نظر مفسران ورزشی بی‌بی‌سی درباره صعود برزیل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیاگو سیلوا کاپیتان برزیل در بازی با کلمبیا به خاطر دریافت یک کارت زرد دیگر از مسابقه نیمه نهایی در مقابل آلمان محروم شد

کریس وادل از مدافعان سابق تیم ملی انگلستان می گوید با این روش بیرحمانه و نازیبایی که برزیل بازی می کند اگر در این جام جهانی به قهرمانی برسد، "بدترین تیمی خواهد بود که تاکنون این مقام را کسب می کند".

تیم برزیل در بازی مرحله یک چهارم نهایی در برابر کلمبیا که در ورزشگاه فورتالزا برگزار شد و با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسید، ۳۱ مورد خطا کرد. در این مسابقه متشنج که بارها متوقف شد تیم کلمبیا نیز ۲۳ خطا داشت.

تیم ویکری خبرنگار فوتبال آمریکای جنوبی می گوید: "با این روشی که تیم برزیل بازی می کند بسیاری از طرفداران و علاقمندان این تیم در سراسر جهان که همیشه به بازی جوانمردانه برزیلی ها عادت داشتند، ناامید خواهند شد."

تیاگو سیلوا، کاپیتان و مدافع اصلی تیم برزیل در بازی با کلمبیا کارت زرد گرفت و به این ترتیب نمی تواند در مسابقه نیمه نهایی روز سه شنبه در برابر آلمان شرکت کند.

لحظه به لحظه با بازی برزیل و کلمبیا

نیمار بازیکن جادویی تیم برزیل نیز بر اثر مصدومیت شدید در ناحیه ستون فقرات در مسابقه با کلمبیا، عملا با جام جهانی خداحافظی کرد.

مارک لارنسون از مفسران فوتبال بی بی سی می گوید: " اگر از لوئیز فلیپه اسکولاری مربی برزیل بپرسید که کدامیک از بازیکنان تیم واقعا نقش کلیدی دارند خواهد گفت نیمار و سیلوا."

نظر مفسران فوتبال بی بی سی در مورد آینده تیم برزیل و حرکت آن به سمت فینال جام جهانی امسال که روز ۱۳ ژوئیه در ورزشگاه معروف ماراکانا برگزار خواهد شد.

آیا برزیل معیارهای یک فوتبال خوب را زیرپا می گذارد؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پس از خطای فرناندینو روی رودریگز بازیکن کلمبیایی، کارلوس ولاسکو کابایو داور مسابقه بازیکنان دو تیم را از یکدیگر جدا می کند.

کریس وادل، مدافع سابق تیم انگلستان:

"برزیلی ها به هیچ تیمی اجازه نمی دهند که پاس کاری کند. هر گاه که با مشکلی مواجه می شوند به هر طریقی که بتوانند بازی را متوقف می کنند و سعی می کنند در حرکت تیم مخالف مانع ایجاد کنند.

قاعدتا در مسابقه با کلمبیا به جای دو کارت زرد داور باید به آنها پنج کارت زرد می داد. برخورد داورها با تیم برزیل خیلی نرم بوده. درست است که تیاگو سیلوا به خاطر دریافت کارت زرد در مسابقه با کلمبیا نمی تواند در مسابقه نیمه نهایی با آلمان شرکت کند ولی این حقش بود. بازیکنان برزیلی خیلی خطا می کنند و در مقابل برخورد داورها بسیار نرم بوده، گو اینکه آنها هر کاری که بخواهند می توانند بکنند."

تیم ویکری، خبرنگار فوتبال آمریکای جنوبی در بی‌بی‌سی:

"بازی این تیم ملی برزیل روان نیست و فقط در لحظات مشخصی تماشایی است. آنها هر دو گل خود در مسابقه با کلمبیا را روی ضربات ایستگاهی به ثمر رساندند. در نیمه دوم بازی برزیل اصل روان نبود و در مقابل به هر قیمتی تلاش کردند که جریان و گردش بازی حریف را مختل کنند.

