سوارز به مدت چهار ماه و از ۹ بازی ملی محروم شد

حق نشر عکس Reuters

لوییس سوارز مهاجم تیم ملی اروگوئه برای چهار ماه از هر گونه فعالیت در فوتبال و همچنین از نه بازی ملی محروم شد. فیفا این محرومیت را پس از آن اعمال کرد که جورجو کیلینی مدافع تیم ملی ایتالیا ادعا کرد در بازی اروگوئه و ایتالیا، سوارز او را گاز گرفته است.

علاوه بر این سوارز ۱۱۰ هزار دلار هم جریمه نقدی شده است.

این بزرگترین مجازات در تاریخ جام جهانی است. پیش از این، مائورو تاسوتی بازیکن تیم ملی ایتالیا برای ضربه‌ای که با آرنج به لوییز انریکه بازیکن تیم ملی اسپانیا در سال ۱۹۹۴ زد بزرگترین مجازات را در جام جهانی متحمل شده و هشت جلسه محروم شده بود.

به این ترتیب سوارز در بازی مرحله یک هشتم جام جهانی بین کلمبیا و اروگوئه که شنبه برگزار می‌شود حضور نخواهد داشت. اولین بازی او برای لیورپول هم بعد از پنجم آبان خواهد بود، در حالیکه لیگ برتر انگلیس ۲۵ مرداد آغاز می‌شود.

لوییس تابارز، سرمربی تیم ملی اروگوئه، بازیکنان و فدارسیون فوتبال این کشور و نیز رسانه‌های اروگوئه همگی این موضوع را انکار کرده و مدعی شده‌اند رسانه‌های انگلیس و ایتالیا به انتقام شکست از اروگوئه و حذف از جام جهانی سوارز را هدف حمله قرار داده‌اند.

با این حال سوارز پیش از دو بار دیگر به دلیل گاز گرفتن بازیکن حریف محروم شده است، او در نوامبر سال ۲۰۱۰، به علت گاز گرفتن اتمان باکال، بازیکن پی‌اس‌وی آیندهوون، هفت بازی محروم شد. سوارز در آن زمان بازیکن آژاکس بود.

حق نشر عکس Reuters

سال گذشته نیز سوارز برانیسلاو ایوانویج، مدافع چلسی، را در بازی لیورپول و چلسی گار گرفت که ده بازی محرومیت برایش در پی داشت.

مهاجم اروگوئه‌ای که یکی از بهترین مهاجمان حال حاضر دنیا محسوب می‌شود و فصل گذشته با ۳۱ گل آقای گل لیگ برتر انگلیس شد همیشه جنجال ساز بوده است.

در جام جهانی گذشته در بازی غنا و اروگوئه، سوارز توپ را به عمد با دست از روی خط دروازه تیمش برگرداند. سوارز اخراج شد اما آساموآ ژیان مهاجم غنا نتوانست پنالتی را گل کند. اروگوئه در پنالتی غنا را برد و به جمع چهار تیم پایانی پیوست.

این حادثه یکی جنجال‌های بزرگ جام جهانی گذشته بود و محرومیت فعلی هم تاکنون بزرگترین جنجال این جام جهانی بوده است.

سوارز در اروگوئه قهرمان ملی است اما در بریتانیا بشدت زیر انتقاد رسانه‌ها بوده است.

سوارز علاوه بر این در سال ۲۰۱۱ بعلت توهین نژادپرستانه به پاتریس اورا مدافع منچستر یونایتد هشت بازی محروم و ۴۰ هزار پوند جریمه شده بود.