سرمربی الجزایر: روزه گرفتن بازیکنان مسئله شخصی است

حق نشر عکس PATRIK STOLLARZ.AFP.Getty Images
Image caption وحید هلیل هودزیچ، سرمربی الجزایر: می‌خواهم بحث روزه را همین جا تمام کنم

وحید هلیل‌هوجیچ، سرمربی تیم فوتبال الجزایر در پاسخ به این سوال که آیا بازیکنان تیم ملی این کشور در حین جام جهانی روزه می‌گیرند یا نه، این موضوع را مسئله‌ای شخصی و این سوال را بی‌احترامی و غیر اخلاقی نامید.

الجزایر امروز در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی برزیل با آلمان روبرو خواهد شد. سوال درباره روزه‌داری در کنفرانس خبری پیش از مسابقه از سرمربی بوسنیایی الجزایر پرسیده شد و پاسخ خشم‌آلود او را به همراه داشت.

او گفت: "بازیکنان هر طور که بخواهند [در این مورد] عمل خواهند کرد و من می‌خواهم این بحث را همین جا تمام کنم."

سرمربی ۶۱ ساله الجزایر که از سوال در مورد ماه رمضان آشکارا ناراحت شده بود ادامه داد: "رمضان رسیده و من می‌بینم که بعضی از روزنامه‌های الجزایر من، وجهه و اعتبارم را زیر سول می‌برند... آنها سعی می‌کنند دیگران را از من و خانواده‌ام متنفر کنند . این واقعا چندش آور است."

تیم ملی الجزایر، حکیم چلبی، یکی از برجسته ترین متخصصان فیفا در زمینه روزه داری فوتبالیست‌ها را همراه خود به برزیل برده است.

سرمربی الجزایر تاکید کرد که "این اولین بار نیست که من در تیمم بازیکن مسلمان دارم، من خودم مسلمانم اما همیشه بازیکنانم را آزاد گذاشته‌ام. این یک مسئله خصوصی است و به حق اشخاص در آزادی بیان بر می گردد."

"کار کسانی که از تیم ما و اعمال من انتقاد می کنند، اهانت آمیز است. اما من کارم را به عنوان مربی با این تیم ادامه خواهم داد و متاسفم که از کارهای من انتقاد می‌شود."

آقای هلیل‌هوجیچ خطاب به خبرنگاران هشدار داد که اگر به سوال کردن درباره ماه رمضان ادامه دهند، او کنفرانس خبری را را ترک خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption مسعود اوزیل بازیکن تیم ملی آلمان گفته در جام جهانی روزه نخواهد گرفت

به جز بازیکنان الجزایر، تیم ملی آلمان هم دو بازیکن مسلمان دارد: سامی خدیرا و مسعود اوزیل.

اوزیل اعلام کرده که در طول مسابقات روزه نمی‌گیرد، اما مجید بوقره، کاپیتان تیم ملی الجزایر گفته که روزه خواهد گرفت.

به جز اینها، کریم بنزما، ممدو ساکو، موسا سیسوکو و باکاری سانیا در تیم ملی فرانسه، ژردان شکیری در تیم ملی سوئیس، موسا دمبله، مروان فلینی و عدنان یانوزای بازیکنان تیم بلژیک هم با مسئله تداخل ماه رمضان با جام جهانی روبرو هستند.

از این میان باکاری سانیا هم اعلام کرده روزه نخواهد گرفت.

مسئله روزه فوتبالیست‌ها در ماه رمضان همیشه محل بحث بوده است.

در ایران روایت رسمی همواره این بوده که بازیکنان روزه می‌گیرند و با روزه‌داری تمرین می‌کنند و زمان مسابقات لیگ برتر فوتبال هم به بعد از افطار منتقل می‌شود.

با این حال در مرداد ۱۳۸۹، باشگاه استیل آذین علی کریمی را به علت "حرمت شکنی و تظاهر به روزه خواری" و "رعایت نکردن شئونات ماه مبارک رمضان در جریان تمرین" از باشگاه اخراج کرد.

در اروپا هم در تابستان سال ۲۰۰۹، زمانی که ژوزه مورینیو سرمربی اینترمیلان بود، در مسابقه این تیم با باری پس از نیم ساعت سولی مونتاری بازیکنان غنایی را به دلیل اینکه انرژی کافی نداشته تعویض کرد و گفت: "مشکل مونتاری به ماه رمضان برمی‌گردد، شاید در این گرما روزه گرفتن برای او خوب نیست. برای بازیکنی که فوتبال بازی می‌کند رمضان در موقع خوبی فرا نرسیده است."

این اظهارات اعتراض برخی از علمای مسلمان را به همراه داشت.

مطالب مرتبط