چگونه هلند اسپانیا را نابود کرد؟

حق نشر عکس Getty

شکست تحقیرآمیز اسپانیا مقابل هلند موجب شد تا بیشتر کارشناسان عصر طلایی "تیکی تاکا" راتمام شده تلقی کنند. در حالی که پیش از بازی شانس اسپانیا به مراتب بیشتر از هلند به نظر می‌رسد اما در یک دیدار جذاب و دیدنی نارنجی‌پوشان هلندی موفق شدند اسپانیا را با شکستی سنگین بدرقه کنند.

شاگردان جوان لوئیس فان خال به درستی تمامی دستورات تاکتیکی مربی با هوش خود را تمام و کمال در زمین اجرا کردند. لوئیس فان خال که سابقه مربیگری در بارسلون و فوتبال اسپانیا را داشت به خوبی می‌دانست که تیم جوان او توان برابری مقابل قهرمان دوره گذشته جام جهانی را ندارد.

سرمربی هلند پیش از شروع بازی‌ها با از دست دادن ترومن متوجه شد که سیستم ۳-۳-۴ هلند دیگر کارایی لازم را ندارد. استفاده از سیستم فراموش شده اما موثر ۲-۵-۳ تا حدودی عجیب و غیرمنتظره به نظر می رسید. اما هلند توانست با استفاده از توانایی‌های بازیکنان جوانش یکبار دیگر ثابت می‌کند که این بازیکنان هستند که موجب برتری سیستم‌ها به یکدیگر می‌شوند.

در نوع بازی هلند، ولار کاپیتان باشگاه استون ویلا در نقش مدافع پوششی تمامی معادلات دفاع خطی را بهم ریخت. استفاده از سه مدافع میانی تمامی فضاهای موجود در جلوی محوطه جریمه را پوشش می‌دادند.

در این حالت فضاهای کناری نیز توسط بلیند در چپ و یانمات در راست به خوبی کنترل می شد و در زمان‌هایی از بازی این تیم با پنج مدافع بازی می‌کرد. با این سیستم بیشتر فضای موجود در یک سوم دفاعی هلند به خوبی پوشش داده می‌شد و بازیکنان تکنیکی اسپانیا کمتر می‌توانستند این تیم را تحت فشار قرار دهند.

در میانه میدان دو هافبک تخریبی انجام وظیفه می‌کردند. دی یونگ و ده گوزمان تنها وظیفه داشتند تا با بازی فیزیکی خود مانع از بازی‌سازی آلونسو،بوسکتس و ژاوی شوند. فن خال معتقد است که بازی فیزیکی و تخریبی نیز جزیی از فوتبال است.

نوع بازی اسپانیا تا حدود زیادی مشابه بارسلون است و فضای پشت مدافعین این تیم که برای حمایت از خط میانی به مرکز زمین متمایل می‌شوند بهترین منطقه برای ضربه زدن به آنان است. اسنایدر در نقش بازی‌ساز در جلوی دی یونگ و د‌ه گوزمن در زمان‌هایی از بازی به مهاجم نیز نزدیک می‌شد.

اما بدون تردید دندان‌های زهری هلند سرعت منحصر بفرد روبن و تمام کنندگی عالی فان پرسی بود. اتخاذ این سیستم موجب شده بود تا روبن و فان پرسی آزادی عمل بیشتری داشته باشند و کمتر توان خود را صرف کارهای دفاعی کنند.

این دو بازیکن در مقابل اسپانیا در بالاترین سطح از دوران ورزشی خود ظاهر شدند و فان خال توانست بهترین بازی را از آنان بگیرد و بازیکنان اسپانیا را زیر سوال برد. تیمی که توانسته در سه تورنمت بزرگ جهانی پیاپی به قهرمانی برسد مطمئنا فارغ از هر نتیجه ای قابل احترام است. شکست اسپانیا یک‌ بار دیگر نشان داد که بی دلیل فوتبال یکی از جذابترین و غیرقابل پیش بینی ترین ورزش های دنیا لقب نگرفته است.