به همین خاطر این مسابقه به کرات متوقف می شد. اما به هر حال برزیلی ها به هدف خود رسیدند تاکنون در همه مسابقات پیروز شده و به نیمه نهایی رسیده اند. آنها هنوز هم می توانند مسابقات بعدی را ببرند. ولی میلیونها نفر از طرفداران برزیل در سراسر جهان از بازی این تیم در جام جهانی امسال ناامید خواهند شد."

دنی میلز، مدافع سابق تیم ملی انگلستان:

"روش معمول فوتبال آمریکای جنوبی پیروزی به هر قیمتی است و ما این روش را امسال به خوبی در بازی تیم برزیل دیدیم. آنها خیلی خطا می کنند و تا این لحظه واقعا شانس زیادی آورده اند چون برخورد داورها خیلی نرم بوده.

اما اگر باز هم به همین روش زشت بازی کنند برای کسی مهم نیست. اگر برزیل دو بازی باقیمانده را به همین روش ببرد و قهرمان جام جهانی شود برای کسی مهم نیست. ولی اگر ببازند داستان به کلی متفاوت خواهد بود.

برای یک فوتبالیست حرفه ای حرف مردم و اینکه بگویند شما زشت بازی می کنید اصلا مهم نیست. هر فوتبالیست یا تیم حرفه ای با خودش می گوید نکته مهم این است که مسابقه را ببریم و برای کسی مهم نیست که چگونه این پیروزی حاصل پطور به دست بیاید. بازیکنان برزیل می خواهند ببرند، آنها می خواهند مدال و جام جهانی را ببرند و برای رسیدن به این مقام حاضرند هر کاری بکنند. به جا گذاشتن یک خاطره بد در ذهن فوتبال دوستان برایشان مهم نیست. اگر لازم باشد آنها عرف یک بازی خوب و مقررات را زیر پا گذاشته و حتی تقلب خواهند کرد."

آیا برزیل می تواند آلمان را شکست دهد؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حضور نیمار در جام جهانی برزیل با مصدومیت شدید پایان یافت

تیم ویکری، خبرنگار فوتبال آمریکای جنوبی در بی‌بی‌سی:

"رفتن به مصاف آلمان بدون نیمار و تیاگو سیلوا برای برزیل کار دشواری خواهد بود. این دو احتمالا مهمترین بازیکنان برزیل هستند.

تیم فعلی برزیل با اتکا به اقدامات لحظه ای بر حریفان خود پیروز می شود و نیمار در خلق این لحظات حساس نقش مهمی دارد چون یا گلهای انفرادی می زند و یا با حمله به خط دفاعی تیم حریف باعث می شود که روی او خطا کنند و برزیل صاحب ضربه های ایستگاهی خطرناکی بشود.

ولی در هر صورت رویارویی برزیل و آلمان مسابقه ای است که خیلی از فوتبال دوستان می خواهند آن را ببینند. این دو تیم در تمام تاریخ جام جهانی فقط یک بار با هم روبرو شدند و آن هم فینال جام جهانی ۲۰۰۲ بود که برزیل پیروز شد. اکنون آلمان این شانس را دارد که انتقام آن شکست را بگیرد."

کریس وادل، مدافع سابق تیم ملی انگلستان:

"هر تیمی یک نقطه ضعفی دارد. تیم ملی فعلی آلمان خیلی پیوسته، منظم و در زمین حریف بازی می کند، روشی شبیه به دوران مربیگری پپ گواردیولا در باشگاه بارسلونا. آنها دوست دارند کنترل توپ را حفظ کنند ولی در تیم فعلی سرعت کافی ندارند. اگر تیم برزیل با سرعت زیاد بازی کند و جدال را به زمین آلمان بکشاند این امکان را خواهد داشت که به پشت خط دفاعی آلمان نفوذ کرده و خطر ایجاد کند.

مارک لارنسون، مفسر فوتبال بی بی سی:

"ما می دانیم که تیاگو سیلوا و نیمار در این مسابقه شرکت نخواهند داشت. به نظر من بدون این دو بازیکن به احتمال زیاد آلمان پیروز خواهد شد."

مطالب مرتبط