آغاز ویمبلدون ۲۰۱۴؛ بخت‌های قهرمانی مردان

اندی ماری حق نشر عکس Getty
Image caption اندی ماری، قهرمان دوره قبلی

مسابقات تنیس جام ویمبلدون، یکی از چهار گرانداسلم یا معتبرترین تورنمنت های تنیس جهان که بزرگترین مسابقات تنیس بر روی چمن است، از امروز دوشنبه ۲۳ ژوئن (دوم تیر) در جنوب لندن آغاز شد.

تورنمنت های گرانداسلم محل تجمع بزرگ ترین بازیکنان تنیس جهان است که به مدت دو هفته و در هفت دور برای به دست آوردن پرافتخارترین مقام ها در این ورزش محبوب با هم مبارزه می کنند.

به غیر از ویمبلدون، جام آزاد تنیس استرالیا، جام آزاد تنیس فرانسه یا فرنچ اوپن (رولن گاروس) و جام آزاد تنیس ایالات متحده یا یو.اس اوپن دیگر تورنمنت های گرانداسلم هستند که هر یک بر روی یک نوع زمین برگذار می شوند. ویمبلدون روی چمن، رولن گاروس روی خاک رس، و دو اوپن آمریکا و استرالیا روی زمین سخت (مخلوطی از سیمان و مواد مصنوعی مثل پلاستیک) که آنها هم باهم متفاوت هستند.

امسال در قسمت مردان ویمبلدون تمام صاحب نامان اصلی حضور دارند که هرکدام کم و بیش بخت قهرمانی دارند، اما مدعیان اصلی برحسب موقعیتشان در رده بندی جهانی به ترتیبی که ویمبلدون تعیین کرده به شرح زیر هستند:

نوواک جوکوویچ (صربستان):

حق نشر عکس AFP

جوکوویچ در حال حاضر نفر دوم رده بنده جهانی است، اما فاصله چندانی با نفر اول، رافائل نادال، ندارد. او ۶ بار قهرمان گرانداسلم شده، اما از مسابقات استرالیا در سال ۲۰۱۳ تاکنون با اینکه سه بار به فینال رسیده توفیقی در این تورنمنت ها نداشته. او سال ۲۰۱۱ در ویمبلدون قهرمان شد و سال گذشته هم به فینال رسید، اما در مقابل اندی ماری از بریتانیا ناکام ماند.

جوکوویچ در چند ماه گذشته از مصدومیت مچ دست رنج برده، اما اگر از آن رهایی پیدا کند بخت اصلی قهرمانی ویمبلدون امسال است، بخصوص که مربی جدیدش، بوریس بکر آلمانی، هفت بار در این زمین چمن به فینال رسیده که سه بارش سربلند از زمین بیرون آمده و می تواند راهنمای خوبی برای او باشد.

رافائل نادال (اسپانیا):

حق نشر عکس Getty

نادال نفر اول رده بندی جهانی و قهرمان ویمبلدون در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ تاکنون ۱۴ جام گرانداسلم را از آن خود کرده که آخرینش ماه گذشته در رولن گاروس بود که جوکوویچ را در فینال شکست داد. او در سال ۲۰۱۱ هم در ویمبلدون به فینال رسید، اما مغلوب جوکوویچ شد.

نادال در سال ۲۰۱۳ که پس از یک غیبت طولانی به زمین تنیس بازگشت یکی از بهترین سالهای زندگی حرفه ای اش را داشت و در ۱۰ تورنمنت از جمله دو گرانداسم پیروز شد، اما در ویمبلدون در همان مرحله اول حذف شد. او امسال هم پس از پیروزی در پاریس سعی کرد در مسابقات روی چمن آلمان کمی تمرین کند، اما در آنجا هم در مرحله اول شکست خورد.

