شکست اسپانیا، پیروزی هلند بر 'تیکی تاکا'

حق نشر عکس AFP
Image caption شیرجه فان پرسی برای زدن گل اول هلند

زمانی فقط توپ با روشی که "تیکی تاکا" نامیده می‌شد راهی برای گل زدن و گشایش دروازه داشت. این روش بازی چند صباحی برای فوتبال اسپانیا موفقیت به همراه داشت.

با پیش خوانی این شیوه بازی و پیش بینی پوشش‌های دفاع منطقه‌ای برای مقابله با این روش، شیوه تیکی تاکا تبدیل به دامی شد که از آن در ضدحمله استفاده شد و نمونه آن را در مسابقات جام باشگاه‌های اروپا مکرر دیده‌‌ایم.

در این روش وقتی روزنه‌‌های دفاعی و پوشش عمیق مورد توجه قرار گیرد، دیگر پاس‌های بی‌شمار و حفظ توپ موقعیتی برای گل زدن ایجاد نمی‌کند.

ضمن اینکه این پاس‌های تکراری و نا موفق بخشی از توان تهاجمی تیم را نیز کاهش می‌دهد.

هلند با تکیه بر مهره‌های کلیدی و ارزشمند خود، مثل اسنایدر، روبن و فان پرسی، کاپیتان پر ازرش خود، به پیروزی بسیار ارزشمندی دست یافت.

این تیم با تمرکز آگاهانه، دفاع منطقه‌ای در خانه با تکیه بر ضد حمله، قهرمان جام گذشته را به شکست سنگینی واداشت.

اولین گل هلند که با ارسالی بلند با ضربه سر رابین به ثمر رسید، می‌تواند یکی از زیباترین گل‌های جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ باشد.

بازی‌خوانی و حرکت به سمت توپ به نحوی آگاهانه و ضربه سر به توپ در به ثمر رساندن این گل، می‌تواند از ویژگی‌های خاص این بازیکن بزرگ باشد.

پانزده دقیقه اول بازی، سایه نام اسپانیا، هلند را چون حریفی از پیش باخته نشان می‌داد، ولی دفاع آگاه و تمرکز هلند، اسپانیا را در زمان‌های تصاحب توپ، مجبور به تکرار بی هدف پاس‌های در عرض و غیر موثر کرد که این خود موجب بازیابی روحی برای هلند بود.

شیوه بازی اسپانیا، خط دفاع این تیم را بسیار آسیب پذیر کرد و این خود موجب شد که هلند بتواند به این پیروزی بزرگ دست پیدا کند. مردان اول بزرگ این تیم بدون شک، روبن و رابین هستند.

حال اسپانیا می‌رود تا با بیداری هرچه بیشتر برای صعود از گروه خود به فکر چاره باشد.