ویمبلدون ۲۰۱۴؛ یک هفته با تنیس

سرینا ویلیامز حق نشر عکس Getty
Image caption سرینا ویلیامز، نفر اول رده‌بندی جهانی زنان

مسابقات تنیس ویمبلدون امسال هفته دوم خود را بدون سرینا ویلیامز آمریکایی نفر اول رده بندی جهانی زنان و مدعی اصلی قهرمانی این تورنمنت آغاز می کند.

سرینا که صاحب ۳۲ جام گرانداسلم (۱۷ انفرادی، ۱۳ دوبل و ۲ دوبل مختلط) و چهار مدال طلای المپیک (یک انفرادی و ۳ دوبل) است روز شنبه از الیزه کورنه، نفر بیست و پنجم جهان از فرانسه شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد.

این شکست غیر منتظره سرینا را از دستیابی به ششمین جام انفرادی ویمبلدون بازداشت. او پنج بار هم در دوبل و یک بار هم در دوبل مختلط قهرمان ویمبلدون شده است. البته هنوز در قسمت دوبل به اتفاق خواهرش ونوس از مدعیان قهرمانی است.

ویلیامز که سال گذشته با پیروزی در گرانداسلم های فرانسه و آمریکا به قهرمانی رسید و به صدر رده بندی جهانی بازگشت، امسال با این که در سه تورنمنت کوچکتر پیروز شده در مسابقات گرانداسلم چندان موفق نبوده است. او در استرالیا در دور چهارم، در فرانسه در دور دوم و حالا در ویمبلدون در دور سوم حذف شد.

سرینا ویلیامز تنها قربانی بلندپایه قسمت زنان نبود. لی نا، نفر دوم رده بندی جهانی هم در دور دوم از مسابقات خارج شد. لی تا کنون دو جام گرانداسلم در فرانسه و استرالیا از آن خود کرده، اما بهترین دست آوردش در ویمبلدون سه بار رسیدن به یک چهام نهایی در ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ بوده است.

اما در قسمت مردان تمام مدعیان قهرمانی به سلامت به هفته دوم و رسیدند و هیچیک در سه دور اول با چالشی جدی روبرو نشدند. البته از میان ده نفر اول رده بندی جهانی توماس بردیچ نفر ششم از جمهوری چک، داوید فرر نفر هفتم از اسپانیا و ارنستس گولبیس نفر دهم از لتونی به هفته دوم نرسیدند، اما هیچیک از مدعیان اصلی قهرمانی امسال محسوب نمی شدند. خوان مارتین دل پوترو نفر هشتم رده بندی نیز به سبب ضرب دیدگی اصلا در ویمبلدون امسال شرکت نکرده است. مسابقه دور سوم استانیسلاس واورینکا، نفر سوم رده بندی جهانی و قهرمان امسال اوپن استرالیا هم به دلیل بارندگی شدید روز شنبه به هفته دوم افتاده است.

در میان بازیکنان مرد مدعی که همچنان در مسابقات حضور دارند، اندی ماری مدافع عنوان قهرمانی از بریتانیا تاکنون بهترین عملکرد را داشته است. او هر سه مسابقه خود را در سه ست سریع به پایان برده و در مقابل ۵۵ گیمی که برده تنها ۱۹ گیم باخته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption در میان مردان، ماری بریتانیایی بهترین نتایج را در هفته اول کسب کرد

راجر فدرر سوئیسی که به دنبال هشتمین مقام قهرمانی خود در ویمبلدون است نیز تمام مسابقات خود را سه ست برده، اما در مقابل ۵۵ گیمی که برده ۶ گیم بیشتر از ماری یعنی ۲۵ گیم باخته است. استانیسلاس واورینکا از سوئیس نفر سوم و نوواک جوکوویچ صرب نفر دوم جهان هرکدام یک ست باخته اند.

اما رافائل نادال نفر اول رده بندی جهانی از اسپانیا در هر سه مسابقه خود یک ست باخته است. او که بدون آمادگی در زمین چمن به ویمبلدون آمده در هر مسابقه خود بهتر از مسابقه قبلی ظاهر شده و در آخرین مصاف خود که با میخائیل کوکوشکین از قزاقستان بود، پس از آنکه ست اول را در تایبریک به حریف باخت سه ست بعدی را هریک با نتیجه شش بر یک برد.

در میان زنان، ماریا شاراپووا، قهرمان روس رولان گاروس با قدرت کامل هر سه مسابقه خود را برده و تنها ۷ گیم به حریفان واگذار کرده است. اگنیشکا رادوانسکا، نفر چهارم جهان از لهستان هم بدون باختن ست به دور چهارم رسیده و پترا کویتووا قهرمان سال ۲۰۱۱ ویمبلدون از جمهوری چک هم فقط یک ست باخته که به ونوس ویلیامز آمریکایی قهرمان ۱۰ جام ویمبلدون (۵ انفرادی و ۶ دوبل) بوده است.

البته مسابقات امسال بدون جنجال هم نبوده و یک تصمیم مقامات ویمبلدون صدای بعضی از بازیکنان را درآورده است. داستان از این قرار است که هر ساله در اولین روز هفته دوم مسابقات یعنی دوشنبه مسابقات دور چهارم مردان برگزار می شد. اما امسال برگزارکنندگان بارندگی روز شنبه را که باعث شد دو مسابقه اصلی انجام نشود دلیل آورده و باز های دور چهارم نیمه دوم جدول مسابقات را به سه شنبه عقب کشیده اند.

این تصمیم بدان معناست که بازیکنانی که در نیمه اول جدول هستند مثل ماری و جوکوویچ دور چهارم خود را روز دوشنبه برگزار می کنند و برندگانشان تا چهارشنبه که روز یک چهارم نهایی است دو روز استراحت دارند. اما بازیکنان نیمه دوم یعنی نادال، فدرر و واورینکا باید سه شنبه در یک هشتم نهایی بازی کنند و چهارشنبه در یک چهارم.

نادال اولین بازیکنی بود که از این تصمیم انتقاد کرد و گفت استراحت نکردن در بین مسابقات بر کیفیت بازی آنان تأثیر می گذارد و فدرر هم با اینکه معمولا عادت ندارد از تصمیمات برگزارکنندگان مسابقات انتقاد کند، گویا با نادال موافقت کرده است. اما بدترین وضع مربوط به واورینکاست که اگر برنده شود باید سه روز پشت هم مسابقه دهد: دوشنبه دور سوم، سه شنبه یک هشتم و چهارشنبه یک چهارم نهایی.

بعید نیست که امروز و فردا صدای واورینکا هم دربیاید اما اینکه حرفش را کسی بشنود بعید است.

مطالب مرتبط