ایران جام جهانی برزیل را با یک امتیاز آغاز کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption این نخستین باری بود که ایران در جام جهانی یک بازی را بدون گل خورده به پایان برد

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین بازی خود در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، با به کار گرفتن یک روش کاملا دفاعی، در مقابل تیم ملی نیجریه، بدون گل مساوی کرد و یک امتیاز به دست آورد.

ایران بازی را دفاعی آغاز کرد و با انسجام کامل در سراسر نیمه اول به تیم نیجریه اجازه نداد شیوه تهاجمی مورد نظر خود را اجرا کند.

بازیکنان ایران در سی دقیقه ابتدای بازی با تکل های عالی و دوندگی بسیار جلوی حملات نیجریه را سد کردند، اما وقتی توپ را به دست می آوردند، آرامش لازم را برای بازی‌سازی نداشتند و تقریبا هر بار فورا توپ را از دست می دادند.

لحظه به لحظه با جام جهانی برزیل؛ ایران صفر - نیجریه صفر

تیم نیجریه در دقیقه ۲۸ مجبور شد اوبوابونا، مدافع آسیب‌دیده خود را تعویض کند.

با گذشت حدود نیم ساعت از بازی، بازیکنان ایران به تدریج آرامش بیشتری پیدا کردند و از شتاب زدگی آنها در هنگام تصاحب توپ کاسته شد.

ایران در دقیقه ۳۴ می توانست دروازه نیجریه را باز کند.

حق نشر عکس AFP

اشکان دژاگه یک ضربه کرنر را از جناح راست روی دروازه نیجریه فرستاد و رضا قوچان نژاد با یک ضربه سر خوب توپ را راهی دروازه کرد، اما دروازه بان نیجریه توپ را دفع کرد.

نیجریه در ابتدای نیمه دوم تلاش کرد دفاع ایران را باز کند، اما نتیجه تلاش این تیم بیشتر حملات بی هدف و ضربات از راه دور عجولانه و بی دقت بود.

این مسابقه در مجموع مسابقه ای کسل کننده با معدود لحظات حساس بود.

جدی ترین موقعیت های نیجریه روی دو حمله پیاپی در دقیقه ۹۰ به دست آمد که هر دو با دفاع خوب پولادی دفع شد.

علیرضا حقیقی، دروازه بان ایران در بعضی لحظات بازی متزلزل به نظر می رسید.

ایران و نیجریه هر کدام یک امتیاز از این بازی به دست آوردند و این نتیجه می تواند در نهایت به نفع تیم بوسنی و هرزگوین تمام شود و به این تیم کمک کند که به عنوان تیم دوم، بعد از آرژانتین به دور بعد برود.

کارلوس کی‌روش، مربی ایران در پایان بازی به بازیکنان خود تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که ایران بتواند در دو مسابقه باقی مانده امتیازهای بیشتری به دست آورد.

این نخستین باری بود که ایران در جام جهانی یک بازی را بدون گل خورده به پایان برد و برای اولین بار در بازی نخست خود در جام جهانی به یک امتیاز دست یافت.