ویمبلدون ۲۰۱۴؛ طلوع ستاره‌ای جدید در تنیس زنان

یوژنی بوشار حق نشر عکس AFP
Image caption یوژنی بوشار، تنیس باز کانادایی

فینالیست های ویمبلدون در قسمت زنان در غیاب مدعیان اصلی قهرمانی مشخص شدند: پترا کویتووا با سابقه قهرمانی در معتبرترین تورنمنت تنیس جهان بر روی چمن و یوژنی بوشار ستاره ای که درخشش خود را آغاز کرده است.

کویتووا از جمهوری چک که در اولین مسابقه نیمه نهایی زنان، هموطن خود لوسی صفروا را در دو ست با نتیجه هفت بر شش و شش بر یک شکست داد در ویمبلدون چهره آشنایی است و رسیدنش به فینال دور از انتظار نبوده است.

کویتووا که ۲۴ سال دارد در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در زمین های چمن ویمبلدون ظاهر شد. او دو سال بعد به نیمه نهایی رسید و در ۲۰۱۱ با شکست دادن ماریا شاراپووا در فینال قهرمان شد، اما در ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ از یک چهارم نهایی بالاتر نیامد. او در ۲۰۱۲ در گراندسلم های استرالیا و فرانسه نیز به نیمه نهایی رسید. کویتووا که هم اکنون نفر ششم رده بندی جهانی است در طول عمر تنیس حرفه ای خود در یازده تورنمنت قهرمان شده است،

حریف کویتووا در فینال یوژنی بوشار بازیکن ۲۰ ساله کانادایی است که در نیمه نهایی سیمونا هالپ نفر سوم جهان از رومانی و فینالیست رولان گاروس را در دو ست با نتیجه هفت بر شش و شش بر دو شکست داد.

بوشار که در سال ۲۰۱۲ در قسمت نوجوانان ویمبلدون قهرمان شد و سال گذشته برای اولین بار در قسمت بزرگسالان مسابقات گرانداسلم شرکت کرد، امسال در استرالیا و فرانسه به نیمه نهایی رسید و حالا هم در ویمبلدون به فینال. او که در این مدت کوتاه توانسته خود را تا ردیف سیزدهم رده بندی جهانی بالا بکشد، امسال صاحب اولین مقام قهرمانی خود در یک تورنمنت تور جهانی زنان در نورمبرگ نیز شد. کارشناسان تنیس جهان آینده درخشانی برای بوشار پیش بینی می کنند و متفق القولند که رسیدن او به فینال در واقع طلوع ستاره ای جدید در تنیس زنان است.

حق نشر عکس AP
Image caption پترا کویتووا، تنیس باز چک

در قسمت مردان مبارزات به مرحله نیمه نهایی رسیده است و از چهار نفری که روز جمعه برای رسیدن به فینال تلاش می کنند دو نفرشان راجر فدرر و نوواک جوکوویچ سابقه قهرمانی در ویمبلدون دارند و دو نفرشان گریگور دیمتروف و میلوش رائونیچ می خواهند برای اولین بار جام پرافتخار تنیس روی چمن را صاحب شوند.

فدرر سوئیسی که برای رسیدن به نهمین فینال خود در ویمبلدون با رائونیچ کانادایی نفر هشتم جهان روبرو می شود تاکنون هفت بار در اینجا قهرمان شده و می خواهد با قهرمان شدن برای بار هشتم رکورد دیگری در تنیس جهان به نام خود ثبت کند. او مجموعا ۱۷ جام گرانداسلم در خانه دارد و با این که یک ماه دیگر ۳۳ ساله خواهد شد و هم اکنون در رده بندی جهانی نفر چهارم است، همچنان چالاک و آماده برای قهرمانی به نظر می آید.

جوکوویچ صرب که نفر دوم جهان است و در صورت قهرمانی در اینجا صدرنشین رده بندی جهانی خواهد شد، تا کنون دو بار به فینال ویمبلدون رسیده که بار اول در ۲۰۱۱ با شکست دادن رافائل نادال در فینال قهرمان شد و سال گذشته در فینال از اندی ماری شکست خورد.

جوکوویچ برای رسیدن به فینال برای سومین بار باید از سد گریگور دیمتروف، بازیکن ۲۳ ساله بلغاری بگذرد که امسال بر روی چمن شکست نداشته است. دیمترف که نفر سیزدهم رده بندی جهانی است یک هفته قبل از آغاز ویمبلدون در مسابقات کوئینز کلاب لندن که روی چمن انجام می شود به پیروزی رسید و تاکنون در ۵ مسابقه هم در ویمبلدون پیروز شده است.

مطالب مرتبط