بازگشت فوتبال خیره کننده هلند با مربیگری فان خال

حق نشر عکس AFP

مهمترین نکته در مورد عملکرد تیم ملی هلند در رقابت های جام جهانی که توجه من را جلب کرده نه تکنیک و یا تعداد گل ها بلکه روحیه این تیم است. و عامل اصلی در ایجاد این روحیه لوئیس فان خال سرمربی این تیم است که من به خوبی او را می شناسم. او زمانی که مربی باشگاه آژاکس بود در سن شانزده سالگی برای اولین بار من را به زمین فرستاد.

از فصل آینده که فان خال کار مربیگری باشگاه منچستر یونایتد را رسما به عهده خواهد گرفت طرفداران این باشگاه حتما شمه بیشتری از فوتبالی را خواهند دید که هلند در این جام جهانی ارائه می دهد. شیوه بازی آنها یک فوتبال خوب با هدف مشخص برای پیروزی است.

شکی نیست که کیفیت مهاجمان هلند در پیروزیهای قاطع این تیم بر اسپانیا، استرالیا و شیلی نقش مهمی ایفا کرده است. ولی ما در درگذشته شاهد بودیم که تیم های ملی هلند حتی با داشتن استعدادهای درخشان تری از تیم امروزی، نتوانستند به این خوبی در رقابت های بین المللی ظاهر شوند.

استعداد و قابلیت های فردی بازیکنان برای ممانعت از شکست زودرس تیم هلند کافی نیست. نکته مهم روحیه بازیکنان و کارجمعی اعضای تیم است. با مربیگری فان خال به نظر می رسد که تیم هلند خیلی یکپارچه و مستحکم است و اعضای آن در هماهنگی با یکدیگر بازی می کنند. اگر قابلیت های تاکتیکی برجسته فان خال را نیز به این موضوع بیافزاییم می بینیم که تیم هلند برای ادامه یک عملکرد عالی در جام جهانی برزیل شانس زیادی دارد.

چند قابلیتی بودن مازاد بر کیفیت

هر چهار بازیکن مشهور تیم ملی هلند در مسابقات جام جهانی برزیل بسیار عالی درخشیده اند.

رابین فان پرسی و آرین روبن هر دو عالی بازی کرده و در دو مسابقه اول هرکدام سه گل زده اند. وسلی اسنایدر هم با وجود سن بالا اکنون در فرم خوبی است و نایجل دی یانگ هم در استحکام دفاع این تیم نقش خوبی ایفا می کند.

اما بازیکنان جوان تیم هم که در خارج از هلند شناخته شده نیستند عملکرد خیلی خوبی داشتند و به خصوص در مسابقه در مقابل اسپانیا واقعا بالاتر از توانایی و سطح خود بازی کردند.

من قبلا در مورد قابلیت های یکی از این جوانان برونو مارتینز ایندی مدافع ۲۲ ساله، شنیده بودم ولی دالی بلیند بازیکن جوان باشگاه آژاکس نیز با آن پاس عالی خود برای رابین فان پرسی که با یک پرش خیره کننده و ضربه سر گل اول را وارد دروازه اسپانیا کرد، قابلیت خود را نشان داد.

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption رابین فان پرسی و گل فراموش نشدنی اش به اسپانیا در جام جهانی برزیل ۲۰۱۴

اما دیدن یک چنین عملکردی از سوی تیم ملی هلند مرا چندان متعجب نکرد چون من می دانستم که لوئیس فان خال در ساختن یک تیم توانایی زیادی دارد.

برونو مارتینز ایندی، دالی بلیند و استفان ده فری هر سه بازیکنانی چند کاره و چند قابلیتی هستند که در موقعیت های مختلفی می توانند بازی کنند و این دقیقا همان روشی است که فان خال دوست دارد.

علاوه بر این او همیشه در به کارگیری بازیکنان جوان عملکرد خوبی داشته. البته او شخصیت بسیار قوی و گاه تندخویی دارد اما سابقه مربیگری او به خوبی قابلیت های او را نشان می دهد و بازی کردن تحت مربیگری او عالی است. خود من رابطه بسیار خوبی با او دارم.

