ستاره لیونل مسی در برزیل از دیگران درخشان‌تر بوده است

حق نشر عکس AP
Image caption لیونل مسی با انجام نود و یکمین بازی ملی خود از این نظر با رکورد مارادونا برابر شد

نیمار روی برانکارد صحنه جام جهانی را ترک کرد، جیمز رودریگز کلمبیایی با گریه از این رقابت ها خداحافظی کرد، لوئیس سوارز با سرافکندگی از این مسابقات اخراج شد، کریستیانو رونالدو ندرخشید و ابراهیموویج کاپیتان سوئد اصلا به رقابت اصلی های جام جهانی برزیل راه نیافت.

اما لیونل مسی که به اعتقاد بسیاری از همه این ستاره ها بهتر است، هنوز به حضور در جام جهانی ادامه می دهد و فوتبال دوستان را به هیجان می آورد.

او تا تثبیت خود به عنوان یکی از بزرگترین فوتبالیست های تاریخ فقط دو مسابقه دیگر فاصله دارد، یعنی زمانی که تیم آرژانتین به فینال برسد و شاید آن مسابقه را ببرد. مهاجم بارسلونا، که امسال هیچگاه در بهترین سطح خود بازی نکرده، توانسته است یک دستاورد دیگر را برای تیم ملی آرژانتین تثبیت کند.

با پیروزی یک بر صفر بر بلژیک، تیم ملی آرژانتین از سال ۱۹۹۰ تاکنون برای اولین بار توانست به مرحله نیمه نهایی صعود کند.

الخاندرو سابلا مربی آرژانتین گفت: "او برای ما مثل آب در صحرا بود. وقتی که تمام زمین خشک بود او یک بار دیگر به ما امکان داد که هوای تازه را تنفس کنیم."

مسابقه با بلژیک نود و یکمین بازی ملی مسی بود، یعنی دقیقا همان تعدادی که مارادونا برای آرژانتین بازی ملی کرده؛ آخرین شماره ۱۰ آرژانتین که پیش از مسی به نیمه نهایی رسید.

حق نشر عکس BBC World Service

به همین خاطر مقایسه های مکرر بین مسی و مارادونا را می توان به خوبی درک کرد. شاید بازی مسی در مقابل بلژیک به خوبی بازی مارادونا در رویارویی قبلی این دو تیم در مرحله نیمه نهایی جام جهانی مکزیک ۱۹۸۶ نبود، اما آنقدر خوب بود که بسیاری این دو ستاره آرژانتینی را با هم مقایسه کنند.

فرار زیبا و پا به توپ مسی از میان پنج بازیکن بلژیکی، که در نتیجه آن اولین ضربه کاشته نمیه اول بازی نصیب تیم آرژانتین شد، پژواکی بود از حرکت زیبای مارادونا در مسابقه دو تیم در سال ۱۹۸۲ که شش بازیکن بلژیکی را انگشت به دهان گذاشت.

درست مثل مسابقه سال ۱۹۸۲، این بار نیز مدافعان بلژیک درست مثل آهن ربا به مسی چسبیده بودند. حرکات و شیوه پاسکاری مسی در تدارک گلی که گونزالو هیگواین آن را به ثمر رساند، مدافعان بلژیک را گیج کرد و به خوبی فریب داد.

علاوه بر این لحظات دیگری از درخشش مسی را در این مسابقه شاهد بودیم و مربی آرژانتین به درستی گفت که او خارق العاده بود.

الخاندرو سابلا افزود: "نقش او فقط در به ثمر رساندن گل خلاصه نمی شود. او همیشه سه و یا چهار بازیکن تیم مقابل را به خود مشغول می کند. او برای ما نماد امیدواری است. او دفاع تیم حریف را به خطر می اندازد. تاثیر او روی بازی تیم ما واقعا تعیین کننده است و برای ما بسیار با ارزش است."

هزاران هوادار تیم آرژانتین که به برزیل سفر کرده اند همین احساس و واکنش را دارند. روز شنبه پس از مسابقه با بلژیک به نظر می رسید که ترکیب راه راه آبی و سفید سراسر برزیل را پوشانده است. به خوبی می شد دید که هواداران تیم آرژانتین از امید و اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند.

مسلما مسی به تنهایی نخواهد توانست آرژانتین را به فینال و یا قهرمانی جام جهانی برساند. به نظر می رسد که سایر بازیکنان آرژانتین زمانی که لازم است به خوبی وارد عمل شده و در سازماندهی حمله به دروازه حریف هماهنگ عمل می کنند.

هیگواین با گل زیبایی که وارد دروازه بلژیک کرد جواب منتقدان خود را به خوبی داد. در عین حال نشان داد که این گل محصول کار جمعی همه بازیکنان بود.

از روی شادی دسته جمعی پس از این گل به خوبی می شد دید که همه بازیکنان از کار گروهی خود راضی هستند و مسی نیز خیلی آرام و خونسرد به نظر می رسید. شادی و امیدواری آنها به حدی بود که گویا جام جهانی را برده اند.

بازی تیم آرژانتین به خصوص در برابر بلژیک نشان داد که این تیم در خط دفاعی نیز بسیار مستحکم است. ولی با توجه به مصدومیت آنخل دی ماریا تیم آرژانتین یکی از بازیسازان خود در خط میانی را از دست داده است.

برخی مصدومیت این بازیکن را محصول فشار جسمی شدیدی می دانند که در جام جهانی امسال به همه تیم ها وارد شده است. بنابراین شاید مهمترین نکته برای تیم آرژانتین بازیابی انرژی و قدرت بدنی بازیکنان پس از چند هفته رقابت های فشرده و سنگین است.

با نگاهی به سایر مسابقات مرحله یک چهارم نهایی، از جمله بازی آلمان و فرانسه و هلند و کاستاریکا، به خوبی می شد دید که اکثر بازیکنان این تیمها انرژی روزهای اول را ندارند. بنابراین باید امیدوار بود که چند روز استراحت قبل از شروع بازیهای نیمه نهایی آرامش قبل از طوفان باشد و در مسابقات باقی مانده از این جام جهانی تحرک، سرعت و هیجان بیشتری را شاهد باشیم.

مطالب مرتبط