۵ موفقیت غافلگیرکننده و ۵ ناکامی غیرمنتظره جام جهانی

حالا که مرحله گروهی جام جهانی به جایی رسیده که همه تیم ها دست کم یک بازی انجام داده اند، استیون فترل از بخش ورزشی بی بی سی نگاهی انداخته به پنج موفقیت و پنج ناکامی غافلگیرکننده جام تا اینجا.

موفقیت های غافلگیر کننده:

حق نشر عکس Getty

کاستاریکا

این تیم آمریکای جنوبی همراه انگلستان، ایتالیا و اروگوئه در سخت ترین گروه جای قرار گرفت. اما کاستاریکا در نخستین بازی خود پرانرژی، مصمم و شجاع ظاهر شد و در حالی که یک بر صفر از اروگوئه، تیم چهارم دوره قبل، عقب افتاده بود، توانست در نهایت حریف را با نتیجه ۳-۱ شکست دهد و به صدر جدول گروه D برود. این پیروزی خیره کننده تا حدود زیادی مدیون درخشش جوئل کمپل، مهاجم تیم آرسنال بود که از سال ۲۰۱۱ با این تیم قرارداد دارد، اما به دلیل مشکل ویزا هنوز نتوانسته حتی یک بازی برای آرسنال انجام دهد و مدام به عنوان بازیکن قرضی در تیم های غیر انگلیسی بازی کرده است.

گل، گل، گل و باز هم گل

طرفداران تیم میزبان، برزیل، برای تماشای نخستین گل بازیکنان تیم مورد علاقه خود تنها ۱۱ دقیقه منتظر ماندند، اما این گل را مارسلو، مدافع برزیل وارد دروازه خودی کرد! پس از این گل، سیل بی امان گل‌ها آغاز شد و در چهار بازی اول، ۱۵ گل رد و بدل شد. تا اینجای کار به طور میانگین سه گل در هر بازی زده شده است که این رقم از سال ۱۹۵۸ تاکنون بی سابقه بوده است. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر آشکار می شود که به یاد بیاوریم دوره قبلی جام جهانی در آفریقای جنوبی شاهد کمترین میزان گل از سال ۹۸ بود که تعداد تیم های شرکت کننده به تعداد فعلی افزایش یافت.

واکنش فوق العاده دروازه بان مکزیک

برزیل در دومین مسابقه گروهی خود در مقابل مکزیک بدون گل مساوی کرد. چهره شاخص این دیدار، گیلرمو اوچوا، دورازه بان مکزیک بود که با درخششی کم نظیر مانع از گل زدن بازیکنان برزیل شد. اوچوا که به تازگی تیم فرانسوی آژاکسیو را ترک کرده و فعلا بدون تیم است، چندین واکنش خیره کننده در طول مسابقه داشت، اما در یکی از آنها جلوی ورود ضربه سر عالی نیمار به دروازه را گرفت که برای بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، یاد آور واکنش معروف گوردون بنکس، دروازه بان انگلستان در جام جهانی ۱۹۷۰ در مقابل ضربه سر پله افسانه ای بود.

حق نشر عکس Getty

اسپری داوری

خیلی از تماشاگران فوتبال وقتی داورها را دیدند که در ضربه های کاشته نزدیک محوطه جریمه با یک اسپری محو شونده جای قرار گرفتن توپ و خطی که مدافعان باید پشت آن بایستند را مشخص می کنند، از خودشان پرسیدند: عجب! چرا به فکر من نرسیده بود؟! این نوع اسپری سال هاست در آفریقای جنوبی به کار گرفته می شود، اما این نخستین بار است که در جام جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. اثر اسپری بعد از حدود یک دقیقه محو می شود. اکثر تماشاگران فوتبال از این ابتکار خوششان آمده، اما یکی از معدود ناراضیان، برونو مارتینز، مدافع هلند بود که به پاشیده شدن اسپری روی کفشش اعتراض کرد!

رحیم استرلینگ

کسانی که لیگ برتر فوتبال انگلستان را از نزدیک دنبال می کنند، با بازی های درخشان این گوش چپ ۱۹ ساله تیم لیورپول آشنا هستند، با این حال بازی این جوان آینده دار برای انگلستان در جام جهانی خیلی ها را شگفت زده کرد. او که متولد جامائیکاست در اولین بازی انگلستان در جام جهانی برزیل مقابل ایتالیا خوش درخشید، هرچند انگلستان نهایتا در این بازی شکست خورد. در جریان بازی و در انگلستان، نام او یکی از سه عبارتی بود که در گوگل بیش از هر عبارت دیگری جستجو می شد.

