ویمبلدون ۲۰۱۴؛ معادله پیچیده مسابقات زنان

ماریون برتولی حق نشر عکس PA
Image caption سال پیش ماریون بارتولی شگفتی آفرید و قهرمان ویمبلدون شد

در جهان تنیس، مسابقات زنان بطور کلی غیرقابل پیش بینی تر و پرشگفتی تر از قسمت مردان است و خیلی از اوقات، به خصوص در تورنمنت های کوچک تر و گاهی هم در گرانداسلم ها، بازیکنانی به فینال می رسند و حتی قهرمان می شوند که کاملا دور از انتظار بوده اند.

ویمبلدون هم از این امر مستثنی نیست. بطور مثال بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ که قهرمانی زنان ویمبلدون تقریبا در انحصار خواهران ویلیامز (سرینا و وینس) بود و هر کدام پنج بار جام قهرمانی را از آن خود کردند، ماریا شاراپووا از روسیه در ۲۰۰۴، املی مورسمو از فرانسه در ۲۰۰۶، پترا کویتووا از جمهوری چک در ۲۰۱۱ و ماریون بارتولی از فرانسه در ۲۰۱۳ همه را غافلگیر کردند و به قهرمانی در زمین چمن ویمبلدون رسیدند.

به غیر از مورسمو که هنگام پیروزی در ویمبلدون نفر اول جهان بود، شاراپووا و کویتووا و بارتولی هیچکدام حتی جزو بخت های اصلی قهرمانی هم نبودند، اما در شرایط خاص آن روز توانستند بر حریفان فایق آیند و قهرمان شوند.

امسال قسمت زنان ویمبلدون از هر سال پیچیده تر است چون چهره هایی در میان ردیف های بالای رده بندی جهانی و بخت های اصلی این گرانداسلم به چشم می خورند که آنچنان در تنیس روی چمن شناخته شده نیستند. با این همه بر اساس رده بندی جهانی بازیکنان زیر بخت های اصلی قهرمانی هستند:

سرینا ویلیامز (آمریکا):

حق نشر عکس Getty

نفر اول جهان تا کنون پنج بار قهرمان ویمبلدون شده که آخرین بارش در ۲۰۱۲ بود. او در ۲۰۱۳ هم در دو گرانداسلم فرانسه و آمریکا به پیروزی رسید، اما در ۲۰۱۴ در دور چهارم اوپن استرالیا و دور دوم اوپن فرانسه حذف شد.

سرینا که ۳۳ ساله است تاکنون ۱۷ بار در مسابقات گرانداسلم به پیروزی رسیده و هدفش شکستن رکورد استفی گراف آلمانی با ۲۲ جام است. اما دست کم در ۲۰۱۴ او چندان نشانه ای از خود بروز نداده که هنوز قادر به پیروزی در گرانداسلم است.

لی نا (چین):

حق نشر عکس AFP

نفر دوم رده بندی جهانی تا کنون دو جام گرانداسلم در فرانسه و استرالیا از آن خود کرده اما بهترین دست آوردش در ویمبلدون سه بار رسیدن به یک چهام نهایی در ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ بوده است.

لی نا امسال در استرالیا قهرمان شد، اما در فرانسه در همان مرحله اول حذف شد، او دیروز دوشنبه ۲۳ ژوئن (۲ تیر) در اولین مسابقه اش در ویمبلدون پااولا کانیا از لهستان را شکست داد و به دور دوم رفت.

سیمونا هالپ (رومانی):

حق نشر عکس AP

این بازیکن ۲۳ ساله که امسال با رسیدن به فینال گرانداسلم فرانسه به ردیف سوم رده بندی جهانی صعود کرد، رکورد قابل ذکری در ویمبلدون ندارد. او سال گذشته در مرحله دوم حذف شد که یک پله بالاتر از سال ۲۰۱۲ بود.

اما از آن پس هالپ در اوپن آمریکا به دور چهارم رسید، در استرالیا تا یک چهارم نهایی پیش رفت و در فرانسه فینالیست شد. او اگر این روند را ادامه دهد دیر یا زود یک مقام قهرمانی گرانداسلم یا بیشتر به کارنامه اش اضافه خواهد کرد.

آگنیشکا رادوانسکا ( لهستان):

حق نشر عکس Getty

رادوانسکا نیز مثل هالپ تا کنون در هیچ گرانداسلمی پیروز نشده، اما رکوردش در ویمبلدون بهتر است چون در ۲۰۱۲ فینالیست شد و سال گذشته به نیمه نهایی رسید.

رادوانسکا امسال در استرالیا هم به نیمه نهایی رسید، اما در فرانسه در دور سوم حذف شد. مسابقه او در مرحله اول ویمبلدون در مقابل آندریا میتو از رومانی دیشب نیمه تمام ماند که امروز ادامه پیدا خواهد کرد.

ماریا شاراپووا (روسیه):

حق نشر عکس Getty

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران تنیس، شاراپووا پس از سرینا ویلیامز بیشترین بخت قهرمانی را دارد. او که صاحب پنج جام گرانداسلم است مثل ویلیامز در هر چهار گرانداسلم موفق بوده است.

شاراپووا که ماه گذشته در فرانسه پیروز شد در ویمبلدون هم رکورد خوبی دارد و به غیر از یک قهرمانی بارها به مراحل بالای این تورنمنت رسیده.

به جز این پنج بازیکن البته پترا کویتووا قهرمان پیشین ویمبلدون از جمهوری چک و ویکتوریا آزارنکا صاحب دو جام گرانداسلم استرالیا از بلاروس هم از بخت های قهرمانی هستند.

البته شاید امسال هم مثل پارسال بازیکنی که کسی فکرش را نمی کند بالا بیاید و قهرمان شود.

مطالب مرتبط