فدرر برای نهمین بار فینالیست ویمبلدون شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فدرر در مجموع در چهار گرند اسلم هفده بار قهرمان شده است

راجر فدرر٬ تنیس باز سوئیسی و مرد شماره ۴ رده بندی جهانی موفق شد در مرحله <span >نیمه نهایی مسابقات تنیس ویمبلدون<span >میلوش رائونیچ از کانادا را در سه ست پیاپی شکست دهد و برای نهمین بار به فینال این مسابقات راه یابد.

فدرر تاکنون ۷ بار قهرمان این مسابقات شده و همراه با ویلیام رنشاو و پیت سمپراس بیش از هر تنیس باز مرد دیگری قهرمان مسابقات انفرادی این تورنمنت شده است.

او برای آنکه نام خود را به عنوان پرافتخارترین تنیس باز بخش انفرادی مردان این گرند اسلم ثبت کند٬ برای رسیدن به رکورد هشت بار قهرمانی روز یکشنبه باید در مسابقه فینال نوواک جوکوویچ را شکست دهد.

فدرر در بازی دوم نیمه نهایی امسال که پس از مسابقه جوکوویچ و دیمیتروف برگزار شد٬ در یک دیدار نسبتا راحت رائونیچ٬ مرد شماره ۸ رده بندی جهانی را با نتیجه مشابه ۶-۴ شکست داد.

او پس از این مسابقه درباره دیدار فینال روز یکشنبه گفت: "همیشه بازی با نوواک (جوکوویچ) عالی بوده و ما همیشه بازی خوبی با هم داشته ایم. اخیرا هم زیاد با هم بازی کرده ایم. او قهرمان بزرگی است و به موقعیت‌های اینگونه عادت دارد. او قبلا هم این مسابقات را برده و می داند که دوباره چگونه ببرد. امیدوارم که بازی خوبی باشد."

او درباره احتمال هشتمین قهرمانی‌اش گفت: "در کمال ناباوری هر وقت اینجا (ویمبلدون) می آیم افتخار می کنم. اولین بار که قهرمان شدم یک رویا به حقیقت پیوست و دوباره این بخت را دارم که همان احساس را داشته باشم.

این تنیس باز ۳۲ ساله که در مجموع در چهار گرند اسلم هفده بار قهرمان شده٬ آخرین بار در سال ۲۰۱۲ به فینال ویمبلدون رسید که توانست در آن مسابقه اندی ماری را شکست دهد.

دیدار روز یکشنبه نخستین فینال میان فدرر و جوکوویچ در ویمبلدون است.

دیدار سخت مقابل شگفتی ساز امسال

حق نشر عکس d
Image caption جوکوویچ تا پیش از این دو بار به فینال ویمبلدون رسیده بود

در نخستین دیدار نیمه نهای امسال نواک جوکوویچ، تنیس باز صرب در مرحله نیمه نهایی مسابقات تنیس ویمبلدون موفق شد٬ گریگور دیمیتروف ۲۳ ساله از بلغارستان را با نتیجه ۶-۴ ۳-۶ ۷-۶ ۷-۶ شکست دهد و به مرحله نهایی راه یابد.

او در گفتگویی با بخش ورزشی بی‌بی‌سی گفت: "من در این مسابقه برابر ستاره آینده بازی می‌کردم. او اندی ماری را شکست داده و از حالا به یکی از بهترین بازیکنان تبدیل شده است. به همین دلیل برای او احترام زیادی قائلم."

جوکوویچ تا پیش از این دو بار به فینال ویمبلدون رسیده بود که بار اول در ۲۰۱۱ با شکست دادن رافائل نادال در فینال قهرمان شد و سال گذشته در فینال از اندی ماری شکست خورد.

گریگور دیمیتروف از بلغارستان ۲۳ ساله است و نفر سیزدهم رده بندی جهانی است.

او از سال ۲۰۰۸ به جمع حرفه ای‌ها پیوست و اولین تورنمنت خود را سال گذشته در استکهلم برد، اما امسال تاکنون سه عنوان قهرمانی در آکاپولکو، بخارست و کوئینزکلاب لندن به دست آورده که آخری دو هفته پیش بر روی زمین چمن بود.

مطالب مرتبط