لحظه به لحظه با فینال جام جهانی؛ آلمان قهرمان جام جهانی شد

نکات اصلی

  • آلمان با پیروزی یک بر صفر مقابل آرژانتین به چهارمین قهرمانی خود دست یافت.
  • برای نخستین بار یک تیم اروپایی در آمریکای جنوبی قهرمان شد.
  • لیونل مسی به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد.
  • خامز رودریگز از کلمبیا با شش گل بهترین گلزن جام شد.
  • لیونل مسی در چهار بازی آخر آرژانتین گل نزد.

پوشش زنده

به روز شده در 13 ژوئیه 2014 - 22 تیر 1393

18:42 GMT

11:48 GMT

سلام. بعد از ۳۰ روز از آغاز جام جهانی، بعد از ۶۳ بازی و ۱۷۰ گل، امروز جام جهانی برزیل به پایان می‌رسد.

در دیدار فینال، تیم‌های ملی آرژانتین و آلمان روبه‌روی هم قرار خواهند گرفت. آلمان که از سال ۱۹۹۰ موفق به فتح جام جهانی نشده، تلاش می‌کند تا اولین تیم اروپایی شود که در آمریکای جنوبی قهرمان جام جهانی می‌شود. و آرژانتین به دنبال آن است تا ۲۸ سال بعد از شکست دادن آلمان غربی در فینال جام جهانی ۱۹۸۶، صبر طولانی این کشور برای قهرمانی را به پایان برساند.

12:08 GMT

هرچند که بیش از یک میلیارد نفر به تماشای بازی فینال خواهند نشست، فقط ۷۸,۸۳۸ نفر این شانس را دارند تا با حضور در استادیوم ماراکانا، بازی را از نزدیک ببینند. اما، اگر بلیت گیر شما نیامده، برای گزارش لحظه‌به‌لحظه بازی فینال، تحلیل‌های فنی و همه اخبار مرتبط با جام جهانی برزیل، در همین صفحه با ما باشید تا چیزی را از دست ندهید.

12:39 GMT

شب گذشته در بازی رده بندی، بازیکن‌های تیم ملی هلند با شکست دادن برزیل با نتیجه ۰-۳ صاحب مدال برنز شدند.

در پی شکست برزیل، لوئیز فلیپه اسکولاری گفت اینکه آیا او در سمت خود به عنوان مربی تیم ملی برزیل باقی خواهد ماند یا نه، بستگی به تصمیم فدراسیون فوتبال این کشور دارد.

نظر شما درباره عملکرد تیم ملی برزیل در جام جهانی چیست؟ نظرتان را برای ما توییت کنید: bbcpersiansport@

12:53 GMT

مردم برزیل که دیشب با شکست سه بر صفر از هلند غمشان سنگین‌تر شد فقط امیدوارند که کابوسشان از این بدتر نشود و رقیب قدیمی، آرژانتین، در خاک کشورشان قهرمان جام جهانی نشود. با اینکه برزیلی‌ها تقریبا یک صدا آلمان را تشویق خواهند کرد اما خبرنگاران می‌گویند بسیاری از برزیلی‌ها ترجیح داده‌اند بلیتشان را در بازار سیاه بفروشند. این بلیت‌ها احتمالا بیشتر نصیب آرژانتینی‌هایی می‌شود که پس از رسیدن تیمشان به فینال، فوج فوج وارد برزیل شده‌اند.

12:54 GMT

صفحه اول تقریبا تمام روزنامه‌های آلمان و آرژانیتن را بازی فینال پر کرده و در هر دو کشور همه چیز تحت‌الشعاع این بازی است، البته در هر دو کشور امید به قهرمانی بسیار بالاست.

12:58 GMT

آیا می‌دانستید که...

در سال ۱۹۷۸ هری هسلام، سرمربی شفیلد یونایتد به آرژانتین سفر کرد تا مارادونا، ستاره نوظهور هفده ساله را برای تیمش بخرد، اما بودجه او برای اینکه درخواست ششصد هزار پوندی باشگاه آرژنتینوس جونیور را پاسخ دهد کافی نبود. در عوض او بازیکن ۲۳ ساله‌ای را به قیمت صد و شصت هزار پوند خرید. نام این بازیکن آلخاندرو سابلا بود، سرمربی فعلی آرژانتین.

13:00 GMT

برخی کارشناسان فینال امشب را نبرد نبوغ فردی با کار تیمی لقب داده‌اند. با این حال برخی هم معتقدند با اینکه آرژانتین در کار هجومی اصلا انتظارها را بر آورده نکرده اما در کار دفاعی بسیار فوق‌العاده بوده است. آنها در مرحله حذفی هنوز یک گل هم نخورده‌اند، البته در دو صد و بیست دقیقه و یک نود دقیقه فقط دو گل زده‌اند.

13:06 GMT

با اینکه بیشتر صحبت‌ها در مورد لیونل و توماس مولر است اما شاید از همه مهمتر این است که خاویر ماسکرانو برای آرژانتین و متس هوملز برای آلمان چگونه بازی کنند.

13:09 GMT

فلیکس ماگات سرمربی فولهام که با پیراهن تیم ملی آلمان دو فینال جام جهانی را در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ باخته، معتقد است آلمان قهرمان می‌شود چون این تیم اشتباه نخواهد کرد. او برای ارژانیتن شانسی قائل نیست و در مورد مسی می‌گوید:

" مسی در بهترین فرم نبوده و من فکر نمی‌کنم او قادر باشد تیم آرژانتین را رهبری کند. او بازیکنی استثنایی است و در هر بازی در دقایقی خطرناک بوده و یکی دو فرصت پیدا کرده اما آلمان بسیار خوب بازی می‌کند و من فکر می‌کنم مسی فرصتی پیدا نخواهد کرد."

راستش به نظر نمی‌رسد تعداد کسانی که با ماگات موافقند خیلی زیاد باشند.

13:12 GMT

آیا می‌دانستید که

مانوئل نویر تا به حال پنجاه و یک بار در دروازه آلمان ایستاده و فقط سه بار طعم شکست را چشیده است.