ویمبلدون ۲۰۱۴: رقابت قهرمانان سابق در کنار زمین

ویمبلدون حق نشر عکس Getty
Image caption امسال برای اولین بار تعدادی از قهرمانان سابق به عنوان مربی قهرمانان فعلی در ویمبلدون هستن

ویمبلدون جدا از این که محل مصاف بهترین بازیکنان تنیس است که هرسال در ماه ژوئن برای دستیابی به این جام پرافتخار در لندن اجتماع می کنند هر ساله شاهد گردهمایی قهرمانان سابق هم هست که بعضی برای لذت بردن از مسابقات و بعضی هم به دعوت شبکه های تلویزیونی بین المللی به عنوان مفسر و صاحب نظر تنیس در اینجا گرد هم می آیند.

اما امسال برای اولین بار می بینیم که تعدادی از این قهرمانان سابق به عنوان مربی قهرمانان فعلی در ویمبلدون هستند و در کنار زمین با حرارت نظاره گر فعالیت شاگردان خود هستند، شاگردانی که افتخارات خیلی بیشتری از آنان داشته اند.

تا دو سه سال پیش مربیان تنیس معمولا بر سه دسته بودند: یکی مربیان حرفه ای که از اول مربیگری را بر بازیگری ترجیح دادند مثل نیک بولیتری که بازیکنی مثل آندره آغاسی را تربیت کرد یا تونی نادال عمو و مربی رافائل نادال نفر اول تنیس مردان.

دسته دوم بازیکنانی بودند که سابقه آبرومندی در تنیس داشتند اما هیچوقت به رده های خیلی بالای تنیس نرسیدند و پس از بازنشستگی به مربیگری روی آوردند که اتفاقا بعضی از آنها خیلی هم موفق از آب درآمدند مثل براد گیلبرت که او هم مربی آندره آغاسی بود یا تیم گولیکسون مربی پیت سمپراس.

دسته سوم هم والدین بازیکنان بودند که از کودکی فرزندان خود را تعلیم می دادند مثل ریچارد ویلیامز پدر وینس و سرینا ویلیامز و جودیت ارسکین مادر اندی ماری که مربیان موفقی هم بودند اما زمانی که فرزندانشان به رده های بالای تنیس جهان رسیدند ترجیح دادند از مربیان حرفه ای تر استفاده کنند.

البته در گذشته هم قهرمانانی بودند که به مربیگری روی آوردند مثل تونی روش استرالیایی که شاگردانی چون ایوان لندل، پاتریک رفتر، راجر فدرر و لیتون هیوئیت داشت که هرکدام در زمان خود نفر اول رده بندی جهانی بودند اما تعداد این قهرمان مربیان زیاد نبود.

حق نشر عکس AFP
Image caption تخصص بوریس بکر روی زمین چمن است و باید دید جوکوویچ تحت نظر او چه خواهد کرد

روند به خدمت گرفتن قهرمانان سابق را سه سال پیش اندی ماری بریتانیایی آغاز کرد که ایوان لندل را به عنوان مربی خود معرفی کرد. لندل که اصلا اهل چکسلواکی سابق است و بعدها تابعیت ایالات متحده را پذیرفت و آمریکائی شد بین سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ مجموعا ۲۷۰ هفته نفر اول رده بندی جهانی بود و هشت بار در مسابقات گرانداسلم پیروز شد.

ماری در زمانی که با لندل کار می کرد موفق شد یک مدال طلای المپیک و دو جام گرانداسلم یکی در اوپن آمریکا و دیگری در ویمبلدون به دست آورد. جالب اینکه خود لندل با اینکه دو بار در ویمبلدون به فینال رسید نتوانست صاحب این جام شود. اما سه ماه پیش لندل و ماری اعلام کردند که همکاری خود را پس از دو سال پایان داده اند. ماری پس از لندل چند هفته پیش اعلام کرد که آملی مورسمو قهرمان زنان استرالیا و ویمبلدون در سال ۲۰۰۶ و نفر اول رده بندی زنان در سال ۲۰۰۴را به خدمت گرفته است.

بوریس بکر قهرمان آلمانی که سه بار از ویمبلدون سربلند بیرون آمده و مجموعا شش جام گرانداسلم را به خانه برده هم سال گذشته به جرگه مربیان پیوست. بکر که پس از بازنشستگی تجارت می کرد و ارتباطش با تنیس تفسیر مسابقات گرانداسلم برای بی بی سی و شبکه های تلویزیونی آلمان بود اکنون مربی نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان است.

جوکوویچ از زمان همکاری با بکر یعنی از آغاز سال جاری در گرانداسلم استرالیا در نیمه نهایی شکست خورد و در رولان گاروس در فینال. اما تخصص بکر روی زمین چمن ویمبلدون است و باید دید جوکوویچ تا چه حد در اینجا موفق خواهد شد.

حریف اصلی بکر در ویمبلدون که دو بار او را در فینال شکست داد، استفان ادبرگ سوئدی، هم از اواخر سال گذشته مربی راجر فدرر پرافتخارترین بازیکن جهان است. جالب اینجاست که فدرر یازده جام گرانداسلم بیشتر از ادبرگ برده اما روشن است که تشخیص داده ادبرگ می تواند برای کسب افتخارات بیشتر به او کمک کند.

اکنون در حالی که قهرمانان تنیس در داخل زمین با هم رقابت می کنند قهرمانان پیشین رقابت خود در داخل زمین را در کنار زمین از سرگرفته اند. در هرحال حتما این قهرمانان سابق با تجربه ای که دارند کمک بزرگی برای شاگردان خود هستند وگرنه با این دستمزدهای گزاف به خدمت گرفته نمی شدند. اما فعلا فقط کارنامه لندل در همکاری با ماری روشن است و بقیه را باید صبر کرد و دید.

مطالب مرتبط