیبی از فوتبال هجومی و دفاع سرسختانه به فینال رسیدند. جایی که هلند بد اقبال که از نبود مهارت های تحسین برانگیز یوهان کرایف رنج می برد، نتیجه را ۳-۱ به آرژانتین واگذار کرد. راوی این فیلم استیو هادسن است.

۱۹۸۲- اسپانیا – گل – ۹۷ دقیقه

انتظار می رفت برزیل، ایتالیا را به راحتی شکست دهد؛ اما آن ها روی توانایی حیرت انگیز پائولو روسی حساب باز نکرده بودند و سرانجام بازی را با نتیجه ۳-۲ واگذار کردند. ایتالیا سرانجام در فینال با شکست ۳-۱ آلمان غربی به قهرمانی رسید. راوی این فیلم شون کانری هنرپیشه مشهور سینما است.

۱۹۸۶- مکزیک – قهرمان – ۸۳ دقیقه

مکیزک که تازه از یک زلزله مهیب بازیابی شده بود میزبان این رقابت ها بود. رقابت هایی که آرژانتین تحت تاثیر بازی زیبای مارادونا بود. بازی نیمه نهایی در برابر انگلستان گل مشهور و بحث برانگیز مارادونا را به همراه داشت. سرانجام در فینال رقابت ها آرزانتین با شکست ۳-۲ آلمان غربی به قهرمانی رسید و مارادونا یک بار دیگر جام قهرمانی را برای آرزانین بلند کرد. راوی این فیلم مایکل کین بازیگر نام آشنای سینمای جهان است.

۱۹۹۰- ایتالیا – ضربات پنالتی - ۱۰۰ دقیقه

این دوره از بازی ها مجموعه ای از سبک ها، تکنیک ها و فرهنگ های متفاوت بود. این مسابقات شاهد درخشش کشورهای آفریقایی و به خصوص کامرون بود که با بازی روان خود قلب ها را به تسخیر در آورد. در فینال، آلمان ها که سازمان یافته تر بودند با پیروزی ۱-۰ در برابر آرژانتین برای سومین بار قهرمان جام جهانی شدند. راوی این فیلم ادوارد وودوارد است.

۱۹۹۴- آمریکا – دو میلیارد قلب – ۱۰۶ دقیقه

در سال ۱۹۹۴ جام جهانی به آمریکا آمد تا آتش فوتبال را در آن جا روشن کند. تعداد تماشاچیان این مسابقات سه برابر بالاترین رقم تماشاچی برای مسابقات فوتبال آمریکا بود. این فیلم جوش و خروش و انرژی استادیوم ها آمریکا را به نمایش می گذارد و هچنین راوی لحظات جانکاه ضربات پنالتی میان ایتالیا و برزیل است که سرانجام عنوان قهرمانی را به برزیل رساند.

۱۹۹۸ – فرانسه – جام قهرمانی – ۸۶ دقیقه

فرانسه که به لطف میزبانی گام در راه مبارزه برای قهرمانی گذاشته بود، در این راه طرفدارانش را ناامید نکرد. این دوره از مسابقات هم خالی از لحظات دراماتیک نبود و بیشتر این لحظات در این فیلم به تصویر کشیده شده اند. این فیلم که به شیوه سوپر شانزده میلیمتری فیلمبرداری شده است به شکل کامل و گسترده مسابقات را از زوایای متعدد پوشش قرار داده است. راوی این فیلم شین بین است.

۲۰۰۲- کره جنوبی و ژاپن – هفت گام افتخار – ۱۲۰ دقیقه

این جام جهانی مملو از لحظات شوک برانگیز بود. این مسابقات برای اولین بار در آسیا و در دوکشور برگزار شد. این فیلم لحظات بی نظیر این مسابقات را نشان می دهد و اولین فیلمی است که صحنه های اتاق رختکن را از شادی بعد از پیروزی سنگال گرفته تا دعا خواندن بازیکنان مکزیک و همچنین ورود تیم ها و صحبت های داوران را به تصویر کشید. در این فیلم رابرت پاول که با مجموعه کارآگاهان (۱۹۹۳-۱۹۹۷) برای ما آشنا است به عنوان راوی حضور دارد.

۲۰۰۶ – آلمان – داستان جام جهانی ۲۰۰۶– ۹۳ دقیقه

جام جهانی سال ۲۰۰۶ با پایانی دراماتیک همراه بود. درگیری مشهور زین الدین زیدان و مارکو ماتزارتی منجر به اخراج زیدان شد. این بازی سرانجام با تلاش آتزوری ها به قهرمانی ایتالیا در برلین انجامید. در این فیلم همچنان لحظات پیروزی آلمان در دیدار رده بندی با گل میروسلاو کلوزه به تصویر کشیده شده است.

بعد از استفاده از تکنولوژی HDTV در آلمان، در مسابقات سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی تمام شصت و چهار مسابقه به صورت HD فیلمبرداری شد. همچنین با همکاری شرکت سونی ۲۵ مسابقه از این تورنمنت از جمله فینال و رده بندی به شکل سه بعدی تحت پوشش قرار گرفت. جدا از فیلم سه بعدی مرور مسابقات جام جهانی، از این دوره مسابقات چند فیلم ساخته شده است. " مسابقه ۶۴ " روایت فینال این دوره از بازی ها است که رکورد بیینده تلویزیونی را شکست. این فیلم برای اولین بار نشان می دهد که چگونه هم چیز از جمله سازماندهی، میزبانی و رسانه ها برای چنین بازی بزرگی آماده می شوند. فیلم تنها با بازیکنان و داوران مسابقه نمی پردازد بلکه به دیگر شخصیت هایی که در پشت صحنه برای این رویداد تلاش می کنند هم اشاره می کند." سیرک رسانه ها " بیانگر سختی ها و مشکلاتی است که رسانه ها در پوشش دادن این رویداد با آن رو برو هستند. "آفریقای جنوبی ما ، رویا ها و آرزوها " عنوان فیلم دیگری است که به تاثیر جام جهانی در زندگی مردم آفریقای جنوبی می پردازد. " سفر، قصه هایی از جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی " هم با نگاهی مردم شناسانه به جام جهانی و ملت رنگین کمانی می پردازد.

به طور یقین این دوره جام جهانی در سرزمین فوتبال، برزیل، هم فرصت بسیار مناسبی است برای به تصویر کشیدن تمامی لحظات تلخ و شیرین در میادین و در زندگی مردمی که فوتبال بخش مهمی از هویتشان است.

مطالب مرتبط