گروه F؛ آرژانتین اروپایی‌ترین، ایران کم تجربه‌ترین تیم

حق نشر عکس gettyimages

در ماههای مانده تا شروع جام جهانی، یکی از گلایه های همیشگی کارلوس کی روش این بود که بازیکنان تیم ملی ایران تجربه حضور در لیگ قهرمانان اروپا را ندارند.

سرمربی تیم ملی ایران معتقد بود که برای موفقیت در جام جهانی، فاکتورهای زیادی موثر است که یکی از آنها تجربه حضور در بازی‌های بزرگ به ویژه لیگ‌های معتبر اروپایی است. او به همین دلیل تلاش می‌کرد که این ضعف بازیکنان ایران را با برگزاری اردوهای بلند مدت در نقاط مختلف جهان، کاهش دهد و آنها را از نظر فیزیکی و ذهنی برای بازی‌های مهم جام جهانی آماده کند.

کی روش بارها در گفتگوهای خود با رسانه‌های داخلی و خارجی به این موضوع اشاره کرد که حتی یک بازیکن تیم ملی ایران هم سابقه بازی در لیگ قهرمانان اروپا را ندارد و این در حالی است که سه تیم دیگر گروه F، بازیکنان زیادی با سابقه حضور در لیگ قهرمانان و سایر لیگ های معتبر اروپا دارند.

اگرچه در فوتبال همیشه نمی توان مثل ریاضی نتیجه گرفت و گاهی عوامل متعددی از قبیل شانس و اتفاقات پیش بینی نشده درون زمین، در نتایج بازی‌ها موثر هستند اما بررسی بازیکنان چهار تیم حاضر در گروه F نشان می‌دهد که سه تیم دیگر گروه یعنی آرژانتین، بوسنی-هرزگوین و نیجریه از نظر حضور بازیکنانشان در لیگ‌های اروپایی، شرایط به مراتب بهتری نسبت به ایران دارند که این موضوع، قطعا آنها را در بازی رو در رو با تیم ایران، در موضع بالاتری قرار می دهد.

آرژانتین، اروپایی ترین تیم گروه

در میان چهار تیم گروه F، بازیکنان آرژانتین بیشترین حضور را در لیگ های معتبر اروپایی دارند. اگر لیگ برتر انگلیس، سری A ایتالیا و لیگ‌های دسته اول آلمان، اسپانیا و فرانسه را پنج لیگ معتبر اروپا قلمداد کنیم، ۱۶ بازیکن از ۲۳ بازیکن تیم ملی آرژانتین، فصل قبل در این پنج لیگ بازی کرده اند. از بین ۷ بازیکن دیگر این تیم هم ۳ بازیکن در سایر لیگ های اروپایی حضور داشتند و ۴ بازیکن نیز در لیگ آرژانتین بازی می کردند.

تیم بوسنی از این نظر با داشتن ۱۰ بازیکن در پنج لیگ معتبر اروپا در رتبه دوم است. این تیم ۱۱ بازیکن در سایر لیگ‌های اروپایی داشته، یک بازیکنش در لیگ بوسنی و یک بازیکن دیگرش هم در لیگ چین بازی می کرده است.

سومین تیم گروه از این حیث نیجریه است که فصل قبل ۸ بازیکن در پنج لیگ اول اروپا داشته، ۱۱ بازیکنش در سایر لیگ‌های اروپایی و چهار بازیکنش هم در لیگ نیجریه بازی می‌کردند.

تیم ملی ایران از این نظر وضعیت خوبی ندارد و فصل قبل فقط دو بازیکن آن یعنی اشکان دژاگه و دانیال داوری در لیگ برتر انگلیس و لیگ دسته اول آلمان بازی می کردند.

از ۲۱ بازیکن دیگر ایران، ۴ بازیکن یعنی مسعود شجاعی( دسته دوم اسپانیا)، علیرضا جهانبخش(دسته اول هلند)، علیرضا حقیقی(دسته دوم پرتغال) و رضا قوچان نژاد(لیگ قهرمانی انگلیس) در سایر لیگ های اروپایی، یک بازیکن یعنی مهرداد بیت آشور در لیگ آمریکا، ۲ بازیکن یعنی جواد نکونام و پژمان منتظری در لیگ های کویت و قطر بازی می کردند و بقیه هم در لیگ ایران حضور داشتند.

نکته جالب اینکه ایران و بوسنی دو تیم گروه هستند که فصل قبل حداقل یک بازیکن در لیگ های آسیایی داشته اند اما آرژانتین و نیجریه هیچ بازیکنی در لیگ های آسیایی نداشتند.

لیگ قهرمانان اروپا در تسخیر آبی و سفیدها

بازیکنان تیم ملی آرژانتین از نظر حضور در دو لیگ بین المللی اروپا هم بیشترین تجربه را دارند. همان طور که کارلوس کی روش چندین بار تاکید کرده، تیم ایران در جام جهانی امسال هیچ بازیکنی با تجربه حضور در لیگ قهرمانان اروپا حتی در فصول قبل تر را هم ندارد در حالیکه ۱۱ بازیکن فعلی آرژانتین، فصل قبل در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشتند و یکی از آنها یعنی آنجل دی ماریا به همراه رئال مادرید قهرمان این جام شد.

