ویمبلدون ۲۰۱۴؛ قهرمان هم حذف شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption واکنش هواداران ماری به شکست او

بازیکنی که سال گذشته پس از هشت دهه بریتانیا را صاحب قهرمان مردان ویمبلدون کرده بود و اعتقاد و انتظار اکثر هموطنانش این بود که امسال هم این پیروزی را تکرار کند، در یک چهارم نهایی متوقف شد و بریتانیایی ها را بدون قهرمان باقی گذاشت.

اندی ماری که تا قبل از رویارویی با گریگور دیمتروف از بلغارستان در چهار مسابقه اولش با قدرت کامل ظاهر شده و حتی یک ست هم به حریفان خود واگذار نکرده بود، در مقابل نفر سیزدهم رده بندی جهانی حرفی برای گفتن نداشت. او در حالی که مربی جدیدش آملی مورسمو مأیوسانه شاهد تلاش بی ثمرش بود در سه ست نسبتا ساده مغلوب شد.

از ابتدای مسابقه که ماری ست اول را ظرف ۲۵ دقیقه با نتیجه شش بر یک باخت معلوم بود که مدعی عنوان قهرمانی آن ماری دو روز قبل که کوین اندرسون از آفریقای جنوبی را با قدرت شکست داده بود نیست. در ست دوم ماری توانست بهتر مقاومت کند و نتیجه را شش بر شش کند، اما در تایبریک بار دیگر مقاومتش در هم شکست و آن را هفت بر چهار باخت. ست سوم هم مثل ست اول سریع بود و سرویس ماری دو بار شکست و او با نتیجه شش بر دو بازی را به حریف واگذار کرد.

دیمتروف که ۲۳ ساله است از سال ۲۰۰۸ به جرگه حرفه ای ها پیوست. او اولین تورنمنت خود را سال گذشته در استکهلم برد، اما امسال تاکنون سه عنوان قهرمانی در آکاپولکو، بخارست و کوئینزکلاب لندن به دست آورده که آخری دو هفته پیش بر روی زمین چمن بود. رکورد او در گرانداسلم ها به غیر از استرالیای امسال که به یک چهارم نهایی رسید، چندان درخشان نبوده و حضورش در نیمه نهایی ویمبلدون بهترین نتیجه اش است.

دیمتروف، که نامش به سبب دوستی اش با ماریا شاراپووا بازیکن روس نیز بر سر زبان هاست، در نیمه نهایی با نوواک جوکوویچ نفر دوم جهان از صربستان روبرو می شود که خود از یک مسابقه مشکل و خطرناک جان به سلامت برد. او در مقابله با مارین چیلیچ از کرواسی دو ست دوم و سوم را واگذار کرد، اما در دو ست آخر با قدرت ظاهر شد و مسابقه را در پنج ست برد.

حق نشر عکس AP
Image caption دیمیتروف ماری را دلداری می دهد

در همین حال پیش بینی می شد که راجر فدرر قهرمانی که بیش از هر بازیکنی جام گرانداسلم به خانه برده و طولانی تر از هر قهرمانی در صدر جدول رده بندی جهانی ساکن بوده، در مقابل هموطنش استانیسلاس واورینکا روز سختی داشته باشد و چه بسا که نتواند از سد او عبور کند و به نیمه نهایی برسد.

وقتی که فدرر که در حال حاضر نفر چهارم رده بندی جهانی است، ست اول را با نتیجه شش بر سه به قهرمان اوپن استرالیا و نفر سوم جهان باخت این احتمال شدت گرفت که پس از شکست و حذف رافائل نادال نفر اول جهان و اندی ماری مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون، اکنون نوبت پرافتخارترین بازیکن تاریخ تنیس است که با چمن ویمبلدون خداحافظی کند.

اما فدرر هنوز برای خداحافظی آماده نبود. او که به صورت کم سابقه ای در زمین عصبی به نظر می آمد سه ست پیاپی از هموطن جوان تر و کم تجربه ترش برد و راهی نیمه نهایی شد.

فدرر در نیمه نهایی با میلوش راونیچ کانادایی روبرو می شود که با شکست دادن نیک کیریوش (کسی که نادال را حذف کرد) به نیمه نهایی رسید.

هدف فدرر پیروزی برای هشتمین بار در ویمبلدون و بجا گذاشتن رکورد دیگری در تنیس جهان است. هدفی که چندان آسان به نظر نمی آید.

مطالب مرتبط