نادال سال هاست که از آسیب دیدگی کمر و زانو رنج می برد و امسال در فینال استرالیا درد کمر تقریبا او را از پای انداخت. او اگر بتواند مراحل مقدماتی را از سر بگذراند و آمادگی کافی تنیس روی زمین چمن را پیدا کند بخت خوبی برای رسیدن به فینال دارد.

اندی ماری (بریتانیا):

حق نشر عکس Getty

مدافع عنوان قهرمانی و نفر پنجم جهان پس از پیروزی سال گذشته در زمین چمن ویمبلدون، سال زیاد خوبی نداشته. او به علت عمل جراحی روی کمرش چند ماه از مسابقات دور بود و در رده بندی جهانی تا مقام هفتم سقوط کرد.

ماری که سال گذشته بریتانیایی ها را پس از تقریبا هشت دهه صاحب قهرمانی در قسمت مردان ویمبلدون کرد اخیرا قهرمان پیشین زنان فرانسه، املی موریسمو، را برای مربیگری به خدمت گرفته و امیدوار است این قهرمان پیشین ویمبلدون بتواند برای قهرمانی دوباره او را یاری دهد.

راجر فدرر (سوئیس):

حق نشر عکس Getty

فدرر که رکورد دار پیروزی در گرانداسلم با ۱۷ جام است هفت بار هم قهرمان ویمبلدون شده که آنهم به همراه پیت سمپراس آمریکایی رکورد دیگری است. اما آخرین باری که او در یک گرانداسلم قهرمان شد سال ۲۰۱۲ در ویمبلدون بود که اندی ماری را در فینال شکست داد.

فدرر که ۳۲ سال دارد هنوز نفر چهارم جهان است، اما در دو سال گذشته موفقیت چندانی در گرانداسلم ها نداشته. با این همه او دو هفته پیش قهرمان مسابقات روی چمن آلمان شد که نشان می دهد همچنان حرف هایی برای گفتن در این زمین دارد.

استانیسلاس واورینکا (سوئیس):

حق نشر عکس AFP

نفر سوم جهان و قهرمان جام آزاد استرالیا هنوز نتوانسته خود را در مسابقات روی چمن نشان دهد. او سال گذشته در مرحله اول ویمبلدون حذف شد، اما امسال در مسابقات کوئینزکلاب لندن به نیمه نهایی رسید.

واورینکا یکی از مستعدترین بازیکنان تنیس جهان است که در رده سوم جهان قرار دارد و پیش بینی می شود که از این هم بالاتر برود. اگر او بتواند تنیسی را که در استرالیا ارائه داد در لندن هم بازی کند، بخت خوبی برای رسیدن به مراحل بالای تورنمنت و حتی رسیدن به فینال و قهرمانی دارد.

قرعه کشی

در قرعه کشی مسابقات مردان که روز جمعه گذشته انجام شد، جوکوویچ و ماری در یک نیمه و نادال، فدرر و واورینکا در نیمه دیگر جدول قرار گرفتند. مهمترین حریفان احتمالی هر یک از آنها برای رسیدن به نیمه نهایی اینها هستند:

  • جوکوویچ: جو ویلفرد سونگا (فرانسه)، ارنست گولبیس (لتونی)، توماس بردیک (چک)، مارین چیلیچ (کرواسی)
  • نادال: میلوش راونیچ (کانادا)، ریچارد گسکه (فرانسه)، کی نیشیکوری (ژاپن)
  • ماری: دیوید فرر (اسپانیا)، گریگور دیمیترف (بلغارستان)، فابیو فونینی (ایتالیا)، کوین اندرسون (آفریقای جنوبی)
  • فدرر: واورینکا (سوئیس)، جان ایزنر (آمریکا)، جرزی یانکوویچ (لهستان)، تامی روبردو (اسپانیا)
  • واورینکا: فدرر (سوئیس)، جرزی یانکوویچ (لهستان)، تامی روبردو (اسپانیا)، جان ایزنر (آمریکا)

مطالب مرتبط