یک بازیکن آرژانتین هم فصل قبل در یورو لیگ بازی کرده که تعداد بازیکنان این تیم در دو لیگ بین المللی اروپا را به عدد ۱۲ می‌رساند.

تیم بوسنی باز هم از این نظر در گروه F دوم است چون ۴ بازیکنش در لیگ قهرمانان و یک بازیکنش در یورو لیگ فصل قبل حضور داشتند. بعد از این تیم، نیجریه با سه بازیکن در لیگ قهرمانان و یک بازیکن در یورو لیگ سوم است و ایران هم بدون هیچ بازیکنی در این دو لیگ معتبر، در رده چهارم گروه قرار دارد.

نکته جالب اینکه، هر سه بازیکن این گروه که فصل قبل در یورو لیگ حضور داشته اند با پیراهن تیم لاتزیو به میدان رفته‌اند. البته دو بازیکن آرژانتین هم در فینال یورو لیگ برای بنفیکا بازی کردند و با این تیم نایب قهرمان شدند اما چون بنفیکا از لیگ قهرمانان به یورو لیگ راه پیدا کرد، آمار حضور این بازیکنان در لیگ قهرمانان محاسبه شده است.

نکونام باتجربه ترین بازیکن از نظر بازی ملی

در بین تمام بازیکنان حاضر در این گروه، جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران با ۱۳۸ بازی ملی، بالاتر از بقیه قرار گرفته است. بعد از او، خاویر ماسکرانو از آرژانتین با ۹۸ بازی ملی دوم است و ژوزف یوبو مدافع نیجریه هم با ۹۷ بازی ملی در رتبه سوم قرار دارد. لیونل مسی معروف ترین بازیکن این گروه نیز با ۸۶ بازی ملی بعد از وینسنت انیه ما دروازه بان نیجریه (۹۱ بازی)، پنجمین بازیکن از نظر بازی ملی است.

اما از نظر مجموع و میانگین بازی ملی، یاران لیونل مسی نسبت به سه تیم دیگر شرایط بهتری دارند. بازیکنان آرژانتین در مجموع ۷۴۳ بازی ملی دارند که میانگین آن ۳۰/۳۲ می شود. تیم ایران با مجموع ۶۸۹ بازی ملی و میانگین ۹۵/۲۹ در گروه دوم است، نیجریه با مجموع ۶۵۲ بازی ملی و میانگین ۳۴/۲۸ و بوسنی با مجموع ۶۰۶ بازی و میانگین ۳۴/۲۶ در رتبه های بعدی قرار دارند.

بوسنی، بلند قدترین و نیجریه، جوان ترین تیم گروه

اگر تیم ملی آرژانتین از هر نظر، شرایط بهتری در این گروه دارد اما از نظر قد و سن بازیکنانش اصلا وضعیت خوبی نسبت به سه تیم دیگر ندارد چون این تیم کوتاه ترین و پیرترین تیم گروه است.

در بین تیم های گروه، بوسنی با میانگین ۰۴/۱۸۵ سانتی متر، بلند قدترین تیم گروه است که آنها را در جنگ‌های هوایی در شرایط بهتری قرار می دهد. بعد از بوسنی، تیم ایران با ۱۳/۱۸۳، نیجریه با ۹۵/۱۸۱ و آرژانتین با ۰۸/۱۸۱ در رتبه های بعدی هستند. به طور حتم یکی از دلایل کوتاه بودن تیم آرژانتین حضور بازیکنان تکنیکی در این تیم است که معمولا نسبت به بازیکنان دیگر کوتاه قدتر هستند.

آرژانتین از نظر میانگین سنی هم با ۲۸ سال و یک ماه، پیرترین تیم گروه است و این در حالی است که نیجریه با میانگین ۲۵ سال و ۵ ماه، از همه جوانتر است. بوسنی با میانگین ۲۷ سال دومین تیم جوان گروه و ایران هم با میانگین ۲۷ سال و ۴ ماه دومین تیم پیر گروه است. البته با توجه به اینکه قوی ترین تیم این گروه و خطرناک ترین حریف ایران، آرژانتین است، شاید جوانتر بودن بازیکنان ایران از نظر دوندگی و بازی فیزیکی تا حدودی به نفع شاگردان کی روش باشد.

نکته خیلی مهم اینکه آین آمارها با توجه به لیست ۲۳ نفره هر تیم که روی سایت فیفا است محاسبه شده در صورتی که ممکن است شرایط در بین بازیکنان حاضر در زمین متفاوت باشد. یعنی ممکن است وقتی مربیان تیمها ۱۱ بازیکن اصلی شان را برای حضور در بازی معرفی کردند، همه معادلات به هم بخورد و جای تیمها در این رده بندیها تغییر کند.

اما هرچه هست قطعا تغییری در وضعیت تیم ملی آرژانتین از نظر حضور بازیکنانش در لیگهای اروپایی به وجود نمی آید چرا که این تیم از این حیث، فاصله زیادی با سه تیم دیگر گروه دارد.