ویمبلدون ۲۰۱۴: سه شنبه سیاه مدعیان

نادال و کیریوس حق نشر عکس Reuters
Image caption نیک کیریوس، نوجوان نوزده ساله استرالیایی مرد شماره یک تنیس جهان را شکست داد و به خانه فرستاد

دومین سه شنبه ویمبلدون امسال روز سیاهی برای دو مدعی اصلی قهرمانی مردان و زنان بود: رافائل نادال نفر اول رده بندی جهانی مردان از اسپانیا و ماریا شاراپووا بازیکن روس و قهرمان رولان گاروس.

نادال از ابتدای تورنمنت در قد و قواره و آمادگی یکی از مدعیان اصلی قهرمانی ظاهر نشده بود، اما در هر بازی بهتر از بازی قبل عمل می کرد. او در دور چهارم در مقابل حریفی ایستاد که چیز زیادی در باره اش نمی دانست و هرگز با او مبارزه نکرده بود.

نیک کیریوس بازیکن ۱۹ ساله استرالیایی از ابتدای ویمبلدون نظر کارشناسان را به خود جلب کرده بود، اما اکثر این کارشناسان احتمال نمی دادند که او بتواند نفر اول جهان را شکست دهد، چون از سال ۱۹۹۲ تاکنون هیچ بازیکن خارج از صد نفر اول رده بندی نتوانسته بود در ویمبلدون نفر اول جهان را شکست دهد. با این همه از ابتدای مسابقه مشخص شد که نادال کار بسیار سختی در پیش دارد.

اسلحه اصلی کیریوس سرویس های بسیار سنگین و سریع اوست که به حریف مجال فکر کردن نمی دهد، اما در عین حال او در بازگرداندن سروهای حریفش نیز نسبتا خوب عمل می کند. از این رو نادال نتوانست در برابر توپخانه سنگین او مقاومت کند، توپخانه ای که در چهار ست ۳۷ آس به ثمر رساند.

نادال با اینکه در ست دوم توانست سرویس کیریوس را یک بار بشکند و ست را هفت بر پنج ببرد دو ست اول و سوم را بدون اینکه هیچکدام قادر باشند سرویس دیگری را بشکنند در تایبرک به کیریوس باخت. در ست چهارم این نوبت کیریوس بود که یک بار سرویس نادال را بشکند و ست را با نتیجه شش بر سه و مسابقه را در چهار ست ببرد.

اکنون شکست نادال نیمه زیرین جدول بازی ها را بازتر کرده و راه رسیدن به فینال برای برنده بازی راجر فدرر و هموطن سوئیسی اش استانیسلاس واورینکا ساده تر شده است. اما در هر حال باید در نظر داشت که هنوز کیریوس و میلوش رائونیچ، نفر نهم جهان از کانادا هم هنوز در جدول هستند.

این شکست همچنین صدرنشینی نادال در رده بندی جهانی را هم تهدید می کند چون اگر نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان از صربستان قهرمان ویمبلدون شود در جدول رده بندی جای نادال را خواهد گرفت. البته فقط در صورت قهرمانی جوکوویچ این اتفاق روی می دهد.

و اما در قسمت زنان شکست ماریا شاراپووا در دور چهارم ویمبلدون نه تنها انبوه هواداران این بازیکن روس را دلشکسته و مأیوس کرد که قسمت زنان این تورنمنت را هم بدون یک بخت اصلی برای قهرمانی باقی گذاشت و همه بازیکنان مانده در جدول را برای قهرمان شدن امیدوارتر کرد.

شاراپووا نفر پنجم رده بندی جهانی تنیس زنان است، اما پس از حذف سرینا ویلیامز آمریکایی بیشترین شانس را برای کسب دومین جام ویمبلدون خود داشت. او روز سه شنبه در مقابل آنجلیک کربر بازیکن ۲۶ ساله آلمانی با این که تمام تلاش خود را به کار برد، مغلوب قدرت و تکنیک برتر حریف شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آنجلیک کربر که شاراپورا را شکست داد، یک مربی ایرانی آلمانی به نام بنیامین ابراهیم زاده دارد

کربر که نفر هفتم رده بندی جهانی است در دوران بازیگری حرفه ای خود که از یازده سال پیش آغاز شده در سه تورنمنت تور زنان و ۱۱ تورنمنت فدراسیون بین المللی تنیس به مقام قهرمانی رسیده، اما در گرانداسلم ها بیشترین دستاورد او رسیدن به مرحله نیمه نهایی اوپن آمریکا و ویمبلدون بوده است.

از سال ۲۰۱۱ که کربر برای اولین بار در آمریکا به نیمه نهایی یک جام گرانداسلم رسید تلاش او در جهت بهبود بخشیدن به آمادگی بدنی و افزایش سرعتش بوده است که نتایجی که او از آن پس در مسابقات مختلف به دست آورده نشان می دهد که این تلاش بی ثمر نبوده است.

کسی که بیش از هر کسی در آماده سازی و تمرینات کربر سهم داشته و موفقیت های این بازیکن تا حد زیادی مدیون زحمات اوست، بنیامین ابراهیم زاده مربی ایزانی - آلمانی اوست.

ابراهیم زاده که در سال ۱۹۸۰ در آلمان به دنیا آمده تابعیت هر دو کشور ایران و آلمان را دارد. او از نوجوانی بازیکن حرفه ای تنیس شد و بالاترین مقام او در جدول رده بندی جهانی مقام ۵۱۲ در سال ۲۰۰۶ بوده است. او یک بار هم در سال ۲۰۰۸ عضو تیم جام دیویس ایران بود. ابراهیم زاده پس از کنار گذاشتن بازی در تور حرفه ای، لباس مربیگری بر تن کرد و در حال حاضر به غیر از کربر، سدریک مارسل اشتبه، بازیکن آلمانی تور مردان هم شاگرد اوست.

در هر حال پس از حذف ویلیامز، شاراپووا، لی نا، اگنیشکا رادوانسکا و ویکتوریا آزارنکا تنها بازیکنی که سابقه پیروزی در گرانداسلم دارد و هنوز در جدول مانده پترا کویتووا از جمهوری چک قهرمان ویمبلدون در سال ۲۰۱۱ است. او در نیمه نهایی با هموطنش لوسی صفروا روبرو خواهد شد.

در نیمه دیگر جدول هنوز کربر، سیمونا هالپ از رومانی، سابین لیسیکی از آلمان و یوجنی بوشارد از کانادا در مرحله یک چهارم نهایی حضور دارند و با حذف قهرمانان و مدعیان بزرگ، تمام این بازیکنان حس می کنند که بختی واقعی برای دستیابی به مقام قهرمانی دارند.

مطالب مرتبط