ناکامی های غیرمنتظره

حق نشر عکس Getty

بازی اول اسپانیا

مدافع عنوان قهرمانی پس از شش سال تسلط بر دنیای فوتبال وارد جام جهانی برزیل شد. اسپانیا در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ قهرمان اروپا و در سال ۲۰۱۰ برنده جام جهانی شده بود. وقتی اسپانیا در نخستین بازی این دوره در مقابل هلند یک هیچ جلو افتاد، همه گمان کردند که روند پیروزی های این تیم ادامه دارد. اما تماشاچیان حاضر در استادیوم شاهد چرخشی غیرمنتظره بودند که در آن هلند انتقام شکست چهار سال پیش در فینال جام جهانی را گرفت و اسپانیا را در هم کوبید. فان پرسی و روبین شکست تحقیرآمیز ۵-۱ را به اسپانیا تحمیل کردند که سنگین ترین شکست یک تیم قهرمان، در نخستین بازی دور بعد در تاریخ جام جهانی بود.

داوری

عملکرد بعضی داوران در برزیل از همان ابتدا مورد انتقاد بود، از جمله قضاوت داور مسابقه افتتاحیه میان برزیل و کرواسی هنگامی که یک پنالتی جنجالی را به نفع برزیل اعلام کرد. یوئیچی نیشیمورا، داور ژاپنی حرکت دژان لورن، مدافع کرواسی روی فرد، مهاجم برزیل را خطا تشخیص داد و پنالتی گرفت. نیمار هم پنالتی را گل کرد، اما حرکت آهسته تصاویر تلویزیونی نشان داد که مدافع کرواسی تنها تماسی مختصر با مهاجم برزیل داشته است. نیکو کواچ، سرمربی کرواسی در واکنش به این تصمیم گفته بود که تیمش باید "مسابقات را رها کند و به خانه برگردد". لورن هم گفت که نیشیمورا نباید دیگر در جام جهانی برزیل قضاوت کند. تصمیم بحث برانگیز دیگر هم اعلام پنالتی به نفع اسپانیا در بازی با هلند بود. نیکولا ریتزولی، داور ایتالیایی خطای ده فری را روی دیه‌گو کاستا اعلام کرد، اما تصاویر تلویزیونی نشان داد که در واقع کاستا روی پای مدافع هلند ایستاده است. هرچند پیروزی پر گل هلند باعث شد این اشتباه داوری کمتر به چشم بیاید.

رونمایی از تکنولوژی خط دروازه

تکنولوژی خط دروازه که خیلی هم مورد بحث بود در این دوره از جام جهانی برای اولین بار برای تشخیص دقیق عبور یا عدم عبور توپ از خط دروازه به کار گرفته شد، اما نخستین استفاده از این تکنولوژی در مسابقه فرانسه-هندوراس با سردرگمی همراه بود. ابتدا روی تصاویر گرافیکی تهیه شده با استفاده از این تکنولوژی کلمه "گل نیست" حک شد، اما کمی بعد نشان داده شد که توپ پس از برخورد با دروازه بان هندوراس از خط دروازه عبور می کند و آنگاه روی تصاویر گرافیکی کلمه "گل" نوشته شد. این ماجرا سرمربی های دو تیم را به همراه تماشاگران حاضر در استادیوم گیج کرد و باعث شد فیفا تصمیم بگیرد در مورد نحوه پخش تلویزیونی تصاویر گرافیکی تکنولوژی خط دروازه بازنگری کند.

حق نشر عکس Reuters

تساوی کسالت آور ایران و نیجریه

دور اول جام با مسابقاتی پر گل و جذاب به خوبی پیش می رفت بدون اینکه هیچ مسابقه ای به تساوی بکشد، تا اینکه ایران و نیجریه روبروی هم قرار گرفتند. بازی این دو تیم به ندرت لحظه ای حساس به خود دید. نیجریه در بیشتر زمان مسابقه توپ را در اختیار داشت، اما در مقابل تیم منظم و دفاعی کارلوس کی‌روش تنها توانست فرصت هایی انگشت شمار برای خود به وجود آورد. عملکرد تیم نیجریه باعث شد جی جی اوکوچا، کاپیتان سابق این تیم از تاکتیک به کار گرفته شده توسط استفان کشی، سرمربی تیم انتقاد کند. با همه این احوال این تساوی در ایران شادمانی به همراه آورد.

پسربچه دل شکسته

قبل از بازی آرژانتین و بوسنی، انتظارهای فراوانی از لیونل مسی وجود داشت و او هم توانست با زدن گل پیروزی بخش آرژانتین در این مسابقه که با نتیجه ۲-۱ به نفع آرژانتین تمام شد، انتظارها را برآورده کند. اما قبل از مسابقه او به پسر بچه ای که با شوق و ذوق دستش را دراز کرده بود تا با مسی دست بدهد بی توجهی کرد و دل او را شکست. فیلم و عکس این صحنه بارها و بارها در شبکه های اجتماعی منتشر شد و جنجالی به پا کرد. مسی می گوید که متوجه این پسر بچه نشده بود. البته این جنجال خیلی هم برای پسر بچه بد نشد، چون گفته می شود مسی او را یافته و از او دلجویی کرده است.