او به فوتبال علاقه فراوانی دارد و دانش تاکتیکی و فنی او بسیار عالی است. نقطه قوت اصلی او تشریح دیدگاهش و اجرای برنامه ای است که در ذهن دارد. او کاری می کند که همه بازیکنان دقیقا کاری را که او می خواهد انجام دهند. همه می پرسند که آیا فان خال به عنوان مربی باشگاه منچستریونایتد نیز موفق خواهد بود؟ به نظر من کار او خیلی خوب خواهد بود ولی در گام نخست باید یک تیم قوی و قابل رقابت بسازد.

داشتن طرح درست برای هر مسابقه

تیمهای ملی از جمله تیم هلند، مثل تیم های باشگاهی یک دست نیستند و قاعدتا فان خال برای مسابقات جام جهانی باید از بین بازیکنانی که در اختیار دارد بهترین ترکیب را انتخاب کند. اما یکی از نقاط قوت او انعطاف در نقشه کلی هر مسابقه و در نتیجه انتخاب سیستمی است که با بازیکنان موجود خوانایی داشته باشد.

به عنوان مثال پس از مصدوم شدن کوین استروتمن بازیکن کلیدی خط میانی او سیتسم ۴ ،۳ ، ۳ را رها کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رابین فان پرسی و آرین روبن (در عکس) هر دو عالی بازی کرده و در دو مسابقه اول هرکدام سه گل زده اند

نکته مهم این است که بازیکنان تیم با تغییر سیستم موافق بوده و به راحتی خود را با سیستم های دیگر انطباق می دهند. چون آنها می خواهند علاوه بر ارائه یک فوتبال زیبا که شیوه همیشگی هلندی هاست، نتیجه خوبی به دست بیاورند.

من همیشه معتقد بوده ام که مسئله اصلی در فوتبال نتیجه و پیروزی است. ولی برای کسب این نتیجه به یک نقشه درست برای هر مسابقه نیاز هست. و این نقشه باید با قابلیت ها و ترکیب بازیکنان انطباق یابد و نه برعکس.

لوئیس فان خال تاکنون این اصل را خیلی خوب اجرا کرده و آنچه که از عملکرد بازیکنان می بینیم این است که آنها قصد ندارند به همان شیوه "همیشگی هلندی" بازی کنند. هر کدام از اعضای تیم خود را با آنچه که از او خواسته شده منطبق کرده است چون به خوبی می دانند که فقط از این طریق نتایج بهتری کسب خواهند کرد.

تا امروز عملکرد تیم هلند از هر دو لحاظ خیلی خوب بوده، هم پیروزیهای درخشانی کسب کرده اند و هم فوتبال خوبی ارائه داده اند.

پرهیز از رویارویی با برزیل

عملکرد تیم هلند من را کاملا غافلگیر کرده است، البته به معنای مثبت آن. آنها با پیروزی بر قهرمان جهان در اولین مسابقه خود گام بزرگی برداشتند. در مسابقه با استرالیا نیز که همه انتظار پیروزی داشتند بازی خوبی ارائه دادند و از یک مرحله دیگر که می توانست یک مانع روحی تلقی شود عبور کردند.

روز دوشنبه نیز با پیروزی دو بر صفر در برابر شیلی، به عنوان تیم اول گروه خود به مرحله بعدی صعود کرده و از روبرو شدن با برزیل در شروع مسابقات حذفی پرهیز کردند.

هر چند برزیل با کمی دشواری و یک تساوی در مقابل مکزیک به عنوان تیم اول گروه خود به مرحله بعدی صعود کرد ولی قاعدتا تمام تیم های امیدوار به پیشروی در جام جهانی امسال ترجیح می دهند با این تیم روبرو نشوند. چون گذشته از کیفیت تیم برزیل، همه می دانند که بازیکنان آن به عنوان کشور میزبان به شدت برای کسب پیروزی خواهند جنگید.

