ایران؛ فرصتی برای رویاپردازی در جام جهانی ۲۰۱۴

حق نشر عکس Getty
Image caption حسن نظری، مدافع تیم ایران، مقابل رنه فان کرکف هلندی در جام جهانی آرژانتین ۱۹۷۸

در مندوزای آرژانتین ، ٣٦ سال پیش ، شکست سه - هیچ مقابل هلند در بازی اول، ایرانی‌ها را در نخستین تجربه جام جهانی خود نا امید کرد. ایران باید در دو بازی بعدیش با پرو و اسکاتلند بازی می‌کرد. پرویی که در آن سال‌ها با وجود کوبیلاس یکی از بهترین تیم‌های آمریکای جنوبی بود و اسکاتلند با جو جردن و آرکی گیملز از مدعیان اصلی قهرمانی.

ایران موفق شد در یک مساوی یک - یک گوش اسکاتلند را بشکند و مانع از رسیدن این تیم به مرحله دوم شود. اما یک شکست سنگین ٤-١ برابر پرو به این معنی بود که ایران از اولین حضور خود در جام جهانی فقط تجربه کسب کرده است.

بیست سال بعد

یک انقلاب و یک جنگ هشت ساله کشور را دو دهه معطل کرد تا بار دیگر به جام جهانی برسد. ایران که با یکی از دراماتیک‌ترین صعودها در تاریخ مرحله مقدماتی به فرانسه ٩٨ رسیده بود این بار ستاره‌های شناخته شده بین المللی داشت.

در سنت اتین و اولین بازی مقابل یوگسلاوی ایران به رغم نمایشی خوب در یک لحظه غافلگیر شد، یک - هیچ باخت و چیزی عایدش نشد. از دو بازی بعدی یکی با آلمان بود. حریفی که سه بار قهرمان جام شده و امتیاز گرفتن از او کار هر کسی نیست. اما قبل از آلمان ایران یک پیروزی تاریخی را مقابل آمریکا ثبت کرد، اولین و آخرین بردش در جام جهانی تا به امروز.

با وجود روحیه‌ای بالا ایران به آلمان دو - هیچ باخت و باز هم در مرحله گروهی حذف شد. شکست دادن کشوری که از دید حکومت بزرگترین دشمن سیاسی آن سال‌های کشور محسوب می‌شد اجازه نداد کسی تاسف صعود نکردن را بخورد.

هشت سال بعد ایران بار دیگر به جام جهانی رسید. تیم ٢٠٠٦ شامل چند بازیکن بود که تجربه جام جهانی را هم داشتند. اما در نورمبورگ مسابقه اول ایران داستانی تکراری بود. تا اواسط نیمه دوم دو تیم ١-١ مساوی بودند که ناگهان مکزیکی‌ها با سرعتشان ایرانی ها را به عقب راندند. دو گل در سه دقیقه به معنی شکست سه - یک برای ایران برانکو بود.

در بازی‌های بعدی ایران از پرتغال و آنگولا فقط یک امتیاز گرفت و بازهم مجبور شد برای صعود به مرحله حذفی جام جهانی صبر کند.

اما حالا در ٢٠١٤ ایران از اولین بازی امتیاز گرفته: فقط یک امتیاز ولی امتیازی تاریخی

جدال ایران و نیجریه در کوریتبا احتمالا به عنوان یکی از کم حادثه‌ترین بازی‌های تاریخ جام جهانی ثبت خواهد شد. ولی کدام ایرانی به این مساله اهمیت می‌دهد؟

کارشناسان می‌گویند ایران بهتر از نیجریه بود. آفریقایی‌ها هم می‌گویند ایران منظم و کم اشتباه بود. امکان صعود بیشتر شده‌، شاید فقط ٥ درصد ولی امکان صعود وجود دارد و این از همه چیز مهم‌تر است. در حالیکه اسپانیا، استرالیا و کامرون با جام خداحافظی کرده اند ایران هنوز اینجاست.

حتی سنگین‌ترین شکست جلوی آرژانتین هم به ایران اجازه می دهد با شانس صعود وارد مسابقه آخر شود.

حریف سوم ایران بوسنی و هرزگوین است ، تیمی که هرگز در مصاف با ایران پیروز نشده‌، این یعنی همه چیز ممکن است.

کارلوس کی روش در آخرین مصاحبه‌اش با بی‌بی‌سی قبل از جام جهانی گفته بود می‌خواهم به ایرانی ها اجازه رویاپردازی بدهم.

مرد پرتغالی سر حرفش ماند و امروز ایرانی ها اجازه رویاپردازی دارند چون هنوز امید هست.