من تا اوایل فصل جاری در برزیل بودم و برای باشگاه بوتافوگو در شهر ریودوژانیرو بازی می کردم. برزیل را خوب می شناسم و می دانم که در ادامه مسابقات بازی آنها بهتر خواهد شد و بنابراین در مرحله حذفی یک تیم خطرناک خواهند بود.

تیم هلند یک هدف اصلی دارد و آن کسب نتیجه و پیشروی در سیر صعودی رقابتهاست و به همین خاطر روبرو نشدن با برزیل راه آنها را را هموارتر خواهد کرد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که با تساوی مکزیک در برابر برزیل نباید این تیم را که حریف بعدی هلند است دست کم گرفت.

قبل از شروع رقابت های اصلی جام جهانی امسال انتظارات در مورد پیشرفت هلند خیلی فروتنانه بود چون در جریان مسابقات جام ملتهای اروپا در سال ۲۰۱۲ این تیم در هر سه مسابقه مرحله گروهی شکست خورد و راهی خانه شد.

اما در جام جهانی امسال هدفی که فدراسیون فوتبال هلند برای خود تعیین کرده رسیدن به مرحله نیمه نهایی است و قاعدتا باید هدف واقع بینانه ای باشد.

من مطمئن نیستم که تیم هلند تا آن مرحله صعود کند ولی برای رسیدن به آن مرحله باید برای هدف بزرگتری یعنی رسیدن به فینال تلاش کرد. فراموش نکنیم که در جام جهانی قبل هلند به فینال رسید هر چند گل زیبای آندرس اینیستا در وقت اضافی برتری اسپانیا را ثابت کرد.

افتخارات لوئیس فان خال

کسب قهرمانی در لیگ کشوری: در مقام مربی آژاکس سالهای ۹۴، ۹۵ و ۹۶ در مقام مربی بارسلونا ۹۸ و ۹۹

در مقام مربی آلکمار ۲۰۰۹ در مقام مربی بایرن مونیخ ۲۰۱۰

لیگ قهرمانان اروپا در مقام مربی آژاکس ۹۵

جام حذفی اروپا در مقام مربی آژاکس ۹۵

سوابق هلند در رقابت های مهم بین المللی

در جام ملت های اروپا سال ۱۹۸۸ آلمان غربی با پیروزی دو بر صفر بر روسیه در مسابقه فینال اولین افتخار مهم خود را کسب کرد.

در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه دو بر یک در برابر آلمان از رقابت ها حذف شد.

در جام ملت های اروپا ۱۹۹۲ سوئد در مرحله نیمه نهایی با نتیجه پنج بر چهار در برابر دانمارک شکست خورد.

در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه سه بر دو از برزیل که در آن سال قهرمان جهان شد شکست خورد.

در جام ملت های اروپا ۱۹۹۶ انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی و در نتیجه ضربات پنالتی با نتیجه پنج بر چهار از فرانسه شکست خورد.

در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در مرحله نیمه نهایی و در نتیجه ضربات پنالتی از برزیل شکست خورد.

در جام ملت های اروپا ۲۰۰۰ بلژیک و هلند در مرحله نیمه نهایی و در ضربات پنالتی از ایتالیا شکست خورد.

در جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن و کره جنوبی پس از شکست در برابر پرتغال و ایرلند به رقابت های نهایی آن جام راه نیافت.

در جام ملت های اروپا ۲۰۰۴ پرتغال در مرحله نیمه نهایی با نتیجه دو بریک از پرتغال میزبان جام شکست خورد.

در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان در آغاز مرحله حذفی با شکست یک بر صفر در برابر پرتغال از رقابت ها حذف شد.

در جام ملت های اروپا ۲۰۰۸ اتریش و سوئیس در مرحله یک چهارم نهایی بانتیجه سه بر یک از روسیه شکست خورد.

در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در مسابقه فینال با نتیجه یک بر صفر از اسپانیا شکست خورد.

در جام ملت های اروپا ۲۰۱۲ لهستان و اوکراین با سه شکست پیاپی در مرحله رقابت های گروهی از این جام حذف شد.